Blog SALES HR - Dla pracodawcy

  Sales HR

  Kara za mobbing w miejscu pracy – sposoby przeciwdziałania

  Pracodawca zobowiązany jest przeciwdziałać mobbingowi, a obowiązek ten wynika wprost z treści art. 943 §1 Kodeksu pracy. Zadbanie o wprowadzenie w firmie skutecznych procedur antymobbingowych przysłuży się nie tylko budowaniu kultury organizacyjnej opartej na wzajemnym szacunku, ochronie pracowników, ale i może stanowić ochronę pracodawcy względem roszczeń pracowniczych. Z tego artykułu dowiesz się, jaka kara za mobbing grozi pracodawcy i jak przeciwdziałać temu zjawisku.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Kim jest facylitator i czym się zajmuje?

  Kiedy organizacja mierzy się ze stagnacją, brak jest kreatywnych rozwiązań, stare problemy wracają jak bumerang i nikt nie wie dlaczego, w zespole panuje konfliktowa atmosfera, zarząd musi podjąć kluczowe decyzje, firmę czekają duże zmiany – we wszystkich tych sytuacjach pomoc facylitatora okaże się bezcenna. Dowiedz się, na czym polega praca facylitatora i jakie są jej efekty.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak powinien wyglądać opis stanowiska pracy biurowej?

  Zgodnie z artykułem 94 ust. 1 Kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest m.in. do określenia zakresu obowiązków dla poszczególnych stanowisk i zaznajomienia nowych pracowników z owymi zapisami, jak i ze sposobem wykonywania poszczególnych zadań oraz przysługującym zatrudnionym uprawnieniom. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest i po co sporządza się charakterystykę stanowiska pracy, a także jakie informacje powinny się znaleźć w karcie opisu stanowiska pracy biurowej.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Audyt kompetencji pracowników

  Masz wrażenie, że potencjał Twojego zespołu nie jest całkowicie wykorzystywany? Stoisz przed zadaniem zaprojektowania ścieżek kariery pracowników lub układasz program szkoleniowy dla kadry kierowniczej? W każdej z tych sytuacji audyt kompetencyjny będzie dużym ułatwieniem. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego warto rozważyć skorzystanie z takiej usługi i na czym ona polega.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Co daje badanie satysfakcji pracowników?

  Istnieje ścisła korelacja pomiędzy satysfakcją pracowników, a ich zaangażowaniem w powierzone obowiązki. Dlatego też coraz większa liczba firm decyduje się na przeprowadzanie cyklicznie ankiet skierowanych do pracowników, w celu sprawdzenia ich zadowolenia z pracy. Dowiedz się, na czym polega pomiar satysfakcji pracowników, jak go przeprowadzić w firmie i jakie przynosi korzyści.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Pokolenie Z – co to jest i jak przyciągnąć do firmy kandydatów z tego pokolenia?

  Jeśli chcesz skutecznie prowadzić rekrutacje, a następnie zatrudnić lojalnego, dobrze dopasowanego do wartości firmy pracownika, współpracować z nim owocnie przez lata, odpowiedz sobie na pytanie, z jakiej generacji jest Twój idealny kandydat. Ta informacja powinna wpłynąć na treść ogłoszenia o pracę, przebieg rekrutacji, sposób komunikacji, rodzaj zarządzania i kształt polityki personalnej firmy. Z tego artykułu dowiesz się co to jest pokolenie Z, jaka jest jego charakterystyka oraz na co zwrócić uwagę przy pozyskiwaniu zoomerów do organizacji.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Program poleceń pracowniczych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

  Czasy biernego oczekiwania na kandydatów zapewne bezpowrotnie minęły. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której na rynku pracy więcej jest ofert niż chętnych do podjęcia zatrudnienia. Dlatego ogromną przewagę zdobywają firmy, które wdrożyły do swojej strategii program poleceń pracowniczych. Z tego artykułu dowiesz się czym jest taki system oraz jak go wdrożyć do organizacji.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Pozapłacowe czynniki motywowania pracownika

  Jak zarządzać ludźmi w firmie, aby utrzymać ich motywację na wysokim poziomie? Same czynniki finansowe mogą nie wystarczyć, choć niewątpliwie mają one niebagatelny wpływ na satysfakcję oraz efektywne wykonywanie obowiązków przez zatrudnionych. Aby w pełni wykorzystać potencjał osób pracujących w firmie, warto jest sięgnąć również po pozapłacowe czynniki motywowania. Są one dobrym rozwiązaniem, ponieważ zwiększają wachlarz możliwości gratyfikacyjnych, a także wpływają na poziom motywacji wewnętrznej pracowników.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Wellbeing w firmie – co oznacza i jaki ma wpływ na pracowników?

