Elastyczne formy pracy to szerokie pojęcie, obejmujące zarówno pracę na wezwanie i pracę w niepełnym wymiarze godzin, jak i pracę zdalną. To nowoczesne podejście, które charakteryzuje się między innymi elastycznością czasu i miejsca pracy. Dzisiaj przyjrzymy się, jakie są wady i zalety elastycznych form pracy.

Elastyczne formy zatrudnienia w Polsce

Elastyczne formy pracy to w dużym skrócie elastyczność zatrudnienia, oznaczająca większą swobodę w pełnieniu zawodowych obowiązków. Przede wszystkim chodzi o czas i możliwość pracy poza biurem. Można powiedzieć, że jest to przeciwieństwo standardowego podejścia do zatrudnienia, gdzie istotna jest wyznaczona praca w określonym, pełnym wymiarze godzin z umową o pracę.

Współcześnie osoby aktywne zawodowo chętniej zmieniają pracę i szukają takich stanowisk, które będą jak najlepiej dopasowane do indywidualnych oczekiwań oraz możliwości. Obecnie to nie człowiek dostosowuje się do pracy, ale praca do człowieka, czego kwintesencją są właśnie elastyczne formy zatrudnienia. W Polsce są to najczęściej umowy cywilnoprawne, a więc umowa o dzieło i umowa zlecenie, które są mniej zobowiązujące, a także pozwalają na większą swobodę w ustalaniu godzin i miejsc pełnienia obowiązków.

Elastyczne formy zatrudnienia — przykłady

Atypowe formy zatrudnienia nie oznaczają, że osoba zatrudniona pracuje mniej, ale zdecydowanie łatwiej jej godzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Świetnym przykładem będzie zdobywające popularność stanowisko freelancera, który może przyjmować wiele różnych zleceń i realizować je w odpowiednim dla siebie czasie. Taka osoba otrzymuje oczywiście wymagania dotyczące końcowego terminu oddania dzieła, jednak umowa ze zleceniodawcą nie określa, w jakich godzinach będzie pracował freelancer. W związku z tym nie jest konieczne spędzanie czasu przed komputerem między 8 a 16, a zamiast tego można wykonywać swoje obowiązki o dowolnych porach.

Elastyczne formy zatrudnienia występują również w bardziej standardowej formie, gdy na przykład wybieramy pracę w firmie oferującej możliwość pracy zdalnej. Elastyczność zatrudnienia dotyczy między innymi takich zawodów, jak tłumacz, programista, dziennikarz, copywriter, grafik, czy projektant. Niestety nie jest możliwe, by elastyczne formy pracy obowiązywały w większości zawodów, ponieważ wiele z nich wymaga fizycznej obecności pracownika w miejscu pracy, w określonych godzinach.

Wady i zalety nowoczesnych form zatrudnienia

Nowoczesne formy zatrudnienia oferują wiele korzyści, do których zaliczamy:

  • swobodę w wyznaczaniu miejsca i czasu pracy,
  • dostosowywanie obowiązków do własnych potrzeb,
  • możliwość łączenia pracy zawodowej z rozwojem osobistym i życiem rodzinnym,
  • większa decyzyjność, brak presji ze strony zwierzchnika,
  • oszczędność czasu na dojazdach.

Elastyczność zatrudnienia ma także wady, wśród których można wymienić:

  • mniejszą stabilność pracy,
  • brak dostępu do benefitów w postaci urlopu i ubezpieczenia zdrowotnego,
  • brak wsparcia w wykonywaniu obowiązków,
  • mniej możliwości awansu,
  • większe obciążenie psychiczne.

Czy elastyczne formy pracy są dla każdego?

Nie istnieje zjawisko pracy idealnej dla każdego, dlatego musimy sami zdecydować o tym, jakie zawody i jakie formy zatrudnienia odpowiadają nam najbardziej. Może się wydawać, że elastyczna praca zdalna to dobra opcja dla tych, którzy zmęczeni są pracą w korporacji lub zatrudnieniem na etacie w jednej firmie od wielu lat. Jednak to, czy przejście na elastyczne formy pracy będzie odpowiednim posunięciem, zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości i zdyscyplinowania. Freelancing jest dla osób, które nie boją się samodzielności, a także potrafią odpowiednio zorganizować sobie pracę. W tak zwanych wolnych zawodach odpowiedzialność jest większa, gdyż nikt nie płaci nam za przepracowany czas, a za efekt pracy.

Dla wielu osób stabilna praca stacjonarna z umową o pracę będzie lepszym rozwiązaniem. Oznacza ona bezpieczne zatrudnienie, dostęp do wszystkich świadczeń, jasno określone obowiązki i mniejszą odpowiedzialność. Szukając idealnej pracy dla siebie, warto zastanowić się nad swoimi predyspozycjami, a także rozważyć wszystkie za i przeciw.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.