Zawód kierowcy tira wiąże się z wieloma obciążeniami, ale przynosi również korzyści, na przykład zarobki wyższe od przeciętnych. Sprawdź, ile obecnie zarabiają kierowcy ciężarówek oraz jakie są wady i zalety pracy za kółkiem w Polsce.

Czym dokładnie zajmuje się kierowca tira?

Kierowca zawodowy odgrywa kluczową rolę w transporcie towarów na długie dystanse. Głównym zadaniem kierowców pojazdów ciężarowych jest bezpieczne i skuteczne przemieszczanie towarów z jednego miejsca do drugiego, na terenie kraju lub poza jego granicami.

Do obowiązków kierowcy ciężarówki należy nie tylko terminowy transport i wyładowanie towaru, ale także kontrola ilości przewożonych towarów. To oznacza stały kontakt ze zleceniodawcami. Kierowca tira musi być więc samodzielny i odpowiedzialny. Przy transportach międzynarodowych istotna jest także dobra znajomość języków obcych.

Od czego zależą zarobki kierowcy tira?

Zarobki kierowców zawodowych są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, między innymi od:

  • doświadczenia kierowcy,
  • wielkości firmy transportowej,
  • długości tras,
  • rodzaju umowy

Kierowcy tira mogą liczyć na wyższe zarobki, wykonując kursy zagraniczne. W porównaniu z transportem krajowym transport międzynarodowy wiąże się z dłuższym czasem w podróży (nawet do kilku tygodni), większą odpowiedzialnością i koniecznością porozumiewania się w języku obcym. Transport międzynarodowy to większe obciążenie psychiczne i fizyczne dla kierowcy, ale znacząco poszerza możliwości zawodowe i przynosi wyższe zarobki.

Ile zarabia kierowca tira?

Na zarobki kierowcy tira w Polsce składają się: wynagrodzenie podstawowe, a także premie i dodatki. Kierowcy przemierzający długie trasy otrzymują również dietę, która pokrywa część wydatków na wyżywienie. Wysokość poszczególnych dodatków i premii zależy od firmy transportowej.

W związku z powyższym trudno oszacować konkretną kwotę zarobków netto. Dane z 2022 roku wskazują jednak, że średnia pensja kierowcy ciężarówki zatrudnionego na umowę o pracę wynosi około 7000 zł netto wraz z dodatkami. Ile wynosi zatem dniówka dla kierowcy tira? Szacuje się, że dzienna stawka sięga od 300 do 500 zł.

Wady i zalety pracy jako kierowca

Praca kierowcy zawodowego jest wymagająca i monotonna, dlatego wymaga odpowiednich predyspozycji, takich jak samodzielność, cierpliwość, odporność na stres, czy umiejętne zarządzanie czasem. Jak w każdym zawodzie, praca na stanowisku kierowcy ma wady i zalety.

  • Kierowcy zawodowi często cenią sobie niezależność pracy oraz możliwość podróżowania i poznawania różnych miejsc.
  • Wraz z rosnącym popytem na transport towarów, zawód kierowcy daje szansę na stabilne zatrudnienie.
  • Kierowca tira musi liczyć się z długimi okresami rozłąki z rodziną i bliskimi.
  • Długie godziny jazdy, monotonia trasy i presja czasu mogą prowadzić do wysokiego obciążenia fizycznego i psychicznego.
  • Nieregularne godziny pracy, konieczność spania w kabinie ciężarówki i brak stałego harmonogramu mogą prowadzić do niezdrowego stylu życia.
  • Zawodowi kierowcy ciężarowi mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie i korzystne premie.

Kierowca tira może dobrze zarabiać już w młodym wieku. Warunkiem rozpoczęcia pracy w zawodzie jest posiadanie prawa jazdy kategorii C z uprawnieniami na prowadzenie przyczep (C+E, C1+E, D lub D+E). Do tego należy pozytywnie przejść testy psychologiczne i badania lekarskie, które wymagają aktualizacji co 5 lat.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.