  Samopoczucie pracowników bezpośrednio przekłada się na osiągane przez organizację wyniki. Stan fizyczny i psychiczny zatrudnionego ma wpływ na jego efektywność, gotowość do zmian i rozwoju, poziom motywacji czy zaangażowania. Tymczasem, jak wynika z raportu Benefit Systems, poczucie frustracji i zmęczenia pracą dotyka jednego na pięciu dorosłych Polaków (22%), do mniejszego zaangażowania podczas obowiązków służbowych kilka razy w tygodniu przyznaje się już co dziesiąta osoba (12%). Jak firma może zadbać o wellbeing swoich pracowników? Które działania będą najskuteczniejsze? Sprawdź!

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Symptomy, po których poznasz, że Twój pracownik myśli o zmianie pracy

  W interesie każdego pracodawcy jest utrzymanie retencji zatrudnionych na najwyższym możliwym poziomie oraz stałe monitorowanie poziomu ich zaangażowania. Jeżeli odpowiednio wcześnie uda się wychwycić symptomy mówiące o tym, że pracownik myśli o odejściu, a następnie podjąć kroki zapobiegawcze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się go zatrzymać w firmie. To istotne zwłaszcza w przypadku kluczowych, najzdolniejszych pracowników. Po czym poznać, że pracownik myśli o zmianie pracy? Jak go przekonać do pozostania?

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak skutecznie wystawić się na targach pracy?

  Czy warto wystawić stoisko firmowe na targach pracy? Na jakie korzyści można liczyć podejmując się tego działania? Na co zwrócić szczególną uwagę i jak się przygotować do takiego eventu? Wszystkie najważniejsze informacje na temat targów pracy z perspektywy pracodawcy zebraliśmy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Harmonogram czasu pracy – na co zwrócić szczególną uwagę?

  Planowanie czasu pracy jest jednym z obowiązków spoczywających na barkach pracodawcy. Musi on uwzględnić zarówno regulacje prawne, jakie wiążą się z tym zagadnieniem, jak i potrzeby zatrudnionych. W tym artykule odpowiemy na pytanie, co to jest harmonogram pracy, jak należy prawidłowo go sporządzić, jakie obostrzenia narzuca Kodeks pracy oraz w których przypadkach prowadzenie takiej dokumentacji nie jest obligatoryjne.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Ewidencja czasu pracy – jak powinna być prowadzona

  Jak kwestie prowadzenia karty czasu pracy reguluje Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej z 2019 roku? O czym należy pamiętać? Sprawdź!

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Umowa o pracę na okres próbny – co powinien wiedzieć pracodawca?

  Okres próbny w pracy ma pomóc firmie oraz świeżo przyjętemu pracownikowi bliżej się poznać i podjąć decyzję o ewentualnej dalszej współpracy. Jest to decydujący czas dla organizacji – badania pokazują, że 31% pracowników rezygnuje z pracy w ciągu pierwszych 6 miesięcy, z czego aż 68% odchodzi w trakcie pierwszego kwartału. O co powinien zadbać pracodawca, aby nie narazić się na taki scenariusz? Jak zmieniły się w ostatnim czasie przepisy dotyczące zatrudniania na okres próbny? Sprawdź!

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Co to jest Entry Interview?

  W nowoczesnych firmach inwestuje się sporo czasu, ale i pieniędzy, aby wprowadzenie nowozatrudnionego do firmy przebiegło jak najlepiej. Skąd jednak wiadomo, że ów wysiłek nie idzie na marne? Jak sprawdzić, czy założenia postawione przez dział HR i menedżerów rezonują z potrzebami nowych pracowników? W tym artykule odpowiemy na to pytanie: co to jest entry interview.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak stworzyć system premiowy w firmie?

