Branża IT jest powszechnie kojarzona z wysokimi zarobkami i możliwością przebierania w ofertach rekrutacyjnych. Praca na stanowisku programisty istotnie wiąże się z korzyściami, jednak nie są one dostępne od razu. Co więcej, wdrożenie w branżę wymaga zaangażowania i chęci do nauki. Czy wobec tego praca w dziale IT jest dla każdego? Poznaj szczegóły na temat pracy w branży IT!
Czym zajmuje się branża IT?
Obecnie trudno znaleźć osobę, która nie słyszałaby o branży IT i zaletach związanych z pracą w tej dziedzinie. Warto wiedzieć, że pod pojęciem IT kryje się szereg stanowisk związanych z technologią informacyjną. Programista jest zdecydowanie najpopularniejszym zawodem, ale w dziale IT znajdziemy także administratora, analityka danych, czy testera oprogramowania.
Branża IT od lat dynamicznie się rozwija i ma to związek z postępem technologicznym. Działalność online staje się codziennością rozmaitych firm i przedsiębiorców, dlatego specjaliści IT są niezbędni, a na rynku nie brakuje ofert pracy zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych programistów.
Obowiązki programisty
Osoby, które rozważają przebranżowienie na IT powinny znać zakres obowiązków na stanowisku programisty. To osoba, która opracowuje i wdraża do użytku rozmaite oprogramowania komputerowe. Brzmi jak jedno zadanie, ale pod tym pojęciem kryje się cała lista umiejętności i czynności, które programista wykonuje każdego dnia. To między innymi:
- posługiwanie się różnymi językami programowania,
- weryfikacja kodów pod kątem błędów,
- praca na bazach danych,
- wyszukiwanie nowych informacji,
- komunikacja ze współpracownikami,
- rozwijanie umiejętności i zdobywanie wiedzy.
Programista nie spoczywa na laurach. To stanowisko dla osoby sumiennej, samodzielnej i mającej duży zapał do samorozwoju. Dobrą informacją jest fakt, iż wiele firm oferuje zaawansowaną pomoc początkującym programistom, co sprawia, że na podjęcie pracy w zawodzie mogą liczyć osoby bez doświadczenia.
Przekwalifikowanie na programistę — wady i zalety takiego rozwiązania
Przebranżowienie na IT oznacza mnóstwo możliwości rozwoju i szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. To zalety, które są podnoszone przez wszystkie firmy rekrutujące programistów, również tych bez doświadczenia. Warto na nie spojrzeć z dystansem, ponieważ atrakcyjne zarobki i możliwość przebierania w ofertach są dostępne, dopiero gdy osiągniemy poziom specjalisty. A rzeczywistość jest taka, że chętnych bez doświadczenia jest dużo i nie każdy ma predyspozycje, by rozwijać się na stanowisku programisty.
Bez wątpienia jednak zawód inżyniera oprogramowania jest przyszłościowy i daje szansę na stabilne zatrudnienie. To świetna opcja dla tych, którzy nie chcą się martwić perspektywą bezrobocia. Programiści mogą liczyć na zatrudnienie także za granicą, co otwiera drzwi do jeszcze lepszych zarobków. To także dostęp do elastycznych form zatrudnienia, a więc możliwość lepszego godzenia obowiązków z życiem osobistym.
Z drugiej strony praca programisty wymaga nieustannego rozwoju i wielu godzin nauki. Technologia nie stoi w miejscu i programista też nie może. Nie wystarczy nauczyć się raz a dobrze — trzeba być elastycznym i szybko adaptować się do zmian. Co więcej, praca w branży IT to praca siedząca, a więc wymaga dbania o aktywność fizyczną i ochronę wzroku. Do wad zaliczymy także dużą konkurencję.
Czy IT jest dla każdego?
Nie da się ukryć, że osoby pasjonujące się programowaniem szybciej zdobędą wyższe stopnie zaawansowania. Nie oznacza to jednak, że osoby bez doświadczenia i przysłowiowej pasji nie mają w IT czego szukać. Jeśli jesteś osobą zdyscyplinowaną i chętną do uczenia się nowych rzeczy, po kilku miesiącach programowanie nie będzie dla Ciebie czarną magią.
Przekwalifikowanie na programistę zdecydowanie nie jest dla osób, którym brakuje cierpliwości i które szybko się nudzą. To dziedzina dla tych, którzy chcą się rozwijać i wyprzedzać konkurencję.
Przebranżowienie na IT nie powinno wynikać ze ślepej wiary w natychmiastowe korzyści w postaci łatwej pracy i dużych zarobków. Jeśli jednak interesujesz się technologią informacyjną, masz umysł analityczny i nie boisz się wyzwań, masz duże szanse na stanie się dobrym programistą, rozchwytywanym przez pracodawców.
Udostępnij