Blog SALES HR - Dla kandydata
Kiedy należy się odprawa pracownikowi?
Odprawa to jednorazowe, pieniężne zadośćuczynienie wypłacane pracownikowi za utratę pracy nie z jego winy. Regulacje dotyczące tego zagadnienia zostały ujęte w Ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, z dnia 13 marca 2003 roku. Według zapisów odprawa może być przyznana pracownikom zwalnianym grupowo lub w trybie indywidualnym. Sprawdź, kiedy należy się odprawa i w jakiej wysokości.
Kontrakt menedżerski – czym jest i kiedy warto go zawrzeć?
W dużych firmach coraz popularniejszą formą zatrudnienia wysoko wyspecjalizowanych pracowników na stanowiskach kierowniczych jest kontrakt managerski. Choć nie jest on szczegółowo opisany w Kodeksie cywilnym, tam należy szukać informacji o jego istocie. Zatem do regulacji kontraktów menedżerskich stosuje się przepisy związane z umową zlecenia. Czym charakteryzuje się ta umowa, co różni ją od umowy o pracę? Jakie są jej wady i zalety? Sprawdź!
Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie pracownika
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe, jakie prawa Ci przysługują w związku z L4, trudno Ci jest przebić się przez gąszcz przepisów i formułek, ten artykuł jest dla Ciebie!
Aplikacje do zwiększenia produktywności w pracy
Jesteśmy otoczeni urządzeniami, które służą nam do komunikacji, ale też nierzadko przeszkadzają w realizowaniu zadań. Do tego dochodzą rozproszenia z otoczenia. Dlatego warto sięgnąć po pomoce technologiczne, które pomagają zarządzać sobą w czasie i monitorować realizację zadań. Oto 8 aplikacji do zwiększania produktywności w pracy, które musisz znać!
O czym nie mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej?
Dostałaś/dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Teraz gorączkowo zbierasz informacje o firmie, starasz się przygotować odpowiedzi na pytania, które może zadać rekruter. Czytasz poradniki o tym, jak konstruować swoje wypowiedzi, by zwiększyć szansę na zdobycie pracy. Może się jednak zdarzyć, że w sytuacji stresowej powiesz spontanicznie coś, co je zaprzepaści. Dowiedz się, czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej i czym najlepiej zastąpić niefortunne stwierdzenia.
Jak zwiększyć koncentrację w pracy?
Umiejętność skupienia uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas pozwala rozwiązywać skomplikowane problemy i w efektywny sposób wykonywać obowiązki zawodowe. Jednak utrzymanie koncentracji to nie lada wyzwanie: praca w open space, nieustannie dzwoniący telefon, dziesiątki maili i powiadomień dziennie skutecznie to uniemożliwiają. Co możesz zrobić, by poprawić swoją efektywność w pracy? Poznaj sposoby na problemy z koncentracją.
Jak mówić o byłym pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej?
Po pewnym czasie pracy w firmie, w której nie czujesz się dobrze, postanawiasz poszukać zatrudnienia gdzie indziej. Jednak na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter chce sprawdzić powody Twojego odejścia, a potem nowy szef podpytuje o byłego pracodawcę. Jak zachować się w takiej sytuacji? Czego nie mówić na spotkaniu rekrutacyjnym, aby nie zaszkodzić swojemu wizerunkowi? Sprawdź!
Praca jako specjalista ds. obsługi klienta – zarobki i wymagania
Zainteresowała Cię oferta pracy na stanowisko Specjalisty ds. Relacji z Klientami lub Wsparcia Sprzedaży? Zanim zaaplikujesz dowiedz się, czego możesz oczekiwać, jaki zakres obowiązków najczęściej związany jest z takim zawodem oraz ile zarabia Specjalista ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy do lektury!
Na co zwrócić uwagę, szukając oferty pracy zdalnej?
Od 2020 roku, w którym rozpoczęła się pandemia, ofert pracy zdalnej gwałtownie przybywa, wielu pracodawców przekonało się bowiem do tej formy organizacji zajęć swojej załogi. Możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy na dojazdach, bardziej elastyczny grafik oraz większa łatwość w pogodzeniu domowych i zawodowych obowiązków to niewątpliwe atuty tego rozwiązania z perspektywy pracownika. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kandydatów poszukuje pracy wyłącznie z domu. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć trudności i problemów? Sprawdź!
