Osoby aktywne zawodowo spędzają w pracy mnóstwo czasu, dlatego trudno wyobrazić sobie szczęśliwą codzienność, gdy środowisko pracy jest toksyczne i stresujące. Miejsca z negatywną atmosferą należy omijać szerokim łukiem. Podpowiadamy, jak szybko rozpoznać toksyczne środowisko pracy i nie tracić swojego cennego zdrowia!

Czym charakteryzuje się toksyczne środowisko pracy?

W toksycznym środowisku pracy dominują negatywne emocje i zachowania, które tworzą atmosferę trudną do zniesienia. Toksyczna praca bardzo często wiąże się z mobbingiem i nadmiarem obowiązków, co nie sprzyja kreatywności i efektywności, a do tego wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników. W takiej sytuacji przegrywają wszyscy — właściciel firmy i osoby, które zatrudnia.

Zła atmosfera w pracy nie bierze się znikąd. Wpływa na nią szereg zachowań i praktyk stosowanych przez przełożonych i pracowników. Poniżej opisaliśmy kilka przykładów toksycznych zachowań typowych dla niezdrowego środowiska pracy.

 • Brak szacunku. Gdy pracodawca lub przełożeni traktują pracowników z góry i w sposób przedmiotowy, atmosfera w pracy staje się napięta. Stres narasta, spada motywacja i dobrostan psychiczny pracowników.
 • Słaba komunikacja. Pracownicy nie dogadują się między sobą, co wpływa na sprawność komunikacji w firmie.
 • Chaos organizacyjny. Gdy obowiązki nie są jasne, a komunikacja nie działa, pracownicy mają problem z wykonywaniem zadań prawidłowo i na czas.
 • Wykorzystywanie pracowników. Pracodawca nie liczy się z potencjałem i możliwościami pracowników, na przykład nie dając im prawa do awansu czy przerw w pracy.
 • Brak jasno określonych obowiązków. Warto uważać na miejsca pracy, w których obowiązki zatrudnionego nie są sprecyzowane.

Czy przyczyną złej atmosfery w pracy zawsze jest toksyczny szef?

Właściciel firmy to osoba decyzyjna i mająca największy wpływ na to, co dzieje się w firmie. W praktyce pracownicy rzadko kontaktują się bezpośrednio z pracodawcą. Za organizację pracy odpowiadają przełożeni. Zdarza się, że to nie szef jest problemem, a osoby, które zatrudnia.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna i kto odpowiada za złą atmosferę w pracy, nowy pracownik może albo próbować odnaleźć się w toksycznym środowisku, albo poszukać innego zatrudnienia, gdzie atmosfera pracy jest przyjazna i sprzyja rozwojowi.

Jak rozpoznać toksyczne środowisko pracy na etapie rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozpoznanie toksycznego środowiska w nowym miejscu pracy nie jest trudne, nawet jeśli mamy za sobą wyłącznie rozmowę kwalifikacyjną. W tym czasie warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, o których pisaliśmy wyżej.

 • Zwróć uwagę, jak zachowują się pracownicy w momencie, gdy się pojawiasz. Czy są swobodni? Jak się do siebie odnoszą? Brak szacunku i dobrej atmosfery w firmie zazwyczaj można zauważyć od razu.
 • Jeśli Twoje przyjście wywołało zamieszanie, a osoba, która ma przeprowadzić rozmowę, nie może uwolnić się od współpracowników zadających pytania, może to być sygnał chaosu organizacyjnego i braku jasno wytyczonych obowiązków.
 • Ile trwała rozmowa kwalifikacyjna? Zbyt krótka rozmowa (po której niemal natychmiast otrzymujemy pozytywną odpowiedź) może wskazywać, że firma bardzo potrzebuje pracowników i nie dba o to, jakie osoby zatrudnia.

Jak toksyczna praca wpływa na zdrowie?

Właściciele firm i przedsiębiorstw walczą z toksycznym środowiskiem pracy, ponieważ negatywnie wpływa na efektywność zespołu, blokuje rozwój firmy i obniża wyniki. Straty ponoszą także osoby zatrudnione, które za złe warunki pracy płacą własnym zdrowiem.

 • Toksyczna praca naraża pracowników na długotrwały stres, który nie tylko obniża samopoczucie, ale również prowadzi do chorób.
 • Złe środowisko pracy może doprowadzić do szybkiego wypalenia zawodowego.
 • Negatywne emocje i doświadczenia w pracy obniżają efektywność i zdolność koncentracji, co utrudnia pełne wykorzystanie własnego potencjału.

Nieporozumienia i gorsze dni zdarzają się w każdej pracy, jednak w dłuższej perspektywie nie wpływają na pracę i samopoczucie zespołu. Inaczej jest w przypadkach, gdy toksyczne zachowania dominują, spowodowane złym zarządzaniem, brakiem komunikacji lub niezdrową rywalizacją między pracownikami. Gdy środowisko pracy utrudnia nam wykonywanie obowiązków zawodowych i domowych, a także negatywnie wpływa na samopoczucie, warto rozważyć zmianę zatrudnienia.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.