Produktywność pracowników to temat szeroko analizowany w biznesie. Liczne badania potwierdziły, że określone warunki pracy korzystnie wpływają na zaangażowanie zatrudnionych, co przekłada się również na lepsze wyniki. Jednym z zagadnień dotyczących środowiska pracy jest kwestia zarządzania pracownikami. Leadership w dużym skrócie to nic innego jak pojęcie opisujące dobrego lidera.

Leadership — co to znaczy?

W dosłownym tłumaczeniu leadership oznacza przywództwo, jednak znaczenie pojęcia jest znacznie szersze. Leadership to zespół cech opisujących dobrego lidera, którym może być na przykład manager firmy, szef, czy lider zespołu pracującego nad określonym projektem. To osoba o zdolnościach przywódczych i komunikatywnych, potrafiąca odpowiednio zarządzać zespołem i budować dobre relacje z pracownikami. Przewodnictwo odpowiedniej osoby korzystnie wpływa na jakość pracy zespołu, co prowadzi do większego zaangażowania i lepszych wyników firmy. O przewodnictwie bardzo często mówi się również w kontekście realizowania konkretnych celów, będących częścią strategii firmy.

Naturalne zdolności przywódcze lidera powinny iść w parze z wiedzą i umiejętnością jej stosowania. Doświadczenie i otwarty umysł także mają znaczenie, ponieważ wszystkie te cechy umożliwiają odpowiednie zarządzanie zespołem i realizowanie ustalonych przez firmę celów. Lider stereotypowo kojarzy się z osobą zlecającą wykonywanie określonych zadań, jednak w praktyce jest to bardzo złożone i odpowiedzialne stanowisko.

Cechy dobrego lidera

Osoba zarządzająca grupą powinna być dobrze zorganizowana, odpowiedzialna, komunikatywna, otwarta i mająca rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Dobry lider wie, jak przydzielać zadania i jak rozmawiać ze współpracownikami, by chcieli angażować się w powierzone obowiązki. Lider zespołu to osoba decyzyjna, mająca charyzmę, ciesząca się zaufaniem i szacunkiem w grupie. Warto pamiętać, że manager także musi być sumiennym i zaangażowanym pracownikiem, ponieważ swoją postawą daje przykład innym.

Leadership w firmie, jakie korzyści przynosi?

W dobie wysoko rozwiniętej konkurencji odpowiednia organizacja pracy to jeden z kluczowych punktów na drodze do sukcesu. Obecność lidera w firmie porządkuje pracę zespołu, co pozwala na szybsze i efektywniejsze osiąganie wyników. To jednak nie wszystko. Leadership to pojęcie złożone, podobnie jak funkcja lidera. Dobry manager nie tylko przydziela zadania i motywuje pracowników do działania, ale także udziela im wsparcia i pomaga w rozwiązywaniu problemów w firmie. Takie podejście sprawia, że pracownicy czują się bardziej zadowoleni z pracy, a ich lojalność wobec pracodawcy wzrasta, tak samo, jak zaangażowanie w powierzone zadania.

Należy pamiętać, że liderem jest szef danego przedsiębiorstwa, jednak organizacją pracy zespołu najczęściej zajmuje się manager. Dzięki temu właściciel firmy może zajmować się innymi obowiązkami, mając przy tym pewność, że kwestie organizacyjne nie będą zaniedbywane, a każdy członek zespołu ma świadomość aktualnych celów i terminów ich realizacji.

 Dzięki dobremu przewodnictwu funkcjonowanie firmy jest spójne i efektywne. Dlatego tak ważne jest, by na stanowisku managera znajdowała się odpowiednia osoba. Obecnie działa coraz więcej agencji oferujących profesjonalne szkolenia dla liderów, a także agencji rekrutacyjnych, specjalizujących się w pozyskiwaniu managerów wysokiego szczebla.

Leader center, czyli szkolenia dla managerów

Naturalne predyspozycje stanowią dobrą podstawę do pełnienia funkcji lidera, jednak to wiedza i praktyka tworzą najlepszych managerów, zdolnych poradzić sobie z wyzwaniami tak odpowiedzialnego i istotnego stanowiska. Warto zatem zadbać o to, by kadra zarządzająca w firmie miała dostęp do systemu szkoleń, które wyposaży każdego z managerów w nowoczesne narzędzia i wiedzę z dziedziny psychologii, rozwoju zespołu czy wystąpień publicznych.

Leadership to pojęcie, które jest w stanie odmienić sposób działania firmy i przynieść jej szereg korzyści przekładających się na wzrost zysków i renomy przedsiębiorstwa. Zatrudnienie dobrego managera/team leadera to sekret udanych realizacji i dobrej atmosfery w firmie. Jeśli poszukujesz wsparcie w rym zakresie – skontaktuj się z nami!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Co daje badanie satysfakcji pracowników?
Pozapłacowe czynniki motywowania pracownika

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.