fbpx

Outsourcing rekrutacji: jakie przynosi korzyści?

14 listopada 2019 @shr_Administrator

Znalezienie odpowiednich talentów na rynku pracy stanowi zawsze spore wyzwanie dla działów HR i wiąże się z koniecznością poświęcenia przez nie dużej ilości czasu. Ponadto, jeśli firma nie posiada rozbudowanej struktury działu HR lub odpowiednich narzędzi do efektywnego pozyskiwania pracowników, rekrutacja specjalistów może okazać się dla organizacji bardzo kosztowna. Dlatego też przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na outsourcing rekrutacji (ang. Recruitment Process Outsourcing, RPO).

Czym jest outsourcing rekrutacji?

Outsourcing rekrutacji to kompleksowe zarządzanie przez agencję rekrutacyjną procesem pozyskiwania i zatrudniania pracowników dla pracodawcy. Agencja reprezentuje i buduje jego markę na rynku pracy. RPO wykorzystywany jest najczęściej do wolumenowych procesów rekrutacyjnych (np. w sytuacji, gdy firma poszukuje pracowników do nowo powstałych zespołów, przenosi procesy z innych krajów lub po prostu dynamicznie zwiększa zatrudnienie).
Nie mniej jednak, outsourcing HR z powodzeniem może zastąpić również regularne  rekrutacje w firmie. Warto podkreślić, że RPO to nie tylko zatrudnianie pracowników. Celem tej usługi jest również usprawnienie i ujednolicenie całego procesu rekrutacji, optymalizacja kosztów, wdrożenie technologii wspierających rekrutacje.

Dlaczego warto zlecić „na zewnątrz” projekty rekrutacyjne?

Wysoka jakość pozyskanych talentów i mniejsza rotacja pracowników

Wyspecjalizowane i zoptymalizowane procesy rekrutacyjne, rozwinięta technologia, a także unikalne źródła pozyskiwania kandydatów pozwalają agencjom rekrutacyjnym na szybkie dotarcie nawet do najbardziej wykwalifikowanych pracowników. Dzięki temu, że kandydaci są starannie dopasowywani do stanowiska pracy i organizacji, spada współczynnik rotacji pracowników w firmie.

Kontrola kosztów

Współpraca z dostawcą usług rekrutacyjnych zapewnia przejrzystość i kontrolę wydatków poniesionych na pozyskiwanie nowych pracowników. W przeciwieństwie do procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez pracodawcę, koszty outsourcingu HR są przewidywalne i można je zaplanować z dużym wyprzedzeniem.

Skrócenie czasu zamykania projektów rekrutacyjnych

Procesy rekrutacyjne prowadzone przez wewnętrzny dział HR, obciążony wieloma innymi obowiązkami, mogą trwać wiele miesięcy. Tymczasem, agencja rekrutacyjna, dzięki swoim narzędziom i kontaktom, jest w stanie dostarczyć do firmy wysoko wyspecjalizowanych pracowników w znacznie krótszym terminie. To leży w jej interesie – większość agencji pracuje w modelu płatności za konkretny efekt, czyli zatrudnienie pracownika.

Utrzymanie wymagań

Natłok obowiązków pracowników działu HR oraz ograniczony dostęp do kandydatów często skutkuje obniżeniem przez firmę oczekiwań względem danego stanowiska pracy, aby jak najszybciej zapełnić wakat. Outsourcing HR daje pewność, że do zespołu dołączy pracownik spełniający wszystkie stawiane mu wymagania.

Dostęp do specjalistycznego know-how

Korzystając z outsourcingu procesów rekrutacyjnych, firma zyskuje dostęp do specjalistycznego know-how oraz bazy wykwalifikowanych rekruterów, mających bogate doświadczenie w pozyskiwaniu pracowników na stanowiska podobne do tych, na które jest właśnie zapotrzebowanie. Dzięki temu proces jest efektywniejszy i pozwala uniknąć błędów.

Outsourcing rekrutacji – rozwiązanie nie tylko dla dużych firm

Bardzo często klientami agencji rekrutacyjnych zostają duże firmy, które w skali roku rekrutują co najmniej kilkudziesięciu pracowników. Jednak outsourcing rekrutacji stanowi świetne rozwiązanie również dla mniejszych organizacji. Jest to tym bardziej uzasadnione, że zatrudnieni w nich pracownicy mają stosunkowo szeroki zakres odpowiedzialności i obowiązków, a tym samym znaczny wpływ na biznesowy sukces przedsiębiorstwa. Dlatego zrekrutowanie idealnego kandydata jest tak istotne. Warto zlecić to zadanie agencji, która dysponuje sprawdzonymi narzędziami  i źródłami pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników.

 

Sales HR to agencja rekrutacyjna wyspecjalizowana w poszukiwaniu kandydatów w obszarze sprzedaży B2B oraz Customer Service z językami obcymi. Już teraz skontaktuj się z nami, aby porozmawiać, jak możemy Ci pomóc w pozyskaniu talentów do Twojej firmy.