Rozmowa o pracę dla każdego kandydata jest sporym stresem, szczególnie w przypadku, gdy musi on opowiedzieć o przyczynach zwolnienia z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Warto wcześniej przygotować sobie klarowną odpowiedź, by uniknąć niepotrzebnych emocji i kluczenia w gąszczu informacji. Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź!
Zwolnienie z pracy – zaakceptowanie sytuacji
Zwolnienie z pracy może zdarzyć się każdemu, zwłaszcza w czasach dynamicznie zmieniających się warunków gospodarczych. Jeśli i Ciebie to spotkało, spróbuj opanować emocje i zaakceptować całą sytuację. Wdrażając odpowiednie działania, szybko staniesz na nogi. Po pierwsze, zanim zaczniesz szukać nowego miejsca pracy, przeanalizuj powody, przez które Twoja poprzednia współpraca z pracodawcą się zakończyła. Koniecznie wyciągnij wnioski, które pomogą Ci uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.
Może Cię zainteresować: Utrata pracy – jak sobie z tym poradzić?
Następnie zaktualizuj swoje dokumenty aplikacyjne i poszukaj ofert pracy, spełniających Twoje oczekiwania. Nie zrażaj się, gdy nie dostaniesz odpowiedzi na swoje zgłoszenia. Działaj systematycznie i uzbrój się w cierpliwość.
Kłamstwo ma krótkie nogi
Przygotowując się do rozmowy z rekruterem warto zgromadzić wiele argumentów przemawiających za tym, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko, które firma oferuje. Dobrze jest również przygotować odpowiedzi na pytania o swoje osiągnięcia w poprzednim miejscu pracy oraz przyczyny zakończenia współpracy.
Koloryzowanie lub wręcz mówienie nieprawdy jest najgorszą strategią, jaką można wybrać. Rekruter z łatwością będzie mógł zweryfikować prawdziwość informacji, a choćby małe podejrzenie o rozmijanie się z prawdą położy się cieniem na Twojej kandydaturze.
Jak mówić o zwolnieniu z pracy? Krótko i bez emocji
Idealna odpowiedź na pytanie rekrutera: „Jak zakończyła się Pani/Pana współpraca z ostatnim pracodawcą?” powinna być jak najmniej emocjonalna, zwięzła i zawierać te 4 elementy:
- przyznanie się do faktu, że to pracodawca rozwiązał umowę,
- krótkie wyjaśnienie okoliczności
- pokazanie, jakie wnioski wyciągnęłaś/wyciągnąłeś, czego Cię cała sytuacja nauczyła,
- wyrażenie gotowości do nowej pracy, dalszego wzmacniania swoich kwalifikacji i umiejętności.
Jakimi argumentami możesz się posłużyć przy opisaniu przyczyn zwolnienia?
Razem z pracodawcą doszliśmy do wniosku, że moja kariera nie rozwijała się w takim kierunku, w jakim bym chciała/chciał.
Oczekiwania moje i pracodawcy były rozbieżne.
Zakres obowiązków okazał się być nieco inny, niż się tego spodziewałem/spodziewałam.
Dodatkowo, chcąc wywrzeć pozytywne wrażenie, możesz pokazać, jak całą sytuację obróciłaś/obróciłeś na swoją korzyść, np. w taki sposób:
Dzięki temu miałam/miałem możliwość spojrzenia na swoją karierę z nowej perspektywy.
Był to dla mnie impuls, by podnieść swoje kwalifikacje, poprzez uczestnictwo w szkoleniu…
Czego NIE mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?
Rozmowa o pracę to nie czas, by wylewać swoje żale czy w inny sposób dyskredytować byłego przełożonego. Mówienie o konfliktach ze współpracownikami również nie będzie dobrym pomysłem. Rekruter podczas spotkania chce sprawdzić, czy będziesz lojalnym pracownikiem, który podoła obowiązkom, presji czy potencjalnym konfliktom. Znacznie lepszą strategią będzie przedstawienie siebie jako osoby dążącej do porozumienia, dostrzegającej swoje błędy i wyciągającej z nich wnioski.
Podsumowanie
Zwolnienie z pracy jest trudnym przeżyciem, często wiążącym się z silnymi emocjami. Nie warto jednak dzielić się nimi na rozmowie rekrutacyjnej do nowej pracy. W opanowaniu stresu i wywarciu pozytywnego wrażenia pomoże Ci przygotowanie wcześniej odpowiedzi na „niewygodne pytania”. Pamiętaj, że nie warto kłamać na temat przyczyn zakończenia współpracy, lepiej zwięźle opowiedzieć o całej sytuacji i podkreślić, jakie wnioski udało Ci się z niej wyciągnąć.
Udostępnij