Od 2020 roku, w którym rozpoczęła się pandemia, ofert pracy zdalnej gwałtownie przybywa, wielu pracodawców przekonało się bowiem do tej formy organizacji zajęć swojej załogi. Możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy na dojazdach, bardziej elastyczny grafik oraz większa łatwość w pogodzeniu domowych i zawodowych obowiązków to niewątpliwe atuty tego rozwiązania z perspektywy pracownika. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kandydatów poszukuje pracy wyłącznie z domu. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć trudności i problemów? Sprawdź!
W jakich obszarach najłatwiej znaleźć oferty pracy zdalnej w domu?
Rozwój technologii sprawił, że powstało wiele zawodów, które mogą być wykonywanie z domu oraz umożliwił już istniejącym profesjom taką właśnie formę realizacji zadań.
Najłatwiej znaleźć pracę zdalną w branży IT, jako programista, tester, UX designer, analityk, webmaster. Całkowicie zdalnie pracuje wirtualna asystentka/asystent, łatwo również o znalezienie takiej oferty dla copywriterów, specjalistów ds. marketingu, projektantów graficznych. Działy związane z obsługą klienta także z powodzeniem mogą pracować zdalnie, zarówno w branży e-commerce, jak i SSC/BPO. Coraz więcej możliwości pracy w domu notuje się w branży HR.
Praca zdalna w domu – jak jej szukać i o czym pamiętać?
Wystrzegaj się oszustów i ofert łatwego zarobku
Na grupach facebookowych i forach można znaleźć bardzo wiele ogłoszeń rekrutacyjnych, które przezornemu kandydatowi powinny od razu wydać się podejrzane. Na co zwrócić uwagę? Oto najczęstsze sygnały ostrzegawcze:
- zleceniodawca nie podpisuje się imieniem i nazwiskiem lub/i podaje adres prywatnej skrzynki pocztowej (zamiast takiej opatrzonej konkretną domeną) lub/i zaleca „kontakt na priv”;
- w ogłoszeniu brak jest konkretów, za to pojawiają się ogólniki, typu „jest to praca całkowicie legalna, nic nie inwestujesz, brak wkładu własnego, pracujesz zaledwie godzinę dziennie/tygodniowo” lub „wystarczy mieć 18 lat i konto bankowe” itp.;
- bardzo krótki termin realizacji zlecenia, czyli „na wczoraj”;
Pilnuj formalności
Jeśli udało Ci się znaleźć wiarygodnego zleceniodawcę, zwróć jeszcze uwagę na formalności. Przed rozpoczęciem pracy powinieneś/powinnaś podpisać z pracodawcą umowę zawierającą jasne zasady, na których zostanie Ci wypłacone wynagrodzenie. Warto też sprawdzić poprawność danych zleceniodawcy, weryfikując jego NIP lub KRS.
Praca zdalna oferty – nie szukaj po słowach kluczowych
Jeśli w wyszukiwarkę ogłoszeń wpiszesz hasło „praca z domu”, dostaniesz niewielką pulę wyników, w dodatku niektóre z nich będą wątpliwej jakości. Bardzo często pracodawcy nie podkreślają w ofercie możliwości pracy zdalnej z domu lub traktują ją jak opcję. Twoim zadaniem jest znaleźć ogłoszenia rekrutacyjne, które zainteresują Cię pod względem merytorycznym, a następnie sprawdzić, czy firma zgodzi się na pracę zdalną np. po okresie próbnym.
Wizyty w biurze
Możesz się też spotkać z sytuacją, w której dostaniesz propozycję pracy zdalnej, ale np. po kilkumiesięcznym szkoleniu w biurze. Niektórzy pracodawcy wymagają również raz na jakiś czas obecności na spotkaniach zespołu w siedzibie firmy. Choć takie postawienie sprawy może nie być po Twojej myśli, ma ono wiele zalet. Zupełnie inaczej wykonuje się swoje zawodowe obowiązki, gdy wcześniej miało się okazję poznać współpracowników na żywo lub wdrożyć się w zadania na miejscu, chłonąc atmosferę w firmie.
Podsumowanie
Pandemia przyspieszyła wiele zmian na rynku pracy, włącznie z przechodzeniem firm w tryb pracy zdalnej lub hybrydowej. Taki rodzaj wykonywania obowiązków może być postrzegany przez pracowników jako wygodniejszy. Warto jednak pamiętać, że jest on dedykowany osobom, które dobrze radzą sobie z organizacją czasu i samodyscypliną. Poszukując ofert pracy zdalnej szczególną uwagę należy zwrócić na wiarygodność zleceniodawców i wystrzegać się ogłoszeń zawierających obietnice łatwego, szybkiego zarobku.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jak i gdzie szukać pracy? Podstawowe błędy i najlepsze sposoby
Udostępnij