  Jaki system premiowy sprawi, że pracownicy będą pracować bardziej efektywnie, z większym zaangażowaniem? Co wpłynie na zwiększenie ich satysfakcji z pracy? W jaki sposób zaprojektować kryteria premiowania, aby były sprawiedliwe i wspierały cele całej organizacji? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje związane z budową systemu premiowego i dobre praktyki, którymi z powodzeniem możesz się inspirować.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Skuteczny onboarding – jak to zrobić?

  Dobrze zaprojektowany, zorientowany na potrzeby nowego pracownika onboarding przynosi wymierne korzyści dla firmy. Jak wykazują badania Brandon Hall Group z 2015 roku, odpowiednie wprowadzenie pracownika do pracy może poprawić współczynnik retencji aż o 82%. Ponadto, w organizacjach, w których prawidłowo działają programy onboardingowe, produktywność pracowników wzrosła nawet o 62%.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Co powinna zawierać firmowa strona kariery?

  Pozyskiwanie talentów do firmy nie musi się odbywać tylko i wyłącznie za pośrednictwem ogłoszeń na dedykowanych portalach czy w social mediach. Dobrze skonstruowana i regularnie aktualizowana zakładka kariery na stronie firmowej to narzędzie, które zwiększy efektywność prowadzonych przez Ciebie rekrutacji oraz wzmocni wizerunek firmy jako pracodawcy. Poznaj dobre praktyki w projektowaniu strony kariery, argumenty, dla których warto ją stworzyć i jak zmierzyć jej efektywność.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Co to jest feedforward i dlaczego warto go stosować w komunikacji z pracownikami?

  W firmach, które świadomie tworzą nowoczesną kulturę organizacyjną, stosowanie informacji zwrotnej w komunikacji z pracownikami jest czymś oczywistym. Nie zawsze jednak tradycyjny feedback działa motywująco. Dlatego też coraz popularniejszą praktyką w zarządzaniu ludźmi jest stosowanie takiej informacji zwrotnej, która nie koncentruje się na przeszłości, lecz przyszłości (feedforward). Z tego artykułu dowiesz się, czym jest feedforward, dlaczego przynosi wymierne korzyści w zarządzaniu zespołem oraz jak go stosować, by budować zaufanie między przełożonym a pracownikiem.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Co to jest stay interview i dlaczego warto wprowadzić to narzędzie do organizacji?

  Wprowadzenie stay interview do strategii zarządzania pracownikami to dobry sposób, by dowiedzieć się, co jest ważne dla członków Twojego zespołu i uniknąć ich wypalenia — na długo przed tym, zanim zdecydują się znaleźć inną pracę. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest stay interview, dlaczego ta procedura jest tak bardzo cenna dla organizacji i jakie pytania warto zadać.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Co to jest performance management?

  W związku z niedoskonałościami starszych strategii zarządzania ludźmi w firmie opracowano nowe, inteligentne rozwiązanie: performance management. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest, jakie są podstawowe zasady zarządzania efektywnością oraz jak wdrożyć to narzędzie w organizacji.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – co warto wiedzieć

  Stworzenie w firmie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami wiąże się dla pracodawcy zarówno z zobowiązaniami, jak i konkretnymi korzyściami, nie tylko finansowymi. Organizacja może bowiem zyskać lojalnego pracownika, który będzie pracował efektywnie, sumiennie oraz z pełnym zaangażowaniem, jeżeli tylko zostaną mu zapewnione odpowiednie warunki pracy. O czym pamiętać decydując się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych? Jakie przywileje i obowiązku ciążą na pracodawcy?

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Hierarchia potrzeb Maslowa w procesie motywacji pracowników

  Według badań przeprowadzonych przez Maslowa, ludzka motywacja zależy od hierarchicznego w swej strukturze systemu pięciu podstawowych potrzeb. Zaspokojenie tych umieszczonych niżej w hierarchii to warunek konieczny do aktywizacji potrzeb wyższego rzędu. Jak piramida Maslowa ma się do codziennej pracy? Jak można wykorzystać ją do budowy systemu motywowania pracowników? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Typy motywacji pracowników

  Co sprawia, że pracownicy pracują efektywnie? Co motywuje ich do pracy? Te pytania powinien zadać sobie każdy pracodawca i manager, bo od odpowiedniego systemu motywowania pracowników zależy powodzenie całej firmy. Dowiedz się, jak wzmocnić efektywność Twojej załogi, jakie są rodzaje motywacji pracownika i jak możesz podnieść jej poziom. Zapraszamy do lektury!