Jak uniknąć wypalenia zawodowego?
Wypalenie zawodowe jest chorobą, która może dotknąć każdego, bez względu na stanowisko, miejsce pracy czy wiek pracownika. W obliczu gwałtownych zmian na rynku pracy, narastającej konkurencji, tempa życia, nasilenie tego zjawiska rośnie w alarmującym tempie. W tym poradniku skupimy się na sposobach zapobiegania chorobie i środkach zaradczych, gdy przyjdzie nam się z nią zmierzyć.
7 symptomów wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe to odpowiedź organizmu na przewlekły stres związany bezpośrednio z pracą. Osoba, która mierzy się z tego rodzaju chorobą nie jest w stanie odczuwać przyjemności z obowiązków zawodowych, w znacznym stopniu spada też jej efektywność. Bezpośrednim skutkiem wypalenia jest pogorszenie się kondycji psychicznej i fizycznej. Jak rozpoznać u siebie to zjawisko?
Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie kwalifikacyjnej?
Rozmowa o pracę dla każdego kandydata jest sporym stresem, szczególnie w przypadku, gdy musi on opowiedzieć o przyczynach zwolnienia z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Warto wcześniej przygotować sobie klarowną odpowiedź, by uniknąć niepotrzebnych emocji i kluczenia w gąszczu informacji. Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź!
Działalność dodatkowa w CV – czy i jak ją opisać?
Tworzenie CV jest sztuką odpowiedniego dobierania informacji. Nie wszystkie fakty z Twojego życiorysu zawodowego powinny znaleźć się w dokumentach aplikacyjnych, z kolei niektóre należy odpowiednio podkreślić. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy i jak opisać działalność dodatkową w CV. Zapraszamy do lektury!
Dlaczego warto iść na staż?
Jesteś studentem/studentką i już teraz myślisz o rozwoju zawodowym? Zastanawiasz się, jak znaleźć pracę bez doświadczenia? A może chcesz zmienić zawód, bo obecny nie spełnia Twoich oczekiwań? W każdym z tych przypadków pójście na staż może być bardzo dobrym posunięciem. Przeczytaj, jakie są zalety stażu i co dzięki niemu zyskasz.
Trudny klient – jak sobie z nim radzić?
Skuteczni handlowcy wyróżniają się nie tylko wysokimi wynikami sprzedaży produktów lub usług. W tym zawodzie bardzo ważna jest również umiejętność polegająca na budowaniu pozytywnej relacji z kontrahentami firmy oraz rozwiązywaniu ich problemów. Z reguły to zadanie przynosi sporo satysfakcji. Czasem jednak na horyzoncie pojawić się może trudny klient, którego obsługa będzie wymagała cierpliwości, znajomości sztuki dyplomacji, odporności na stres.
Czym kierować się przy wyborze zawodu?
Na wybór zawodu składa się wiele wcześniejszych decyzji: od tego, jaką ścieżkę edukacyjną podejmiemy po to, jak rozwijamy nasze pasje i zainteresowania. Nie jest prawdą, że obrany kierunek studiów czy pierwsze doświadczenia zawodowe mają determinujący wpływ na całą karierę. Przy odpowiedniej dawce motywacji, zawód można zmienić w późniejszych latach. W tym artykule pomożemy Ci zidentyfikować czynniki trafnego wyboru zawodu i podpowiemy, jak się przygotować do nowego etapu w karierze.
Jak i gdzie szukać pracy? Podstawowe błędy i najlepsze sposoby
Od dłuższego czasu bezskutecznie ubiegasz się o pracę, a brak efektów przyprawia Cię o ból głowy? Straciłeś/straciłaś właśnie zatrudnienie i nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania nowej pracy? A może borykasz się z syndromem wypalenia zawodowego, w związku z czym chcesz się rozejrzeć na runku pracy? W każdym przypadku ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny. Dowiedz się, jak i gdzie szukać pracy i jakich błędów się wystrzegać.
