Krajowy Rejestr Sądowy zawiera informacje na temat większości podmiotów prawnych w Polsce. Dostępny publicznie rejestr pozwala w szybki i rzetelny sposób sprawdzić podstawowe dane identyfikacyjne, a także historię prawną i finansową praktycznie wszystkich firm legalnie działających w Polsce. Dowiedz się, jak korzystać z KRS i dlaczego warto.
Co to jest KRS i jakie spółki znajdują się w rejestrze?
KRS to obszerna baza danych składająca się z informacji na temat sytuacji prawnej i finansowej polskich przedsiębiorstw. Co najważniejsze, informacje te są dostępne publicznie, co pozwala na szybką i rzetelną weryfikację kontrahentów. Pobranie szczegółowych danych związanych z działalnością wybranych podmiotów prawnych nie wymaga logowania w systemie i zajmuje chwilę.
Istnienie bazy KRS reguluje ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dane utworzono w 2021 roku, tworząc łącznie 3 rejestry: przedsiębiorców, dłużników niewypłacalnych oraz stowarzyszeń, w tym fundacji, organizacji pozarządowych i PZOZ.
Jakie spółki znajdują się w bazie KRS? To między innymi:
- spółki komandytowe,
- spółki komandytowo-akcyjne,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółki akcyjne,
- spółki europejskie,
- spółdzielnie,
- oddziały przedsiębiorców zagranicznych w RP.
Jakie informacje są dostępne w bazie danych KRS?
Krajowy Rejestr Sądowy zawiera podstawowe informacje na temat przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych, między innymi adres, numer NIP, numer REGON i nazwę podmiotu. To jednak nie wszystko — w rejestrze znajdziemy również:
- informacje o zarządzie i wspólnikach firmy,
- dane o wysokości kapitału zakładowego,
- roczne sprawozdania finansowe firmy,
- informacje o zmianach w rejestrze i firmie,
- Informacje o wszczętych postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do zgłoszenia swojego biznesu w systemie KRS, a także monitorowania zgodności informacji zawartych w rejestrze.
Jak sprawdzić firmę w KRS?
Sprawdzanie danych podmiotów prawnych w KRS jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Po wybraniu odpowiedniego rejestru w pole wyszukiwania należy wpisać podstawowe dane wybranego przedsiębiorstwa, na przykład nazwę firmy lub NIP. Po kliknięciu przycisku „wyszukaj” na ekranie wyświetlą się podmioty pasujące do wpisanych danych.
Po wyszukaniu firmy w KRS uzyskamy dostęp do podstawowych informacji — danych identyfikacyjnych oraz informacji o zarządzie i wspólnikach. Po prawej stronie ekranu znajdują się odnośniki umożliwiające pobranie szczegółowych danych o firmie, zawierające między innymi sprawozdania finansowe, czy decyzje sądowe związane z działalnością podmiotu.
Dlaczego warto sprawdzać firmy w KRS?
Krajowy Rejestr Sądowy to bardzo przydatna baza danych, która stanowi wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników. Dostęp do historii prawnej i finansowej przedsiębiorstw pozwala na dokładną weryfikację kontrahentów, między innymi pod kątem legalności i wypłacalności. Dzięki KRS każdy przedsiębiorca może upewnić się, że wybrana firma działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, co jest szczególnie istotne w kontekście umów, kontraktów i zobowiązań prawnych.
Dzięki danym z KRS można również uniknąć ryzyka związanego z nawiązywaniem współpracy z nieznanym podmiotem, a także uchronić się przed potencjalnymi oszustwami czy nieuczciwymi praktykami biznesowymi.
Udostępnij