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Dyscyplinowanie pracownika – jakie kwestie są najważniejsze?

  Polskie prawo pracy szczegółowo określa katalog kar oraz zasady ich nakładania. Nieuzasadnione lub nieprawidłowe ich użycie może skończyć się w sądzie. Dlatego też należy najpierw przeanalizować rodzaj popełnionego przez pracownika wykroczenia, a następnie sprawdzić zasady stosowania kar porządkowych. Sprawdź, jak zdyscyplinować pracownika zgodnie z prawem.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak zmniejszyć rotację pracowników?

  Zbyt wysoki wskaźnik rotacji pracowników jest sygnałem alarmującym, który powinien skłonić pracodawcę do wdrożenia działań naprawczych. Jeżeli bowiem skład kadry ciągle się zmienia oznacza to, że niektóre obszary i procesy w firmie szwankują. W tym artykule przedstawimy cztery strategie pomagające zatrzymać zatrudnionych, a tym samym uniknąć niepotrzebnych kosztów rekrutacji oraz utrzymać wysokie morale w zespole. Sprawdź, jak zmniejszyć rotację pracowników.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  4 powody, dla których warto oddelegować proces rekrutacji do SalesHR

  Jak poprawnie przeprowadzić proces rekrutacyjny, aby do Twojego zespołu trafili najlepsi specjaliści? Co zrobić, aby przebieg rekrutacji nie był nadmiernym obciążeniem dla całej organizacji? W tym artykule przedstawimy 4 argumenty, dla których warto to zadanie oddelegować agencji doradztwa personalnego Sales HR.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Duża rotacja pracowników w firmie – jakie są jej przyczyny?

  Fluktuacja kadr jest procesem naturalnym. Utrzymywana na odpowiednim poziomie, powinna być traktowana jako zjawisko pozytywne. Dzięki naturalnej wymianie pracowników firma otwiera się na nowe talenty, a zespół zyskuje świeży impuls do działania. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy duża rotacja pracowników destabilizuje działanie całej organizacji i naraża ją na dodatkowe koszty. Jak obliczyć wskaźnik rotacji i jakie są przyczyny tego zjawiska?

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Zdalne zarządzanie zespołem – jakich błędów unikać?

  Działanie firmy w oparciu o pracę zdalną może nieść ze sobą wiele zalet. Po pierwsze, zyskujemy przywilej zatrudnienia osób niezależnie od ich miejsca zamieszkania. To możliwość pozyskania najlepszych specjalistów bez konieczności ich relokacji. Ponadto, koszty działalności firmy maleją, chociażby ze względu na brak potrzeby wynajmu powierzchni biurowej (lub znaczne jej ograniczenie). Jednak zarządzanie zespołem zdalnym to wyzwanie dla liderów, zwłaszcza w przypadku, gdy do tej pory nie mieli do czynienia z przywództwem na odległość. Jakich pułapek unikać w zdalnym zarządzaniu?

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jawne wynagrodzenia w ofertach pracy – czy warto?

  Wiele pracodawców wciąż czuje duży opór przed ujawnianiem w ogłoszeniach rekrutacyjnych wysokości proponowanych zarobków. Obawiają się, że podana kwota zniechęci kandydatów do aplikowania lub firma niekorzystnie wypadnie na tle konkurencji. O tym, dlaczego te założenia bardzo często okazują się błędne oraz dlaczego warto przedstawiać widełki wynagrodzeń w ofertach pracy wyjaśnimy w niniejszym artykule.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak badać efektywność pracy handlowców? Zarządzanie sprzedażą

  Jeżeli poziom sprzedaży w Twojej firmie od dłuższego czasu nie sięga zamierzonych celów to znak, że być może praca handlowców nie jest tak wydajna, na ile mogłaby być w rzeczywistości. Możliwe, że Twoi pracownicy dużą część dnia spędzają na zadaniach zupełnie niepowiązanych z generowaniem leadów czy przychodów. Dobrym sposobem na weryfikację i wskazanie obszarów do rozwoju jest stosowanie KPI.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak napisać referencje dla pracownika? Wzór

  Po zakończeniu współpracy z firmą, były pracownik może poprosić swojego przełożonego o wystawienie referencji. Taki dokument będzie dla niego mocnym argumentem na przyszłych rozmowach kwalifikacyjnych. Warto zatem wesprzeć pracownika w jego staraniach i stworzyć niedługi dokument. Jak napisać rekomendacje pracownika? Co powinno się w nich znaleźć? Oto krótki poradnik.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak podnosić zaangażowanie pracowników?

