Praca na stanowisku stewardessy lub stewarda to wymarzone zajęcie dla osób zainteresowanych podróżowaniem po świecie. Bycie członkiem personelu pokładowego samolotu to jednak nie tylko podróże, ale także odpowiedzialne zadania i liczne obowiązki. Dowiedz się, ile zarabia stewardessa i steward.

Jak wygląda praca stewardessy/ stewarda?

Praca stewardessy/ stewarda wiąże się z licznymi zadaniami wymagającymi odpowiedzialności, samodzielności oraz nienagannej kultury osobistej. Polega na dbaniu o bezpieczeństwo i komfort pasażerów przed i w trakcie lotu. Bezpieczne lądowanie samolotu nie oznacza końca pracy personelu pokładowego.

 • Przed lotem załoga bierze udział w odprawie, sprawdza wyposażenie bezpieczeństwa i przygotowuje kabinę.
 • W trakcie lotu personel wita pasażerów, prezentuje instrukcje bezpieczeństwa, serwuje jedzenie i napoje oraz reaguje na sytuacje awaryjne.
 • Po wylądowaniu stewardessy i stewardzi pomagają pasażerom opuścić samolot, kontrolują kabinę i sporządzają raporty.

Praca w liniach lotniczych wiąże się ze zmiennymi godzinami pracy, częstymi podróżami i wysokimi wymaganiami — zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.

Ile zarabia stewardessa/ steward? Linie lotnicze LOT, Ryanair, Emirates

Pensja stewardessy/ stewarda to suma podstawy, premii i dodatków, które łącznie składają się na miesięczne wynagrodzenie wynoszące średnio około 6000 zł netto. Zarobki różnią się w zależności od linii lotniczych, co w Polsce wygląda następująco:

 • Polskie Linie Lotnicze LOT — około 6000 zł netto miesięcznie.
 • Ryanair — około 2000 euro netto miesięcznie.
 • Emirates — około 10 000 zł netto miesięcznie.

Zarobki stewardess i stewardów są uzależnione przede wszystkim od:

 • doświadczenia,
 • hierarchii stanowisk,
 • liczby przepracowanych godzin,
 • długości pokonywanych tras,
 • wielkości linii lotniczych.

Bycie stewardessą/ stewardem to zajęcie dające duże perspektywy rozwoju zawodowego. Doświadczony pracownik może liczyć na miesięczne wynagrodzenie sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych netto. Warto pamiętać, że z wysokimi zarobkami idą w parze także liczne obowiązki.

Wynagrodzenie dla stewardessy/ stewarda za jeden lot

Na wynagrodzenie dla stewardessy/ stewarda za jeden lot (z wyłączeniem podstawy, która jest niezależna od liczby lotów w miesiącu) składa się stawka godzinowa, dodatki za loty międzynarodowe, prowizja od sprzedaży na pokładzie samolotu i dieta.

Jak zostać stewardessą lub stewardem? Wymagania linii lotniczych

Aby zostać stewardessą lub stewardem, trzeba spełnić określone wymagania, które mogą się nieco różnić w zależności od linii lotniczej. Oto podstawowe wymogi znane w branży lotniczej.

 • Wiek. Stewardessą lub stewardem może zostać osoba, która ukończyła 18 lat. W niektórych liniach lotniczych próg wiekowy sięga 21 lat.
 • Wykształcenie. Minimum średnie wykształcenie to warunek pracy w zawodzie. W wielu przypadkach preferowane są osoby z ukończonymi studiami lub kierunkami związanymi z turystyką, hotelarstwem, czy zarządzaniem.
 • Znajomość języków obcych. Biegła znajomość języka angielskiego jest zazwyczaj wymagana, a znajomość dodatkowych języków obcych jest dużym atutem.
 • Wzrost i kondycja fizyczna. Wymagany wzrost może się różnić, ale zwykle mieści się w przedziale 160-170 cm u kobiet oraz 170-180 cm u mężczyzn. Kandydaci muszą być w dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej.

Na koniec warto dodać, że praca stewardessy/ stewarda wymaga zaangażowania, cierpliwości i wysokiej kultury osobistej. To wymagające zajęcie, ale dające również wiele satysfakcji i perspektywę dobrych zarobków.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.