Zostałeś zaproszony na rozmowę o pracę? Wielkie gratulacje! Odniosłeś już duży sukces – Twoje CV zwróciło uwagę rekrutera i przekonało go do Twojej kandydatury. Teraz przed Tobą ważne zadanie – rozmowa kwalifikacyjna, czyli przedstawienie swojej osoby w jak najlepszym świetle podczas spotkania na żywo. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki nim masz szansę zabłysnąć i zdobyć wymarzoną pracę.
Przygotuj swoją historię
„Opowiedz nam o sobie” – z dużym prawdopodobieństwem właśnie taką prośbą rozpocznie się rozmowa kwalifikacyjna. Pamiętaj, że podczas spotkania możesz mierzyć się z dużą tremą, dlatego wcześniej przygotuj sobie odpowiedź na tak zadane pytanie. Stwórz zrozumiałą i zwięzłą opowieść, która udowodni, że posiadasz umiejętności oraz wiedzę potrzebną do pracy na danym stanowisku. Przedstaw zakres obowiązków z poprzednich miejsc pracy, przykłady działań. Co istotne – zastanów się, jak Twoje doświadczenie przełoży się na oczekiwania firmy zawarte w ogłoszeniu, na które aplikowałeś.
Opowiedz o tym, w jaki sposób radziłeś sobie z wyzwaniami i jakie wnioski wyciągnąłeś. Jeżeli dopiero rozpoczynasz ścieżkę zawodową, powołaj się na doświadczenia z życia.
Na przykład:
- „W trakcie studiów na kierunku… nauczyłem się…, co mógłbym wykorzystać w pracy…”
- „Podczas odbywania praktyk studenckich/wolontariatu nauczyłem się…”
- „Jestem osobą…, dzięki czemu dobrze radzę sobie z…”.
Poszukaj informacji o firmie
Oprócz pytań, rekruter może poprosić Cię o rozwiązanie case study, czyli studium przypadku. Jest to zadanie oparte na realnym problemie, z którym mógłbyś mieć do czynienia jako pracownik firmy. Przykładowo, osoba kandydująca na stanowisko obsługi klienta, może zostać poproszona o opisanie, jak poradziłaby sobie w rozmowie z niezadowolonym kontrahentem.
Trudno przygotować się na ten etap rozmowy, gdyż nie da się przewidzieć, na czym polegać będzie case study. Jednak posiadając informacje, w jaki sposób działa firma, do której aplikujesz, w jakie projekty się angażuje, kim są jej klienci, zadania rekrutacyjne nie powinny stanowić dla Ciebie problemu. Informacje o firmie znajdziesz na stronie www – zaskocz na rozmowie rekrutera udowadniając, że wiesz więcej niż to, co opisane w ogłoszeniu.
Rozmowa kwalifikacyjna – pytania od kandydata
Potraktuj rozmowę rekrutacyjną jak spotkanie biznesowe, które ma przynieść korzyści obu stronom. To czas, w którym nie tylko możesz się wykazać podczas autoprezentacji, ale również rozsądzić czy odnajdziesz się w danej kulturze organizacyjnej. Nie bój się więc zadawać pytań, a najlepiej przygotuj je sobie wcześniej. Oto przykłady:
- „Jaka byłaby idealna osoba na tym stanowisku?”
- „W jaki sposób będą mierzone efekty pracy zatrudnionej osoby?”
- „Czy mogę dostarczyć Panu/Pani jakieś dodatkowe informacje, które pozwolą Państwu podjąć decyzję w sprawie rekrutacji?”
Zaplanuj dotarcie na rozmowę
Zbyt późna pobudka w wyniku zepsutego budzika, awaria kranu, nieoczekiwanie długi korek…wiele może się zdarzyć w tym ważnym dniu. Choć prawdopodobieństwo wystąpienia takich przykrych niespodzianek nie jest duże, warto zniwelować potencjalne zagrożenia. Dzień przed spotkaniem przetestuj trasę do siedziby firmy, znajdź budynek, w którym odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna i zmierz czas dojazdu. Nie zrobisz dobrego wrażenia na rekruterach, jeśli się spóźnisz.
Myśl pozytywnie
Na rozmowie wypadniesz najlepiej, gdy będziesz sobą. Zamiast poświęcać uwagę technikom autoprezentacji, pomyśl raczej o swoich mocnych stronach, talentach i sukcesach. Skup się na najlepszym możliwym scenariuszu spotkania rekrutacyjnego – dzięki temu skutecznie pokonasz tremę. Potraktuj rozmowę kwalifikacyjną jak okazję do poznania innych ludzi i sprawdzenia się w nowej sytuacji. Ufaj, że wszystko ułoży się po Twojej myśli ?
Rozmowa kwalifikacyjna trwa średnio 40 minut – sporo czasu, by pokazać się od najlepszej strony. Dobre wrażenie wywierane podczas spotkania rekrutacyjnego to wynik wcześniejszego przygotowania i pozytywnego nastawienia. Wykorzystanie opisanych rad na pewno pozwoli Ci zabłysnąć i zwiększyć szanse na zdobycie pracy marzeń.
Pamiętaj o uśmiechu – potrafi otworzyć wiele drzwi ?
Udostępnij