  Budowanie zaangażowania pracowników polega na budowaniu zaufania do lidera, organizacji i do współpracowników. Ten cel można osiągnąć poprzez mądre, transformujące przywództwo, odpowiednie warunki pracy oraz przemyślany system nagród. Co to oznacza w praktyce? Sprawdź!

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak badać zaangażowanie pracowników?

  Wysoki poziom zaangażowania pracowników ma wpływ na sukces biznesowy organizacji. Badania przeprowadzone przez Corporate Leadership Council wykazały, że pracownik zaangażowany daje z siebie 57% wysiłku więcej niż niezaangażowany. Zatem brak takich postaw wśród zatrudnionych może mocno ograniczyć rozwój firmy. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest i jak badać zaangażowanie pracowników?

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak prowadzić profil firmowy na LinkedIn, by przyciągnąć kandydatów?

  LinkedIn to doskonała platforma społecznościowa dla profesjonalistów, służąca przede wszystkim zawieraniu biznesowych relacji. Odpowiednio wykorzystana, może przynieść firmie wiele korzyści, nie tylko marketingowych. Z tego artykułu dowiesz się, jak założyć profil firmowy na LinkedInie i jak go rozwijać w służbie skutecznych rekrutacji.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Skuteczna komunikacja w zespole – jak manager może ją wspierać?

  Praca zdalna lub hybrydowa to ostatnio największe wyzwanie, które skłania managerów do poszukiwań nowych rozwiązań, ulepszania dotychczasowych praktyk, mogących zoptymalizować działanie pracowników. Liderzy, którzy doceniają potencjał skutecznej komunikacji w zespole i potrafią go rozwijać, odnotowują szereg korzyści, przekładających się na rozwój całej firmy. Komunikacja wewnętrzna bowiem to nie tylko kaskadowe przekazywanie informacji lecz znacznie więcej.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Sygnały, po których poznasz kiepskiego pracownika na rozmowie o pracę

  Zrekrutowanie odpowiedniego kandydata to proces wymagający czujności na każdym etapie. Jeśli już dokonałaś/dokonałeś selekcji aplikacji, i zaprosiłaś/zaprosiłeś wybrane osoby na spotkanie, przed Tobą kluczowy moment rekrutacji. Jak rozpoznać, czy kandydat sprawdzi się na danym stanowisku? Czy pierwsze wrażenie zawsze mówi prawdę o naszym rozmówcy? Jakie są sygnały, po których poznasz kiepskiego pracownika?

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Narzędzia Direct Search, czyli jak pomóc sobie w rekrutacji specjalistów

  Coraz częściej tradycyjne podejście do rekrutacji przestaje być skuteczne. Opublikowanie ogłoszenia, a następnie selekcja nadesłanych aplikacji nie daje już gwarancji, że trafią do Ciebie pracownicy, których potrzebujesz. Okazuje się, że w wielu przypadkach pozyskiwanie kandydatów metodą Direct Search jest znacznie bardziej efektywne, choć wymaga nieco więcej wysiłku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie platformy i narzędzia Direct Search wykorzystać, by ułatwić sobie to zadanie.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Na czym polega Outsourcing Procesu Rekrutacji (RPO)?

  Rosnąca luka na polskim rynku pracy staje się poważnym problemem dla pracodawców. Prezesi polskich firm, jak również przedsiębiorstw Europy Środkowo-Wschodniej jako największe zagrożenie dla rozwoju biznesu wskazują na trudności w rekrutowaniu pracowników. Jak znaleźć tych najzdolniejszych i przekonać ich do pracy w naszej firmie? Znakomitym, nowoczesnym rozwiązaniem jest Outsourcing Procesu Rekrutacji (RPO).

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak dbać o rozwój i motywację pracowników?

