Rozmowa o pracę dla każdego kandydata jest sporym stresem, szczególnie w przypadku, gdy musi on opowiedzieć o przyczynach zwolnienia z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Warto wcześniej przygotować sobie klarowną odpowiedź, by uniknąć niepotrzebnych emocji i kluczenia w gąszczu informacji. Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź!

Zwolnienie z pracy – zaakceptowanie sytuacji

Zwolnienie z pracy może zdarzyć się każdemu, zwłaszcza w czasach dynamicznie zmieniających się warunków gospodarczych. Jeśli i Ciebie to spotkało, spróbuj opanować emocje i zaakceptować całą sytuację. Wdrażając odpowiednie działania, szybko staniesz na nogi. Po pierwsze, zanim zaczniesz szukać nowego miejsca pracy, przeanalizuj powody, przez które Twoja poprzednia współpraca z pracodawcą się zakończyła. Koniecznie wyciągnij wnioski, które pomogą Ci uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.

Może Cię zainteresować: Utrata pracy – jak sobie z tym poradzić?

Następnie zaktualizuj swoje dokumenty aplikacyjne i poszukaj ofert pracy, spełniających Twoje oczekiwania. Nie zrażaj się, gdy nie dostaniesz odpowiedzi na swoje zgłoszenia. Działaj systematycznie i uzbrój się w cierpliwość.

Kłamstwo ma krótkie nogi

Przygotowując się do rozmowy z rekruterem warto zgromadzić wiele argumentów przemawiających za tym, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko, które firma oferuje. Dobrze jest również przygotować odpowiedzi na pytania o swoje osiągnięcia w poprzednim miejscu pracy oraz przyczyny zakończenia współpracy.
Koloryzowanie lub wręcz mówienie nieprawdy jest najgorszą strategią, jaką można wybrać. Rekruter z łatwością będzie mógł zweryfikować prawdziwość informacji, a choćby małe podejrzenie o rozmijanie się z prawdą położy się cieniem na Twojej kandydaturze.

Jak mówić o zwolnieniu z pracy? Krótko i bez emocji

Idealna odpowiedź na pytanie rekrutera: „Jak zakończyła się Pani/Pana współpraca z ostatnim pracodawcą?” powinna być jak najmniej emocjonalna, zwięzła i zawierać te 4 elementy:

  • przyznanie się do faktu, że to pracodawca rozwiązał umowę,
  • krótkie wyjaśnienie okoliczności
  • pokazanie, jakie wnioski wyciągnęłaś/wyciągnąłeś, czego Cię cała sytuacja nauczyła,
  • wyrażenie gotowości do nowej pracy, dalszego wzmacniania swoich kwalifikacji i umiejętności.

Jakimi argumentami możesz się posłużyć przy opisaniu przyczyn zwolnienia?

Razem z pracodawcą doszliśmy do wniosku, że moja kariera nie rozwijała się w takim kierunku, w jakim bym chciała/chciał.

Oczekiwania moje i pracodawcy były rozbieżne.

Zakres obowiązków okazał się być nieco inny, niż się tego spodziewałem/spodziewałam.

Dodatkowo, chcąc wywrzeć pozytywne wrażenie, możesz pokazać, jak całą sytuację obróciłaś/obróciłeś na swoją korzyść, np. w taki sposób:

Dzięki temu miałam/miałem możliwość spojrzenia na swoją karierę z nowej perspektywy.

Był to dla mnie impuls, by podnieść swoje kwalifikacje, poprzez uczestnictwo w szkoleniu…

Czego NIE mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa o pracę to nie czas, by wylewać swoje żale czy w inny sposób dyskredytować byłego przełożonego. Mówienie o konfliktach ze współpracownikami również nie będzie dobrym pomysłem. Rekruter podczas spotkania chce sprawdzić, czy będziesz lojalnym pracownikiem, który podoła obowiązkom, presji czy potencjalnym konfliktom. Znacznie lepszą strategią będzie przedstawienie siebie jako osoby dążącej do porozumienia, dostrzegającej swoje błędy i wyciągającej z nich wnioski.

Podsumowanie

Zwolnienie z pracy jest trudnym przeżyciem, często wiążącym się z silnymi emocjami. Nie warto jednak dzielić się nimi na rozmowie rekrutacyjnej do nowej pracy.  W opanowaniu stresu i wywarciu pozytywnego wrażenia pomoże Ci przygotowanie wcześniej odpowiedzi na „niewygodne pytania”. Pamiętaj, że nie warto kłamać na temat przyczyn zakończenia współpracy, lepiej zwięźle opowiedzieć o całej sytuacji i podkreślić, jakie wnioski udało Ci się z niej wyciągnąć.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.