Choć każda rozmowa kwalifikacyjna przebiega nieco inaczej, w zależności od specyfiki firmy, osoby prowadzącej i samego kandydata, to pewne aspekty często się powtarzają. Jednym z nich są bazowe pytania umożliwiające rekruterowi zebranie informacji o motywacjach, nastawieniu oraz doświadczeniu osoby ubiegającej się o pracę. „Gdzie widzisz siebie za 5 lat” – jedno z popularniejszych tematów – przysparza kandydatom sporo problemów. Jak bowiem przewidzieć, co stanie się za pół dekady? W tym artykule pokażemy Ci, co w odpowiedzi warto zawrzeć, aby podnieść swoje szanse na zatrudnienie.
Gdzie widzisz się za 5 lat – po co rekruter zadaje to pytanie?
Zanim zaczniesz obmyślać złożoną odpowiedź, poznaj powody, dla których specjalista ds. HR pyta Cię o Twoje dalekosiężne plany.
Każdy pracodawca poszukuje lojalnych, zmotywowanych pracowników. Z racji tego, iż rekrutacja oraz wdrożenie nowego członka załogi jest dla organizacji czasochłonne oraz kosztowne, nie może pozwolić sobie na zatrudnienie osoby, która po kilku lub kilkunastu miesiącach odejdzie. Pytanie „jak widzisz się za 5 lat” ma sprawdzić, jaki wykazujesz potencjał na dłuższą współpracę z firmą.
W Twojej odpowiedzi rekruter będzie szukał również informacji, czy świadomie kierujesz swoją karierą. Czy aplikowanie do tej, konkretnej firmy to przemyślany krok, czy może przypadkowy wybór?
Ponadto dla osoby odpowiedzialnej za rekrutację ważna będzie informacja o Twoim nastawieniu do rozwoju zawodowego, awansu. Czy Twoje założenia są ambitne, realne, spójne z tym, co może zaoferować Ci pracodawca?
Podsumowując, informacje, jakie rekruter będzie mógł uzyskać dzięki Twojej odpowiedzi to:
- Czy myślisz o związaniu swojej przyszłości zawodowej z daną branżą?
- Czy Twoje cele pokrywają się z wymaganiami stawianymi na stanowisku, na które aplikujesz?
- Czy myślisz o swojej karierze jak o drodze, którą należy zaplanować?
- Czy realnie oceniasz swoje możliwości?
- Czy jesteś pewna/pewny podejmowanych przez siebie decyzji?
Jak odpowiedzieć na pytanie: gdzie się widzisz za 5 lat?
Przede wszystkim, nie ma jednej, idealnej odpowiedzi, wzoru, według którego można ułożyć własną odpowiedź. To, co powiesz na spotkaniu kwalifikacyjnym powinno być szczere, oddające Twoje aktualne nastawienie. Jeśli nie jesteś pewna/pewien, jak ułoży się Twoja kariera w najbliższych latach lub nie masz pomysłu na zgrabną wypowiedź, spróbuj najpierw przemyśleć poniższe kwestie:
- Co najbardziej lubisz robić w swojej pracy?
- W jakich rolach zawodowych czujesz się najlepiej?
- Jak wyglądały informacje zwrotne, które otrzymywałaś/otrzymywałeś w poprzedniej pracy? Na jakie pozytywne aspekty zwracali uwagę Twoi przełożeni?
- Co najbardziej Cię interesuje w firmie, do której aktualnie aplikujesz?
- Co najbardziej Cię motywuje?
„Gdzie widzisz siebie za 5 lat” – przykładowa odpowiedź
Przykład 1.
Trudno jest mi jednoznacznie określić, jak widzę siebie za 5 lat. Mam jednak przekonanie, że najbliższe lata uda mi się wykorzystać na podnoszeniu swoich kwalifikacji w zawodzie specjalisty ds. płac i kadr, zdobywaniu doświadczenia, które pomoże mi stać się cenionym pracownikiem, być może ekspertem w tej dziedzinie. Zależy mi na podejmowaniu nowych wyzwań oraz na tym, aby mój przyszły przełożony, za sprawą częstych informacji zwrotnych, pomógł mi osiągać ambitne cele. Zależy mi też na stabilizacji – chciałabym, aby kolejne lata minęły pod znakiem ciekawej pracy w jednej firmie.
„Gdzie widzisz siebie za 5 lat?” – przykład 2.
Trudno mi określić, jak będzie wyglądała moja przyszłość zawodowa w perspektywie, o której Pani/Pan wspomina. Mam wrażenie, że żyjemy w bardzo nieprzewidywalnym, niepewnym, zmiennym świecie. To, czego jestem pewna/pewny, to że kocham pracę z ludźmi, daje mi ona dużo satysfakcji, motywuje do nieustannego rozwoju. Na stanowisku trenera aktywizacji zawodowej będę mogła wykorzystać swoje talenty, doświadczenie do tej pory zdobyte i, jak mniemam, rozwinąć umiejętności związane z doradztwem, motywowaniem, organizowaniem. Jeśli to możliwe, chciałabym w przeciągu następnych 2-3 lat usystematyzować oraz pogłębić swoją wiedzę z dziedziny komunikacji kryzysowej oraz negocjacji.
Podsumowanie
Odpowiedź na pytanie o plany zawodowe nie musi być wyrecytowaną regułką. Zdecydowanie lepiej jest przygotować wypowiedź uwzględniającą faktyczne nastawienie, motywacje oraz to, jak wyobrażasz sobie swoją drogę do awansu.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Własna działalność gospodarcza w CV
Stres w pracy: jak odnaleźć się w trudnych sytuacjach?
Udostępnij