  Ambitny, sumienny pracownik, który nie zostanie doceniony przez swojego pracodawcę i/lub nie będzie widział możliwości rozwoju zawodowego w firmie, w końcu obniży swoją wydajność. W dalszej konsekwencji zacznie rozglądać się za innymi możliwościami i odejdzie do konkurencji. Dlatego też dbałość o ludzi zatrudnionych w organizacji jest kluczowa dla jej sprawnego działania. Poznaj sposoby motywowania pracownika, które możesz wdrożyć od zaraz.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Dobra agencja rekrutacyjna IT, czyli jaka?

  Rynek pracy w branży informatycznej jest dla pracodawców prawdziwym polem bitwy. Jeśli chcesz uniknąć niepowodzeń, zyskać pewność, że nowy pracownik nie zrezygnuje ze stanowiska po kilku miesiącach, powinieneś/powinnaś skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czym kierować się przy wyborze agencji rekrutacyjnej IT.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Firma headhunterska – czym się zajmuje?

  Na rynku pracy obserwujemy ciągły wzrost zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Trend ten ma przełożenie na sposób prowadzonych rekrutacji: coraz trudniej pozyskać do firmy eksperta bez wsparcia profesjonalnej agencji. Dowiedz się, czym się zajmuje firma headhunterska i czy warto nawiązać z nią współpracę.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Czym różni się umowa zlecenie od umowy o dzieło?

  Pomimo dzielących ich różnic, obie umowy muszą być opracowane w zgodzie z przepisami prawnymi kodeksu cywilnego. Ważne jest również takie sformułowanie zapisów, aby jednoznacznie określić rodzaj zobowiązań obu stron. Tylko wtedy będzie możliwe prawidłowe oskładkowanie i opodatkowanie umowy. Wielu przedsiębiorców ma całkiem spory problem z rozróżnieniem umowy o dzieło i zlecenia. Mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny w podjęciu decyzji.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych?

  Z usług firm rekrutacyjnych korzystają zarówno kandydaci, jak i pracodawcy. Jednak ci ostatni mają najwięcej do zyskania dzięki skorzystaniu z profesjonalnego wsparcia w pozyskiwaniu pracowników. Współpraca z firmą rekrutacyjną przełoży się na długofalowy sukces biznesowy przedsiębiorstwa oraz pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy – krok po kroku

  Wiele branż od dłuższego czasu notuje deficyt pracowników na rynku pracy. Stąd też rosnące zainteresowanie przedsiębiorców możliwością zatrudnienia osób pochodzenia ukraińskiego. W tym artykule szczegółowo wyjaśniamy, jak zatrudnić pracownika z Ukrainy. Poniższe rady będą dotyczyły również innych cudzoziemców, z krajów takich jak Rosja, Białoruś, Mołdawia, Gruzja i Armenia.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Agencja doradztwa personalnego – czym się zajmuje?

  Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, że najcenniejszym kapitałem w biznesie są ludzie. Bez utalentowanych, samodzielnych i zmotywowanych pracowników nawet najlepsza strategia może nie przynieść pożądanych efektów. Dlatego gdy mierzysz się z trudnościami w rekrutacji załogi lub w zarządzaniu ich potencjałem, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej w tym obszarze firmy. Czym zajmuje się agencja doradztwa personalnego? Co konkretnie zyskasz dzięki współpracy z ekspertami ds. HR? Zapraszamy do lektury!

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Rekrutacja menadżerów – przykłady pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

  Kluczowym czynnikiem rozwoju organizacji jest utalentowana kadra menadżerska. Jednak pozyskanie lidera, który swą charyzmą i kompetencjami pociągnie za sobą ludzi i zbuduje przewagę firmy na rynku nie jest zadaniem prostym. Na czym polega skuteczna rekrutacja menadżerów? Jakie pytania zadać kandydatom, by mieć pewność, że sprawdzą się na danym stanowisku?

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Dobre praktyki w rekrutacji – o czym warto pamiętać?

  Rekrutacja to jeden z kluczowych procesów w firmie. Odpowiednio dobrane osoby w zespole są kluczem do biznesowego sukcesu całej organizacji, dlatego dbałość o każdy szczegół podczas pozyskiwania pracowników jest tak istotna. Sprawdź, jakie czynniki wpływają na efektywność tego procesu, jakie są dobre praktyki w rekrutacji i kiedy warto zdecydować się na wsparcie agencji doradztwa personalnego.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Planowanie procesu rekrutacyjnego. Część 2.

