Jakie są Pani oczekiwania finansowe? Ile chciałby Pan zarabiać? Takie pytania pojawiają się na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Jak negocjować wynagrodzenie, by nie stracić szansy na zatrudnienie i uzyskać satysfakcjonujący poziom pensji? Oto poradnik, który Ci w tym pomoże.
Dlaczego negocjowanie wynagrodzenia stwarza kandydatom dużo trudności?
Jako agencja rekrutacyjna mamy możliwość obserwowania kandydatów w trakcie procesu rekrutacji. Bardzo często spotykamy się z tym, że osoby starające się o pracę nie podejmują próby negocjacji zarobków. Najczęściej wynika to z obawy przed utratą możliwości zatrudnienia lub niewiedzy, jak poprowadzić tego rodzaju rozmowę. Niejednokrotnie po zaproponowaniu przez pracodawcę stawki, która nie jest satysfakcjonująca dla kandydata, ten oddaje walkę walkowerem: rezygnuje z procesu rekrutacji bądź godzi się na zaproponowane warunki. Tymczasem istnieje jeszcze jedna możliwość działania: negocjacje płacowe.
Jak wynegocjować wyższe wynagrodzenie
1. Zrób research
Sprawdź, jakie wynagrodzenie oferowane jest specjalistom o porównywalnych kwalifikacjach. Weź pod uwagę pracodawców o podobnym profilu do firmy, w której chcesz rozpocząć pracę. Takie informacje znajdziesz w specjalnych porównywarkach internetowych i w raportach płacowych. Są one niezbędne, by określić, jaki pułap finansowy będzie dla Ciebie osiągalny.
2. Określ swoje oczekiwania
Gdy już wiesz, jaki przedział płacowy może zaoferować Ci pracodawca, określ swoje widełki. Pamiętaj jednak, że pracodawca będzie chciał ustalić wynagrodzenie na poziomie zbliżonym do dolnej granicy przedziału. Dlatego:
- ustal niższą wartość widełek powiększając swoje minimalne oczekiwania o 10-15%,
- nie proponuj zbyt szerokiego przedziału,
- uzasadnij swoje maksimum oczekiwań konkretnymi argumentami, takimi jak: zebrane doświadczenia, osiągnięcia, wartość, jaką wniesiesz do firmy.
3. Uzbrój się w argumenty
Jak negocjować wynagrodzenie? Posługując się merytorycznymi argumentami! Rozmowa o wysokości pensji zacznie się od niższego progu. Twoim zadaniem jest przytoczyć argumenty przemawiające za tym, że Twoja kandydatura jest warta więcej.
Dlatego przed rozmową:
- przeanalizuj, jakie są Twoje kluczowe umiejętności, które przydadzą się na nowym stanowisku,
- przygotuj listę ukończonych kursów i zdobytych certyfikatów,
- podsumuj osiągnięcia w dotychczasowej pracy (np. zwiększenie sprzedaży o 30% w ciągu półrocza itp.),
- przemyśl, jaką wartość wniesiesz do firmy, jaki problem będziesz w stanie rozwiązać.
4. Wybierz właściwy czas na negocjacje wynagrodzenia
Zazwyczaj rozmowę o zarobkach inicjuje rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jednak nie padnie pytanie o oczekiwaną pensję, warto samemu podjąć ten temat. Zapytaj pracodawcę, jakie wynagrodzenie przewidziane jest w przypadku danego stanowiska, wyraź własne oczekiwania popierając je przygotowanymi wcześniej argumentami.
Pracodawcy coraz chętniej zamieszczają widełki finansowe w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Jeżeli proponowany pułap jest dla Ciebie zadowalający, warto rozpocząć negocjacje już po otrzymaniu propozycji współpracy.
W ten sposób znajdziesz się na silniejszej pozycji i wyeliminujesz ryzyko utracenia oferty pracy (pracodawca wszystkie inne kandydatury już odrzucił, decydując się właśnie na Twoją osobę).
Oto, jak możesz rozpocząć takie negocjacje:
Dziękuję za propozycję współpracy, zdecydowałem/am się ją przyjąć.
Chciałbym w tym momencie porozmawiać o finansowym aspekcie oferty. Proszę powiedzieć, czy jest możliwość, aby została ona zmodyfikowana (przedstaw konkretnie swoje oczekiwania).
5. Zachowaj otwartość, negocjuj nie tylko płacę
Osoby, które pytają, jak negocjować wynagrodzenie, najczęściej skupiają się wyłącznie na pensji. Tymczasem może się okazać, że świadczenia pozapłacowe oferowane przez pracodawcę zrekompensują z nawiązką nieco niższą pensję.
Co oprócz pensji możesz negocjować?
- forma umowy
- prywatna opieka medyczna
- służbowy samochód również do użytku prywatnego
- budżet na szkolenia
- dofinansowanie posiłków
- karta Multisport
- ubezpieczenie na życie
- dodatkowe ubezpieczenie emerytalne
- możliwość zakupu akcji firmy po obniżonej cenie
- możliwość pracy zdalnej
6. Jak negocjować pensję? Bądź jak dyplomata
Postawa w negocjacjach jest tak samo ważna jak kwestie, które wypowiadamy. Dlatego zwróć uwagę na język ciała, panuj nad emocjami. Nawet jeżeli spostrzeżesz niekompetencję rozmówcy, nie wytykaj błędów. Zamiast szybkich, nieprzemyślanych reakcji, pozwól sobie na chwile milczenia i krótkiej analizy.
Podsumowanie
Rozmowy o pieniądzach nigdy nie są łatwe , jednakże stanowią stałą część procesu rekrutacji. Wielu specjalistów jest zdania, że sukces negocjacji zależy głównie od sumiennego przygotowania, a dobry negocjator poświęca 90% czasu i energii na ten właśnie etap. Warto podjąć wyzwanie, by nowa praca zapewniła nam zarówno satysfakcję zawodową, jak i finansową.
Udostępnij