Prowadzisz własną działalność, jednak z różnych względów postanawiasz poszukać innej formy zatrudnienia? To nic złego, że podjąłeś/podjęłaś decyzję o zmianie. Nie pomijaj tego etapu w życiorysie. Odpowiednio przedstawiony, będzie działał na Twoją korzyść w oczach rekrutera. Oto, jak najlepiej opisać prowadzenie własnej firmy w CV.

Samozatrudnienie w CV to atut czy wada?

Niestety, pomimo wielu zmian na rynku pracy, w świadomości niektórych pracodawców i rekruterów funkcjonuje przekonanie, że nie warto zapraszać na rozmowę kwalifikacyjną osób, które prowadziły własny biznes. Są oni uprzedzeni do takich kandydatów, ponieważ posądzają ich o niekompetencję (Prowadził własny biznes, a teraz chce pracować na etat? Pewnie źle prosperował, czyli nie jest taki dobry), brak umiejętności współpracy z zespołem i z przełożonym (Był sobie sterem, żeglarzem i okrętem, a teraz ma słuchać poleceń kogoś nad sobą? Na pewno to nie wyjdzie…) lub o celowe działanie ze względu na planowane rodzicielstwo (Kobieta szuka zatrudnienia na etat, bo chce zajść w ciążę).

Całe szczęście, taką postawę reprezentuje tylko część pracodawców i rekruterów. Zdecydowana większość kieruje się partnerstwem w relacji firma-pracownik, a do poszczególnych kandydatów podchodzi bez subiektywnych sądów i stereotypów. Osoby charakteryzujące się profesjonalizmem analizują dokumenty aplikacyjne przede wszystkim pod kątem umiejętności danego kandydata i jego doświadczenia zawodowego.

Jeśli jesteś osobą, która po okresie prowadzenia własnej działalność zdecydowała się poszukać pracy  na etat, zadbaj o to, aby odpowiednio zaprezentować swoją kandydaturę w CV. Jako były przedsiębiorca/przedsiębiorczyni masz wiele kompetencji, którymi warto się pochwalić! Oprócz tych ściśle związanych z Twoją działalnością, nabyłaś/nabyłeś inne, cenne umiejętności, np. samoorganizacja, obsługa klientów, obsługa zamówień, prowadzenie działań marketingowych, prowadzenie działań sprzedażowych itp.

Jak wpisać prowadzenie własnej działalności gospodarczej do CV?

Najważniejszą zasadą przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych jest szczerość. Wiele informacji można w szybki sposób zweryfikować w Internecie, chociażby analizując profile społecznościowe kandydata, dlatego nie warto koloryzować rzeczywistości czy zatajać istotnych faktów.
Jeśli z jakiegoś powodu musiałaś/musiałeś zamknąć bądź zawiesić działalność, nie traktuj tego jak porażki. Z pewnością w trakcie całego okresu prowadzenia własnej działalności wiele się nauczyłaś/nauczyłeś, dostałaś/dostałeś też okazję do wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Najprawdopodobniej właśnie o to będziesz pytana/pytany podczas rekrutacji – czego się dzięki samozatrudnieniu nauczyłaś/nauczyłeś? Owe wnioski będą też istotnym elementem Twojego CV.

Oto, jak skonstruować CV, gdy planujesz przejść z samozatrudnienia na etat:

  • Sekcja PODSUMOWANIE ZAWODOWE

W krótkim akapicie opisz swój dotychczasowy profil zawodowy, nie pomijając informacji o prowadzeniu własnej działalności. Wymieniając cele i plany daj do zrozumienia, że przyszłość wiążesz z karierą opisaną w ofercie pracy.

  • Sekcja DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

– Podaj nazwę swojej firmy oraz dokładne daty założenia i (ewentualnie) zamknięcia;

– Wymień najważniejsze obszary Twojej działalności oraz obowiązki (pamiętaj o dopasowaniu CV do oferty pracy);

– Wymień największe osiągnięcia;

  • Sekcja UMIEJĘTNOŚCI

Prowadzenie własnej firmy na pewno rozwinęło w Tobie wiele cennych na rynku pracy kompetencji, np. umiejętności negocjacyjne, organizacyjne. Warto podkreślić te, które będą przydatne na stanowisku, na które aplikujesz.

Podsumowanie

Własna działalność w CV może być Twoim atutem, jeśli umiejętnie przedstawisz to, czego dokonałeś/dokonałaś i czego się nauczyłaś/nauczyłeś. Przygotuj konkretne przykłady sytuacji, w których posłużyłeś/posłużyłaś się swoimi kompetencjami z sukcesem – z pewnością rekruter cię o to zapyta w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zainteresowania w CV, czyli jak opisać hobby w życiorysie
O czym nie mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.