Tuż przed rozpoczęciem nowej pracy może dopaść nas trema. Czy podołamy obowiązkom? Jak zostaniemy przyjęci przez zespół? Czy uda się nam wywrzeć dobre pierwsze wrażenie? Stres i niepewność jest naturalną reakcją na to, co nieznane. Jednak można go skutecznie ograniczyć poprzez odpowiednie przygotowanie. Przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci dobrze przeżyć pierwszy dzień w pracy.
Kilka rzeczy, które powinieneś zrobić dzień wcześniej
Zbierz informacje o firmie, w której zostałeś zatrudniony. Przejrzyj treści zamieszczone na stronie internetowej i w social mediach. Zapoznaj się również z nazwiskami najważniejszych osób w firmie (np. członkowie Zarządu, dyrektorowie). Być może ta wiedza pozwoli Ci szybciej odnaleźć się w nowych zadaniach i zrozumieć ich cel.
Opracuj trasę dotarcia, sprawdź ile czasu zajmie Ci podróż. Nie ma nic gorszego niż spóźnienie w pierwszym dniu pracy. Dlatego zabezpiecz się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na drodze i ustaw budzik na nieco wcześniejszą godzinę.
Wyśpij się. Wypoczęty organizm dużo lepiej poradzi sobie ze stresem w kolejnym dniu. Zamiast walczyć ze zmęczeniem, będziesz mógł skupić się na nowych zadaniach i chłonąć wiedzę przekazywaną Ci przez współpracowników.
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak się zachować?
Wycisz telefon
W pierwszych dniach całkowicie skup się na realizowaniu nowych zadań, poznawaniu współpracowników, a nie na załatwianiu swoich spraw. Prywatne maile i telefony zostaw na wieczór, gdy będziesz miał/a czas dla siebie. Dzięki temu zrobisz wrażenie osoby zaangażowanej i profesjonalnej.
Przedstaw się jako pierwszy
Prawdopodobnie Twój przełożony zapozna Cię z członkami zespołu. Jeśli jednak z jakichś powodów tego nie zrobi, przedstaw się jako pierwszy/a. Spróbuj opowiedzieć o sobie w kilku zdaniach, uważnie wysłuchaj, co mają do powiedzenia inni. Takie „przełamanie lodów” sprawi, że poczujesz się bardziej pewnie, a współpracownicy odbiorą Cię jako osobę życzliwą i towarzyską. Jeżeli zespół ma w zwyczaju spędzać przerwę obiadową wspólnie, koniecznie się do nich przyłącz.
Słuchaj i obserwuj
Pierwszy dzień w nowej pracy to nie czas na wygłaszanie wyrazistych opinii. O wiele lepszą postawą jest uważne słuchanie, zadawanie pytań, bycie otwartym na nowe obowiązki i znajomości. Warto też zaobserwować, jakie zwyczaje panują w biurze w codziennej pracy, jak wygląda kultura korzystania ze wspólnej kuchni, jak zwracać się np. do zarządu itp. Taka wiedza pomoże Ci uniknąć w przyszłości ewentualnych wpadek – nieformalne zasady są bowiem często o wiele ważniejsze niż te spisane w regulaminach.
Unikaj plotek
Podczas kuluarowych rozmów z nowymi współpracownikami możesz usłyszeć opinie i plotki na temat innych osób. Nie włączaj się w tą grę i unikaj artykułowania własnych sądów, np. o swoim wcześniejszym pracodawcy. Nie oceniaj innych zbyt pochopnie. Obserwuj, odnoś się życzliwie do każdego. Dzięki temu unikniesz niezręcznych sytuacji i potencjalnych konfliktów.
Zadawaj pytania
W trakcie wdrażania w nowe zadania prawdopodobnie będziesz czuć się zdezorientowany/a, wiele spraw może okazać się niejasnych. W takiej sytuacji nie udawaj, że wszystko wiesz i rozumiesz lecz zadaj konkretne pytania przełożonemu lub koledze z zespołu. Dzięki takiej strategii znacznie szybciej przejmiesz swoje obowiązki.
Prowadź notatki
Robienie notatek to klucz do sukcesu w pierwszych dniach nowej pracy. Po pierwsze, możesz zanotować sobie imiona członków zespołu. Będąc pod wpływem emocji i stresu, trudno zapamiętać wszystkie od razu. Po drugie, warto przelać na papier wszelkie informacje pozyskane od współpracowników i przełożonego, które pomogą Ci we wdrożeniu w nowe zadania. Po trzecie, prowadź zapis tego, czym się aktualnie zajmujesz i co udało Ci się do tej pory zrobić. Dzięki temu będziesz mógł w odpowiednim momencie zaraportować postępy w swojej pracy.
Podsumowanie
W pierwszym dniu nowej pracy możesz odnieść wrażenie, że odstajesz od reszty, że trudno Ci będzie szybko wdrożyć się w nowe obowiązki. Natłok informacji może wywołać stres, ktoś powie coś, co wyda Ci się niemiłe. Nie przejmuj się tym, to tylko emocje wywołane nową sytuacją. Pierwsze dni zawsze są niekomfortowe, nietypowe. Z czasem wszystko się zmieni i spowszednieje, a Ty poczujesz się na swoim miejscu.
Udostępnij