Od dłuższego czasu bezskutecznie ubiegasz się o pracę, a brak efektów przyprawia Cię o ból głowy? Straciłeś/straciłaś właśnie zatrudnienie i nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania nowej pracy? A może borykasz się z syndromem wypalenia zawodowego, w związku z czym chcesz się rozejrzeć na runku pracy? W każdym przypadku ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny. Dowiedz się, jak i gdzie szukać pracy i jakich błędów się wystrzegać.

Jak znaleźć zatrudnienie? Metody poszukiwania pracy

Zadbaj o właściwe nastawienie

Przystępując do szukania pracy, weź pod uwagę, że jest to proces przypominający raczej maraton a nie sprint. Potrzebna Ci będzie zatem pewna doza cierpliwości i samozaparcia. Przyda się również otwartość na zmianę: być może Twoje umiejętności, talenty i doświadczenie sprawdzą się również w innych zawodach niż ten, w którym pracowałeś/pracowałaś do tej pory. Otwierając się na nowe możliwości zwiększysz szansę na powodzenie swoich wysiłków.

Zastanów się, jakiej pracy szukasz

Zależy Ci na stałym zatrudnieniu na umowie o pracę, czy może dopuszczasz możliwość podpisania umowy B2B, co będzie się wiązało z wyższymi zarobkami?

Może Cię zainteresować: Umowa o pracę czy B2B? Porównanie umów

Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony

Kluczem do skutecznego szukania pracy oraz zapunktowania na rozmowie kwalifikacyjnej jest dobra znajomość swoich talentów oraz obszarów do rozwoju. Przeprowadź np. analizę SWOT, a wnioski przekuj na konkretne działania: rozwijanie swoich naturalnych predyspozycji i doszkalanie w dziedzinach, w których chciałbyś/chciałabyś być lepszy/lepsza.  

Przygotuj dokumenty aplikacyjne

To bardzo ważne, aby Twoje CV odzwierciedlało ścieżkę zawodową, podkreślało Twoje dokonania, umiejętności. W przypadku, gdy pracodawca tego wymaga, napisz list motywacyjny, w którym opiszesz swoje motywacje i talenty, wpisujące się w potrzeby firmy. Pamiętaj o tym, by za każdym razem dostosować dokumenty aplikacyjne do danej oferty pracy.

Może Cię zainteresować:

Jak napisać CV w 2021 roku? Porady eksperta

List motywacyjny – kiedy warto go napisać?

Gdzie szukać pracy?

Istnieje wiele źródeł, gdzie znajdziesz propozycje pracy. Bądź elastyczny/elastyczna i skorzystaj z jak największej gamy możliwości.

Firma rekrutacyjna

Na stronach różnych agencji rekrutacyjnych znajdziesz oferty pracy, które zazwyczaj nie pojawiają się na najpopularniejszych portalach. Odpowiedz na kilka z nich lub po prostu wyślij swoje CV w mailu opisując, jakiej pracy szukasz. Bardzo możliwe, że konsultant z agencji skontaktuje się z Tobą, przeprowadzi wstępną rozmowę, doda do bazy kandydatów i odezwie się ponownie, gdy pojawi się oferta adekwatna dla Ciebie.

Wyszukiwarki ofert pracy

To prawdziwa kopalnia ogłoszeń rekrutacyjnych. Każdy z tych serwisów oferuje dodatkowo możliwość filtrowania wyników w zależności od branży, stanowiska, lokalizacji. Zajrzyj m.in. tu:

Social media

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/zrobiłaś, załóż konto na LinkedIn, a następnie skrupulatnie uzupełnij wszystkie rubryki. Spróbuj nawiązać za pośrednictwem tej platformy kontakt ze znajomymi oraz rekruterami.

Może Cię zainteresować: Kandydacie, zadbaj o swój wizerunek w social mediach!

Z kolei dołączając do branżowych grup na Facebooku będziesz mieć możliwość zasięgnięcia informacji o nowinkach, być może znajdziesz propozycję dorywczej pracy?

Znajomi

Powiedz swoim znajomym, że szukasz pracy. Bardzo możliwe, że zgłoszą się do Ciebie osoby pracujące w firmach poszukujących aktualnie nowych pracowników. Każde polecenie jest na wagę złota!

Targi pracy

Jeśli w Twojej okolicy będą organizowane targi pracy, koniecznie się na nie wybierz. Będziesz mieć tam możliwość porozmawiania z potencjalnymi pracodawcami, zostawienia im swoich dokumentów aplikacyjnych, a także wzięcia udziału w warsztatach, np. przygotowujących do rozmowy rekrutacyjnej.

Strony firmowe

Jeśli Twoją pracą marzeń jest stanowisko w konkretnej firmie, zajrzyj na stronę internetową tej organizacji. W zakładce Kariera powinny znajdować się informacje o aktualnych naborach. Zgłoś swoją kandydaturę odpowiadając na konkretne ogłoszenie bądź wysyłając maila z CV i listem motywacyjnym.

Biura karier, Urzędy Pracy

Sposoby poszukiwania pracy mogą być bardzo różne, jednak warto pamiętać również o tych najbardziej podstawowych. Zajrzyj na stronę najbliższego Urzędu Pracy oraz Biura Karier. Tam również znajdziesz wiele ofert, często nie publikowanych nigdzie indziej.

Jak NIE szukać pracy?

Poniżej zamieszczamy listę najczęstszych błędów podczas poszukiwania pracy. Warto się ich wystrzec, aby uniknąć nieporozumień i porażek:

  • Nie ograniczaj się do kilku ofert pracy. Szukaj w różnych źródłach i różnych możliwości.
  • Okiełznaj chaos: notuj, na jakie oferty odpowiedziałeś/odpowiedziałaś.
  • Nie wysyłaj tych samych dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na różne oferty pracy.
  • Zamiast przedstawiania swoich obowiązków w CV, pokaż swoje osiągnięcia i postępy w pracy.
  • Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Może Cię zainteresować: Co zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną?

Podsumowanie

Szukanie pracy nie jest zajęciem prostym. Wymaga sporo determinacji. Jednak wytrwałość, sumienność i pozytywne nastawienie może znacznie ułatwić cały proces i w efekcie przynieść sukces. Nie myśl o sobie jak o bezrobotnym, raczek traktuj się jako eksperta poszukującego nowych wyzwań zawodowych. Ułóż plan działania, konsekwentnie wcielaj go w życie i sięgnij po pracę marzeń!

 

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.