Współcześnie trudno wyobrazić sobie prowadzenie działalności bez obecności firmy w sieci, a przykuwające uwagę treści nie istniałyby bez wsparcia grafików komputerowych. I chociaż sztuczna inteligencja wywołała spore zamieszanie w branży, to graficy wciąż mogą liczyć na korzystne warunki zatrudnienia zatrudnienie. Podpowiadamy, jak wyglądają zarobki na tym stanowisku.

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Zawód grafika komputerowego łączy w sobie działania z zakresu informatyki i sztuki. To praca kreatywna i ciekawa, ale również pełna wyzwań. Od grafika komputerowego wymaga się precyzji, doskonałej znajomości programów i technologicznych nowinek. Zdecydowanie nie jest to zawód dla osób, które nie lubią uczyć się nowych rzeczy i działać pod presją czasu. Czym konkretnie zajmuje się grafik komputerowy?

 • Wykonuje i nadzoruje projekty graficzne od pomysłu do realizacji.
 • Zajmuje się obróbką graficzną i przygotowywaniem plików graficznych.
 • Projektuje materiały na potrzeby firmy – do druku i do użytku w Internecie.
 • Współpracuje z pracownikami innych działów i partnerami zewnętrznymi firmy.

Mimo że praca na stanowisku grafika komputerowego jest swego rodzaju wyzwaniem, to chętnych nie brakuje.

 • Kreatywna praca i liczne możliwości rozwoju przyciągają osoby ambitne i zainteresowane dziedziną.
 • Grafik komputerowy powinien biegle posługiwać się komputerem i tabletem, a do tego musi mieć ponadprzeciętne wyczucie estetyki i wysoko rozwiniętą kreatywność.
 • W zawodzie grafika komputerowego niezbędna jest znajomość programów, między innymi: Adobe Photoshop, Corel Draw, Adobe Lightroom, GIMP, czy Adobe Illustrator CC.
 • W ścieżce kariery grafika komputerowego największe znaczenie mają praktyczne umiejętności. To zawód, w którym wykształcenie nie jest najważniejsze, ale stanowi atut.
 • Doświadczenie, jakie zdobędzie początkujący grafik komputerowy, w dużej mierze decyduje o jego sukcesie w zawodzie.

Pensja dla początkujących i zaawansowanych grafików komputerowych

Ścieżka awansu grafika komputerowego wygląda następująco: młodszy specjalista, specjalista i starszy specjalista. Początek drogi może być trudny, zwłaszcza dla osób bez portfolio i choć minimalnego doświadczenia. Dlatego myśląc o karierze w branży kreatywnej warto tworzyć projekty nawet tylko po to, by budować swoje i umiejętności oraz własną bazę prac.

Młodszy specjalista może liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie mieszczące się w przedziale 2900-3900 zł netto, czyli „na rękę” (3860-5240 zł brutto). Szacuje się, że około 25% młodszych specjalistów zarabia poniżej tej średniej ze względu na niższe umiejętności i małe doświadczenie.

Warto wspomnieć, że w wielu firmach obowiązują dodatkowe benefity w postaci karnetów na siłownię, prywatnej opieki medycznej i pracy zdalnej.

Średnie zarobki grafików komputerowych z doświadczeniem

Zarobki specjalisty kształtują się na poziomie 3400-4800 zł netto (4540-6680 zł brutto). I znów, osoby bardziej doświadczone i wyróżniające się umiejętnościami mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Z kolei osoby mniej biegłe w dziedzinie będą zarabiać poniżej średniej.

Starszy specjalista może być prawdziwym wirtuozem grafiki komputerowej lub dobrze wyszkolonym technikiem. Średnie zarobki starszych specjalistów są mocno uzależnione od poziomu umiejętności i plasują się w przedziale 3800-6000 zł netto (5220-8450 zł brutto). Aby otrzymywać wynagrodzenie wyższe od wymienionej średniej, trzeba znaleźć się w gronie najlepszych grafików komputerowych.

Jakie czynniki decydują o wysokości zarobków na stanowisku grafika komputerowego?

Zarobki grafików komputerowych są dość zróżnicowane i zależne nie tylko od stopnia zaawansowania. Na wynagrodzenie grafika komputerowego wpływają także poniższe czynniki.

 • Lokalizacja — zarobki w poszczególnych województwach i miastach są różne.
 • Wielkość firmy — małe przedsiębiorstwa zazwyczaj oferują niższe pensje.
 • Staż pracy — graficy z doświadczeniem zarabiają więcej.
 • Wykształcenie — studia i kursy mogą podnieść wysokość wynagrodzenia.

Stanowisko grafika komputerowego wiąże się z kreatywną pracą, która jest interesująca i rozwojowa. Co więcej, przynosi perspektywę dobrych zarobków. Z drugiej strony zawód grafika wymaga nieustannego szlifowania umiejętności i nadążania za trendami. Zagrożeniem dla początkujących grafików jest również sztuczna inteligencja.

Czy wobec tego warto rozwijać swoje umiejętności w tym kierunku? Tak, jeśli grafika komputerowa leży w kręgu Twoich zainteresowań. Zaciekawienie dziedziną pomaga pokonać trudności i ułatwia naukę, a rozwój prowadzi do sukcesów.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.