Onboarding i offboarding pracowników to istotne aspekty związane z prowadzeniem firmy. Odpowiednie wdrażanie nowych pracowników w obowiązki i stosowne żegnanie osób odchodzących z firmy to elementy zdrowo funkcjonującego przedsiębiorstwa i sposoby na niwelowanie problemów związanych z zatrudnieniem. O szczegółach przeczytasz w tekście!

Na czym polega onboarding pracowników?

Onboarding pracowniczy to wdrażanie nowego pracownika w życie firmy, na co składa się między innymi jasne przedstawienie obowiązków i wsparcie procesu adaptacji w nowym środowisku pracy. Dlaczego to takie ważne? Jak pokazują badania, onboarding wpływa na wskaźnik rotacji pracowników. Im lepsze metody onboardingu, tym większe szanse, że nowi pracownicy zostaną w firmie na dłużej i będą pracować efektywniej.

 • Słaby onboarding zniechęca nowych pracowników do pozostania w firmie i prowadzi do wzrostu rotacji pracowników.
 • Dobry onboarding oznacza szybszą aklimatyzację pracowników w firmie i skłania ich do pozostania.
 • Skuteczny onboarding wpływa na motywację nowych pracowników i zwiększa ich wydajność.

Jak prawidłowo przeprowadzić onboarding?

Dobry onboarding sprawia, że nowy pracownik szybko wdraża się w swoje obowiązki i czuje się zaopiekowany. Konkretny plan działania i ilość czasu przeznaczona na onboarding zależą od specyfiki firmy. Upewnij się, że w swojej strategii uwzględniasz poniższe punkty.

 • Ustal etapy onboardingu, w których uwzględnisz sprawy administracyjne, przedstawienie obowiązków i zapoznanie nowego pracownika z zespołem.
 • Zadbaj o komunikację i jasne przedstawienie zadań dla nowego pracownika w pierwszych dniach pracy.
 • Poświęć odpowiednią ilość czasu na realizację poszczególnych etapów wdrażania. Dobry onboarding w jeden dzień nie jest możliwy.
 • Zapoznaj nową osobę z innymi pracownikami, przedstaw strukturę firmy i sposób jej funkcjonowania.
 • Zadbaj o ewaluację onboardingu — konsultuj stosowane przez siebie rozwiązania z pracownikami, by podnosić skuteczność swoich działań.

Skuteczny onboarding — przykłady

Pracodawcy mają do dyspozycji wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym onboarding w firmie będzie przebiegał bez zarzutu i zostanie dobrze odebrany przez nowych pracowników. Oto kilka dobrych praktyk, o których warto pamiętać.

 • E-mail z informacjami. Poinformuj pracownika, czego może się spodziewać w pierwszych dniach pracy i jak może się przygotować. Wyślij regulamin firmy i umowę, by mógł się z nimi na spokojnie zapoznać. Dzięki temu poczuje się pewniej.
 • Stanowisko pracy. Przygotuj miejsce pracy dla nowej osoby, zanim pojawi się na dniu próbnym. To zrobi dobre wrażenie i sprawi, że pracownik nie będzie czuł się jak intruz.
 • Spacer po biurze. Oprowadź nowego pracownika i zapoznaj go z zespołem. Przyjazne podejście i dobra atmosfera w firmie to istotne czynniki zachęcające do pracy w danym miejscu.
 • Zdalny onboarding. W przypadku pracy zdalnej warto stosować intuicyjne komunikatory, które usprawnią proces. To na przykład Slack, Skype, WhatsApp, czy Discord.
 • Wsparcie. W pierwszych dniach pracy szczególnie istotne jest wsparcie, wyrozumiałość i wskazówki, dzięki którym nowy pracownik stopniowo wdroży się we wszystkie obowiązki.

Czym jest offboarding pracowników? Etapy offboardingu

Offboarding dotyczy procedur podejmowanych w momencie, gdy pracownik odchodzi z firmy. Pracownicy, którzy rozstają się z firmą, także wpływają na jej wizerunek, ponieważ mogą publikować w sieci opinie o pracodawcach. Negatywne oceny mogą zniechęcać nowych kandydatów i utrudniać rekrutowanie nowych pracowników. W związku z tym warto zadbać o prawidłowy offboarding, który zmniejsza ryzyko konfliktów i pomaga budować pozytywny wizerunek firmy. Dobrze wpływa również na wewnętrzne procesy w firmie.

 1. Rozmowa. Pracownik wręcza lub otrzymuje wypowiedzenie, co wiąże się z koniecznością rozmowy wyjaśniającej. To również czas na ustalenie kwestii formalnych.
 2. Informacja dla zespołu. Pracodawca powinien poinformować pozostałych pracowników o zmianach.
 3. Formalności. Pracodawca ustala z pracownikiem termin oddania/wręczenia stosownych dokumentów.
 4. Exit interview. Dobrowolna rozmowa, podczas której pracownik wskazuje pozytywne i negatywne (jego zdaniem) obszary funkcjonowania firmy.
 5. Administracja. Odchodzący pracownik nie powinien być ignorowany. Należy dbać o sprawną komunikację. Ostatni etap to także moment, w którym pracownik zdaje firmowy sprzęt.

Zasady prawidłowego onboardingu i offboardingu nie są skomplikowane, a stosowanie się do nich przynosi wiele korzyści dla biznesu i zwiększa poziom zadowolenia z pracy wśród osób zatrudnionych.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.