Jesteś studentem/studentką i już teraz myślisz o rozwoju zawodowym? Zastanawiasz się, jak znaleźć pracę bez doświadczenia? A może chcesz zmienić zawód, bo obecny nie spełnia Twoich oczekiwań? W każdym z tych przypadków pójście na staż może być bardzo dobrym posunięciem. Przeczytaj, jakie są zalety stażu i co dzięki niemu zyskasz.
Czym jest staż zawodowy?
Staż zawody to jedna z form „zatrudnienia”, dzięki której osoby bezrobotne mają możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w interesującej ich dziedzinie za określone wynagrodzenie. Staże ustawowe organizowane są przez Urząd Pracy, a finansowanie pochodzi z Funduszu Pracy lub np. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowa zawierana jest przez Starostę z pracodawcą, w oparciu o szczegółowe wymagania, nie jest natomiast zawierana na zasadzie stosunku pracy pomiędzy firmą a stażystą.
Istnieją również staże (w rozumieniu potocznym) organizowane samodzielnie przez firmy, które oferują pracę na określony czas z możliwością przyuczenia do zawodu. W tym przypadku można znaleźć staże bezpłatne oraz płatne.
Staż a praca – dlaczego warto pójść na staż?
Jest wiele powodów, dla których warto rozpocząć swoją karierę od stażu. Możliwość utrwalenia wiedzy nabytej w procesie kształcenia i szansa na zdobycie dodatkowych umiejętności (nie tylko zawodowych, ale i społecznych) to główny argument „za”. Co jeszcze można do nich zaliczyć?
1. Poznanie środowiska pracy i zawodu
W trakcie stażu poznasz w praktyce obowiązki na danym stanowisku, nawiążesz relacje służbowe z przełożonym, współpracownikami, klientami. To świetna okazja do skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat pracy w zawodzie z rzeczywistością. Ponadto, zweryfikujesz własne plany dotyczące kariery: czy faktycznie ta ścieżka, którą obrałeś/obrałaś będzie dla Ciebie odpowiednia?
2. Poznanie branży
Stanowisko stażysty nie musi oznaczać wykonywania mało ambitnych, powtarzalnych czynności. Jeśli wykażesz się proaktywnością, bardzo możliwe, że weźmiesz udział we współtworzeniu ciekawych projektów. W dodatku, zdobędziesz szansę szlifowania swoich umiejętności pod okiem osób doświadczonych, ekspertów. To idealna szansa na podpatrzenie dobrych wzorców, zdobycie informacji o tym, jakie kompetencje warto budować, by odnieść w danej branży sukces.
3. Wpis do CV
Tym, co najbardziej interesuje rekruterów podczas analizy dokumentów aplikacyjnych jest sekcja „Doświadczenie zawodowe” w CV. Jeśli stoisz na progu swojej kariery, a Twoje dotychczasowe doświadczenie to prace sezonowe niezwiązane z zawodem, pójście na staż znacznie zwiększy szanse w przyszłych rekrutacjach.
4. Lepsze poznanie swoich mocnych i słabych stron
Podczas pracy na stażu będziesz mogła/mógł uważnie przyjrzeć się własnym reakcjom, zachowaniom w nowych sytuacjach: w relacji Ty-przełożony, Ty-klient. Dodatkowo, sprawdzisz, jak radzisz sobie z zarządzaniem sobą w czasie, czy umiesz działać pod presją, co daje Ci największą motywację. To cenna lekcja, dzięki której zyskasz wiedzę, jakie są Twoje mocne strony i obszary, nad którymi powinnaś/powinieneś popracować.
Podsumowanie
Jeżeli masz możliwość jeszcze w trakcie nauki pójść na staż czy praktyki, koniecznie z niej skorzystaj. Być może wynagrodzenie Cię nie usatysfakcjonuje, sporo też zainwestujesz swojego czasu oraz energii, jednak w dłuższej perspektywie taka decyzja Ci się opłaci. Znalezienie pracy po stażu okaże się znacznie łatwiejsze, a dzięki nabytej wiedzy o zawodzie, branży i o sobie, lepiej pokierujesz swoją karierą.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Jak i gdzie szukać pracy? Podstawowe błędy i najlepsze sposoby
Czym kierować się przy wyborze zawodu?
Udostępnij