Doświadczenie zawodowe w CV – co wpisać? (Przykłady)
Czy wiesz, że na analizę życiorysu zawodowego kandydata rekruterzy poświęcają średnio od 6 do 10 sekund (badanie przeprowadzone przez ekspertów z University of Arizona)? Jeśli chcesz, by Twoje CV zostało pozytywnie ocenione przez potencjalnego pracodawcę, przeczytaj ten poradnik. Wyjaśniamy w nim, jak najlepiej opisać doświadczenie zawodowe w cv oraz przytaczamy kilka przykładów. Dzięki tym wskazówkom nie popełnisz błędów, które mogą zaprzepaścić Twoją szansę na wymarzoną pracę!
Jak opisać obsługę komputera w CV?
Obsługa komputera jest niezbędną umiejętnością na współczesnym rynku pracy. Informatyzacja pomaga firmom zoptymalizować swoje procesy, a zatrudnionym – zwiększyć wydajność pracy. Zasadnym zatem wydaje się wpisanie tej umiejętności do życiorysu zawodowego w każdym przypadku. Przeczytaj ten poradnik i dowiedz się, jak opisać obsługę komputera w CV i wystrzec się najczęstszych błędów.
Umowa o pracę czy B2B? Porównanie umów
Coraz częściej pracodawcy proponują nowo zatrudnionym różne formy współpracy: umowę o pracę lub kontrakt B2B. Jeśli właśnie stoisz przed takim wyborem, zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze, ten artykuł jest dla Ciebie. Omawiamy w nim najważniejsze zalety i wady poszczególnych umów tak, abyś mogła/mógł podjąć właściwą decyzję. Zobacz nasze porównanie B2B i UoP.
Jak napisać CV w 2021 roku? Porady eksperta
Wysłanie do potencjalnego pracodawcy życiorysu zawodowego to pierwszy krok na drodze do nowej pracy. Jednak skorzystanie z CV, które zostało przygotowane na potrzeby innej rekrutacji, jakiś czas temu, to ogromny błąd, nawet jeśli zaktualizowaliśmy informacje o zatrudnieniu. Trendy w tworzeniu CV ciągle się zmieniają i warto za nimi podążać, by nasze dokumenty aplikacyjne wywarły pozytywne wrażenie na rekruterze. Oto krótki poradnik, jak pisać CV do pracy w 2021 roku.
Umowa zlecenie a umowa o pracę – cechy, różnice i korzyści
Dla pracownika najkorzystniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Jednak dynamicznie zmieniające się regulacje prawne oraz sytuacja gospodarcza często skłania pracodawców do zatrudniania załogi na umowach zlecenie. Jakie są podstawowe różnice między umową zlecenie a umową o pracę? Jakie korzyści dla pracowników gwarantują poszczególne formy zatrudnienia? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje.
O co mogą pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Przebieg danej rekrutacji uzależniony jest od wielu czynników, takich jak rodzaj stanowiska, kultura organizacyjna firmy czy doświadczenie kandydata. Jednak można wyszczególnić grupę pytań, które niemal na pewno zostaną zadane osobie ubiegającej się o pracę. Oto najczęściej pojawiające się pytania na rozmowie rekrutacyjnej. Sprawdź, czy umiesz odpowiedzieć na każde z nich!
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej związane z pandemią
Pandemia odcisnęła piętno na życiu zawodowym każdego z nas, choć w różnym stopniu. Konieczność pracy w trybie home office, zaadoptowania się do wymuszonych przez covid zmian w funkcjonowaniu firmy lub nawet poszukiwanie nowego zatrudnienia – to wyzwania, z którymi wielu pracownikom przyszło się zmierzyć. W związku z tym, rekruterzy często sięgają po pytania, które mogą im pokazać, jak kandydat zaadoptował się do nowej, kryzysowej sytuacji.
Jak stworzyć wideo CV i kiedy warto to zrobić?
Szukasz sposobu, by wyróżnić swoją kandydaturę i przykuć uwagę rekruterów? Zastanawiasz się, czy nagranie życiorysu zawodowego w formie filmiku to dobry pomysł? Chciałbyś/chciałabyś poznać kilka trików dotyczących tej forma dokumentu aplikacyjnego? Ten poradnik pomoże Ci podjąć decyzję, czy wideo CV jest dla Ciebie i podda kilka trików pomocnych przy nagrywaniu.
7 najczęściej popełnianych błędów w CV
Zastanawiasz się, dlaczego mimo wysłania swoich dokumentów aplikacyjnych do wielu firm, Twój telefon milczy? Możliwe, że nieświadomie popełniłeś/popełniłaś jakieś błędy w CV, które skutecznie przekonują rekruterów, aby odrzucić Twoją kandydaturę. Zobacz, jak stworzyć swój życiorys, który zaprezentuje Cię w jak najlepszym świetle.
Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Nawet dla najbardziej doświadczonych rozmowa rekrutacyjna potrafi przysporzyć sporo stresu. Są jednak sposoby, aby ograniczyć tremę i w trakcie spotkania poczuć się nieco swobodniej. Jak to osiągnąć? Przygotowanie to podstawa! Z tego artykułu dowiesz się, co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną i jak zwiększyć szansę, by wszystko przebiegło po Twojej myśli.
Co to jest Assessment Center
Jeśli ubiegając się o nową pracę, zamiast na rozmowę rekrutacyjną dostałeś zaproszenie na Assessment Center, możesz czuć się naprawdę wyróżniony. Dział personalny jest zainteresowany Twoją kandydaturą i zamierza poświęcić dużo czasu i energii, aby poznać Cię bliżej. Takie zaproszenie trafia tylko do kilku osób ubiegających się o dane stanowisko. Czy dzień testów pozwoli Ci zdobyć wymarzoną pracę? Dowiedz się, co to jest Assessment Center i czego się spodziewać podczas tego etapu rekrutacji.
Jak przygotować się do wideo rozmowy rekrutacyjnej?
Postęp technologiczny, a przede wszystkim pandemia mocno zmieniły realia rynku pracy. Jedna z zauważalnych zmian dotyczy sposobu pracy – firmy całkowicie lub częściowo przeniosły swoje procesy do świata wirtualnego. Dotyczy to również rekrutacji, dlatego możesz się spodziewać, że coraz częściej będziesz otrzymywać zaproszenie na spotkania kwalifikacyjne online. O czym należy pamiętać podczas wideo rozmowy rekrutacyjnej oraz jak się do niej przygotować?
6 najczęstszych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej
Spotkanie z rekruterem to najważniejszy etap ubiegania się o pracę. Lepszej szansy na zaprezentowanie swoich kompetencji, doświadczenia i osobowości nie będzie. Warto więc odpowiednio przygotować się do rozmowy, by ewentualna trema lub niewłaściwe zachowanie nie zaprzepaściło szansy na rozwój kariery. Dzięki temu poradnikowi unikniesz najczęstszych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej.
List motywacyjny – kiedy warto go napisać?
Jeżeli właśnie aktywnie szukasz pracy, na pewno miałeś okazję dostrzec pewien trend: mniej firm obecnie wymaga od kandydatów tradycyjnych dokumentów aplikacyjnych. Coraz częściej natomiast można spotkać nowoczesne rekrutacje, w których pierwszy etap opiera się np. na testach osobowościowych. Czy zatem list motywacyjny to przeżytek, którym nie warto zawracać sobie głowy? Po co w ogóle tworzyć tego rodzaju dokument?
Umiejętności miękkie w CV – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Kompetencje związane z radzeniem sobie ze stresem, osiąganiem celów czy komunikacją są w wielu zawodach niemal tak samo ważne jak wykształcenie czy kwalifikacje. Warto więc uwzględnić je w dokumentach aplikacyjnych. W tym artykule odpowiemy na częste pytanie: jak wpisać umiejętności miękkie w CV, aby uniknąć sztampy i zainteresować rekrutera? Jak zabłysnąć dzięki nim na rozmowie o pracę?
Wykształcenie w CV. Jak opisać swoją edukację?
Podczas tworzenia dokumentów aplikacyjnych dobrze jest stosować pewne reguły. Dzięki nim CV będzie lepiej odbierane przez rekruterów, a tym samym – bardziej skuteczne. Jak dobrze opisać edukację w CV? W tym artykule zebraliśmy kilka dobrych praktyk oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania – zajrzyj zanim skontaktujesz się z firmą, do której chcesz aplikować!
Popraw swoją efektywność, czyli jak zarządzać sobą w czasie
Praca w trybie home office obok niezaprzeczalnych pozytywów, ma także ciemne strony. Większa ilość rozpraszaczy, brak bezpośredniego wsparcia współpracowników i niższa motywacja bezpośrednio przekładają się na spadek efektywności. Jak temu zaradzić? Jak zarządzać sobą w czasie i skutecznie planować zadania? Oto krótki poradnik.
