Spedytor to osoba zajmująca się organizacją i koordynacją przewozu towarów. To praca wymagająca logicznego myślenia, odpowiedzialności i dużej samodzielności. Dowiedz się, ile zarabia spedytor oraz jakie kwalifikacje są niezbędne do pracy w zawodzie.

Kim jest spedytor i czym się zajmuje?

Spedytor jest pośrednikiem między firmą transportową a podmiotem zlecającym przewóz. Osoba na tym stanowisku nie zajmuje się przewozem towarów, a w całości organizuje proces transportu, dzięki czemu towary są dostarczane z jednego miejsca do drugiego w sposób efektywny i zgodny z terminem.

Do obowiązków spedytora należy między innymi:

 • Negocjowanie umów. Spedytor negocjuje umowy z przewoźnikami lub firmami transportowymi w celu zorganizowania przewozu towarów.
 • Planowanie tras. Spedytor ustala optymalne trasy transportu.
 • Przygotowywanie towaru i dokumentów przewozowych. Spedytor przygotowuje przesyłkę do przewozu i zajmuje się załatwianiem odpowiednich dokumentów przewozowych.
 • Monitorowanie przewozu. Spedytor śledzi postęp transportu, zapewniając, że towary są dostarczane zgodnie z harmonogramem.
 • Rozwiązywanie problemów. W przypadku opóźnień, uszkodzeń lub innych problemów związanych z transportem, spedytor jest odpowiedzialny za szybkie rozwiązanie sytuacji i minimalizację negatywnych skutków.
 • Kontakt z klientami. Spedytor utrzymuje regularny kontakt z klientami — informuje o postępie przewozu oraz odpowiada na pytania.

Co wpływa na wysokość zarobków spedytora?

Wpływ na wysokość zarobków spedytora mają różne czynniki, między innymi:

 • doświadczenie zawodowe,
 • umiejętności i kwalifikacje,
 • rynek pracy,
 • lokalizacja,
 • wielkość firmy.

Jak w każdym zawodzie, osoby z większym doświadczeniem i wyższymi kwalifikacjami mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie na stanowisku spedytora. Zarobki są również zależne od lokalizacji — w okolicach największych aglomeracji miejskich jest najwięcej pracy, co wiąże się między innymi z lepszymi ofertami dla spedytorów. Warto wspomnieć także o premiach i dodatkach zależnych od indywidualnej polityki firmy.

Ile zarabia spedytor?

Mediana zarobków na stanowisku średnio doświadczonego spedytora w Polsce wynosi około 4500 zł brutto. Początkujący spedytorzy mogą liczyć na zarobki rzędu 3640 zł brutto, a starsi specjaliści ds. spedycji zarabiają około 5200 zł brutto. Warto podkreślić, że zawód spedytora daje stosunkowo duże możliwości rozwoju, co idzie w parze ze wzrostem zarobków.

Jak zostać spedytorem?

Logistyka lub transport to główne kierunki kształcenia dla osób zainteresowanych spedycją. Pracodawcy często wymagają wyższego wykształcenia od osób ubiegających się o pracę na stanowisku spedytora, jednak znacznie wyższą wartość od wykształcenia kierunkowego ma doświadczenie. W związku z tym dobry start w zawodzie może zapewnić również ukończenie technikum.

Oprócz wiedzy i doświadczenia istotne są także odpowiednie umiejętności, dzięki którym spedytor może bezbłędnie wykonywać swoje obowiązki. Jakie cechy są szczególnie doceniane wśród spedytorów?

 • Komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów.
 • Dobra znajomość języka angielskiego.
 • Zaangażowanie i otwartość na rozwój.
 • Umiejętność organizacji pracy, samodzielność w podejmowaniu działań.
 • Poczucie odpowiedzialności i duża odporność na stres.
 • Dobra znajomość rynku.

Zawód spedytora cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jednak nie brakuje również korzystnych ofert pracy oraz licznych możliwości rozwoju dla osób zainteresowanych pracą w branży logistycznej.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.