  W poprzedniej części naszego poradnika opisaliśmy, jakie dokumenty należy stworzyć, aby odpowiednio przygotować się do pozyskania nowych pracowników do firmy. W tym artykule zebraliśmy informacje, które pomogą Ci skuteczne dotrzeć do kandydatów oraz zadbać o sprawną realizację poszczególnych zadań. Dzięki tej wiedzy, planowanie procesu rekrutacyjnego nie powinno stwarzać Ci już więcej żadnych trudności.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak zaplanować skuteczny proces rekrutacyjny? Część 1.

  Odpowiednie przygotowanie oraz dbałość o szczegóły w planowaniu rekrutacji to czynniki, które zabezpieczą Cię przed błędnymi decyzjami kadrowymi, a tym samym – przed niepotrzebnymi kosztami. Jak skonstruować opis stanowiska? Jak zdefiniować idealnego kandydata? O czym pamiętać układając mapę drogową rekrutacji w firmie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zaplanować skuteczny proces rekrutacyjny.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  5 oznak, że potrzebujesz agencji rekrutacyjnej

  Zatrudnienie agencji rekrutacyjnej to już nie nowe rozwiązanie na polskim rynku pracy, jednak wciąż wiele firm woli przeprowadzać procesy pozyskiwania pracowników samodzielnie. Nie decydują się na outsourcing z obawy przed kosztami oraz utratą kontroli nad przebiegiem całego projektu. Czy słusznie? W tym artykule przedstawimy 5 oznak, że potrzebujesz agencji rekrutacyjnej i co zyskasz dzięki nawiązaniu takiej współpracy.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Cechy idealnego handlowca w procesie rekrutacji

  Co sprawia, że niektórzy pracownicy sprzedaży osiągają ponadprzeciętne wyniki finansowe, inni zaś, mimo wielu starań, rzadko są w stanie sprostać wskaźnikom? Jak sprawdzić cechy idealnego handlowca w procesie rekrutacji? Po czym poznać, że kandydat nie odnajdzie się na stanowisku, które oferujesz? Zapraszamy do lektury!

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Headhunting – na czym polega?

  Mimo dużych zmian na rynku pracy, będących efektem pandemii, nadal możemy obserwować spory niedobór pracowników wysoko wykwalifikowanych względem dostępnych miejsc pracy. Dlatego tradycyjne metody rekrutacji w takich obszarach, jak choćby IT czy zarządzanie sprzedażą, rzadko przynoszą oczekiwane rezultaty. Odpowiedzią na trudności w znalezieniu idealnego pracownika na odpowiedzialne, wymagające stanowisko pracy jest headhunting.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Outsourcing procesów rekrutacji – dla kogo i po co?

  Pozyskanie utalentowanych pracowników to inwestycja, która się opłaci. Wszak ludzie są tym czynnikiem, który najczęściej decyduje o powodzeniu organizacji i pozwala wyprzedzić konkurencję. Jeśli poszukasz sposobu na skuteczną i szybką rekrutację, z pewnością spotkałeś się z terminem RPO (ang. Recruitment Process Outsourcing), czyli outsourcing procesu rekrutacji. W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty tej usługi, być może rozwiewając Twoje wątpliwości.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną? 5 zasad dobrego spotkania z kandydatem

  Pozyskanie dla firmy odpowiednich pracowników z pewnością przełoży się na jej sukces. Jeżeli stoisz przed zadaniem zatrudnienia w swoim przedsiębiorstwie nowego członka załogi bez wsparcia specjalistów HR, ten krótki poradnik pomoże Ci uniknąć błędów i wybrać właściwą osobę. Zobacz, jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną, która okaże się owocnym spotkaniem dla obu stron.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Executive search – co to jest i kiedy warto skorzystać z tej usługi?