Cechy dobrego managera, czyli jak być skutecznym przywódcą?
Czy liderem trzeba się urodzić, aby skutecznie zarządzać zespołem? Przygotowaliśmy krótkie zestawienie postaw i zachować idealnego przywódcy, omawiając przy tym najważniejsze cechy dobrego managera. Mamy nadzieję, że artykuł okaże się ciekawą inspiracją dla wszystkich obecnych i przyszłych liderów zespołów.
Przerwa w zatrudnieniu – jak o niej mówić na rozmowie o pracę?
Wracasz na rynek pracy po krótszej lub dłuższej nieobecności i nie wiesz, jak odpowiednio wyjaśnić lukę w CV na rozmowie kwalifikacyjnej? Obawiasz się, że przerwa w zatrudnieniu negatywnie wpłynie na ocenę Twojej kandydatury przez rekrutera? Przeczytaj ten poradnik i sprawdź, czy rzeczywiście masz się czego obawiać!
Jak zapytać o wynik rekrutacji? Wzór wiadomości e-mail
„Odezwiemy się do pana/pani bez względu na wynik rekrutacji” słysząc to zapewnienie trochę się uspokajasz i postanawiasz cierpliwie czekać na feedback.
Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie o pracę?
Jakie są Pani oczekiwania finansowe? Ile chciałby Pan zarabiać? Takie pytania pojawiają się na każdej rozmowie rekrutacyjnej.
Jak dobrze przeżyć pierwszy dzień w nowej pracy?
Tuż przed rozpoczęciem nowej pracy może dopaść nas trema. Czy podołamy obowiązkom?
Utrata pracy – jak sobie z tym poradzić?
W dłuższej perspektywie może prowadzić do zachwiania poczucia własnej wartości, depresji, a nawet chorób somatycznych
Jak znaleźć pracę w czasach pandemii i kryzysu?
W wyniku pandemii Covid-19 wiele branż znalazło się w dużym kryzysie.
Antyporadnik: jak (nie)pracować w trybie home office
Praca w trybie home office sprzyja zadaniom koncepcyjnym, redukuje nadmierny stres, pozwala zaoszczędzić czas na dojazdach.
Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – wzór e-maila do rekrutera
Jeśli szukasz nowej pracy, pewnie najwięcej uwagi poświęcasz przygotowaniom do rozmów rekrutacyjnych.
Kandydacie, zadbaj o swój wizerunek w social mediach!
Według raportu LHH DBM Polska „Media społecznościowe w rekrutacji – edycja druga”, 89% polskich rekruterów
Stres w pracy: jak odnaleźć się w trudnych sytuacjach?
Konflikt w zespole, wymagający szef czy wyśrubowane wskaźniki – to tylko kilka przykładów sytuacji, które narażają nas na stres w pracy.
Dni wolne od pracy w 2020 roku – kiedy wypadają długie weekendy?
2020 jest rokiem przestępnym, zatem będzie trwać 366 dni.
Jak dostać pracę bez doświadczenia?
Wiele osób rozpoczynających swoją drogę zawodową opisuje pewien paradoks.
O co pytać rekrutera na rozmowie o pracę?
Podczas przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci skupiają się przeważnie tylko na prezentacji swojego doświadczenia oraz umiejętności.
Przykładowe zadania na Assessment Centre
Assessment Centre (AC) to jedna z najskuteczniejszych metod rekrutacji, pozwalająca na zminimalizowanie ryzyka zatrudnienia niewłaściwej osoby
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?
Zostałeś zaproszony na rozmowę o pracę? Wielkie gratulacje! Odniosłeś już duży sukces.
Jak napisać CV? Podstawowe zasady i kilka wskazówek
Czy wiesz, że według badań, rekruter analizuje curriculum vitae kandydata przeciętnie przez 6 sekund?
6 kroków do zbudowania marki osobistej i pozyskania pracy marzeń
Marka osobista definiuje Twój wizerunek, buduje reputację, wpływa na emocje ludzi, którzy z Tobą przebywają, na relacje i właściwie całe życie.
Jakich języków obcych warto się uczyć? Sposób na dobrze płatną pracę
85 proc. Polaków uważa, że znajomość języków obcych innych niż angielski znacznie ułatwiłaby im znalezienie dobrze płatnej pracy.