  Zamieszczanie ogłoszeń czy korzystanie z własnej bazy kandydatów już dawno przestało wystarczać, aby rekrutacja przynosiła odpowiednie efekty. Dlatego agencje doradztwa personalnego stosują różne metody pozyskiwania kandydatów, korzystając nie tylko z doświadczenia, nowych technologii, ale i rozległej sieci kontaktów. W tym artykule przyjrzymy się jednej z najbardziej wymagających metod rekrutacji – Executive Search.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Co to jest doradztwo personalne? Specyfika i zakres usługi

  Historie wielu biznesowych sukcesów pokazały, że to od ludzi zależy przyszłość, możliwości rozwoju czy reputacja danego przedsiębiorstwa. Nawet najbardziej błyskotliwe strategie, innowacyjne technologie nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeżeli firma borykać się będzie z dużą rotacją pracowników, obniżoną motywacją zespołów czy wakatami trudnymi do zapełnienia. Całością zagadnień związanych z doborem i rozwojem pracowników zajmuje się doradztwo personalne.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Trendy HR – co nas czeka w 2021 roku?

  W tym artykule analizujemy, co zmieni się w obszarze HR w najbliższym czasie. Oto wytypowane przez nas trendy HR na 2021 rok.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowy kwalifikacyjne?

  Umawiasz spotkania rekrutacyjne z wybranymi kandydatami, organizujesz ludzi i infrastrukturę, a potem czekasz. Okazuje się, że kilka rozmów w ogóle się nie odbyło, a Ty straciłeś/aś czas. Jak zapobiec takiej sytuacji w przyszłości?

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Badanie candidate experience krok po kroku

  W ostatnim artykule na naszym blogu pisaliśmy, dlaczego warto zbierać opinie kandydatów na temat procesu rekrutacyjnego. Teraz czas na krótki instruktaż, jak przeprowadzić badanie candidate experience krok po kroku. Oto kilka porad dotyczących konstruowania ankiet, narzędzi i analizy wyników badania. Zapraszamy do lektury.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Candidate experience – co to jest i dlaczego warto je badać?

  Doświadczenia rekrutacyjne kandydata mają bezpośrednie przełożenie na to, jak będzie on postrzegał i oceniał całą firmę. Dlatego tak ważna jest dbałość o candidate experience. Czym właściwie jest candidate experience? Jak je badać i dlaczego warto to robić? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  4 sposoby na przyspieszenie procesu rekrutacji oraz selekcji

  Czy można rekrutować efektywnie i szybko? Jeżeli dobrze zaprojektujemy procesy pozyskiwania pracowników, skorzystamy z odpowiednich narzędzi…

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak przeprowadzić exit interview? Przykłady pytań

  Jednym z zadań działu HR w firmie jest budowanie pozytywnych doświadczeń pracownika.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak przekazać kandydatowi negatywny feedback po rozmowie kwalifikacyjnej

  Jednym z największych wyzwań w rekrutacji jest udzielanie kandydatom negatywnej informacji zwrotnej po rozmowie kwalifikacyjnej.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak zarządzać zespołem zdalnym? Poradnik dla menedżerów

  Pandemia Covid-19 wymusiła na wielu firmach zmianę trybu funkcjonowania – z biurowego na home office.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Rekrutacja zdalna, czyli pozyskiwanie pracowników w czasach pandemii

  Pandemia covid-19 odcisnęła swoje piętno na rynku pracy.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Rekrutacja handlowca – przyciągnij największe talenty do swojej firmy

  Skuteczna rekrutacja handlowców staje się coraz większym wyzwaniem.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak wybrać firmę rekrutacyjną, by potem nie żałować?

  Twoja firma rośnie w siłę, prężnie się rozwija, dlatego postanowiłeś zatrudnić agencję, która pomoże Ci w rekrutacji nowych pracowników.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Wolontariat pracowniczy – sposób na rozwój pracowników i firmy

  Dlaczego warto wprowadzić w firmie wolontariat pracowniczy?

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  4 kroki do efektywnej współpracy z agencją rekrutacyjną

  Szukasz zdolnego handlowca, który podniesie wyniki finansowe Twojej firmy?

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Jak mądrze zbudować atmosferę świąteczną w firmie?

  Ostatni miesiąc roku nieodłącznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia i podsumowaniami.

  Czytaj więcej
 • Sales HR

  Benefity pracownicze, czyli jak firmy dbają o pracowników

  W 2018 roku firmy w Polsce wydały 12,2 mld zł na benefity pracownicze, czyli prawie miliard więcej niż w roku poprzednim

  Czytaj więcej