Umowa na część etatu przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, jednak wiąże się również z określonymi obowiązkami. Podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę przy zawieraniu umowy na część etatu z pracownikiem.
Czym charakteryzuje się praca na część etatu?
Praca na część etatu, inaczej praca w niepełnym wymiarze godzin, to forma zatrudnienia, w której pracownik pracuje mniej godzin w tygodniu niż na pełnym etacie, który zazwyczaj wynosi 40 godzin tygodniowo. Praca na część etatu może mieć różne formy i charakteryzuje się elastycznym podejściem do czasu pracy.
- Praca na część etatu pozwala na elastyczny grafik. Zatrudniony może pracować krócej w ciągu dnia roboczego lub mieć więcej dni wolnych.
- Wynagrodzenie pracownika na część etatu jest proporcjonalne do liczby przepracowanych godzin w porównaniu do pełnego etatu.
- Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin mają prawo do proporcjonalnych świadczeń, takich jak urlopy, czy ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.
- Praca w niepełnym wymiarze godzin zazwyczaj wiąże się z podpisaniem umowy o pracę, która określa warunki zatrudnienia, w tym wymiar czasu pracy, wynagrodzenie i inne korzyści.
Praca zdalna na część etatu
Praca zdalna na część etatu łączy elastyczność pracy zdalnej z korzyściami wynikającymi z pracy w niepełnym wymiarze godzin. Oznacza to, że pracownik wykonuje swoje obowiązki zawodowe zdalnie, zazwyczaj z domu, pracując mniej godzin w tygodniu, niż przewiduje standardowy pełny etat.
- Pracownik wykonuje swoje obowiązki zdalnie, najczęściej z domu, ale może to być także dowolne inne miejsce z dostępem do internetu.
- Praca zdalna wymaga korzystania z technologii umożliwiających komunikację i współpracę na odległość.
Praca zdalna na część etatu generuje dodatkowe obowiązki dla pracodawcy, między innymi zapewnienie odpowiednich narzędzi do pracy z domu lub wypłacenie stosownego ekwiwalentu, jeśli pracownik korzysta z własnych narzędzi.
Obowiązki pracodawcy przy umowie na część etatu
Obowiązki pracodawcy wobec pracowników zatrudnionych na część etatu nie różnią się od zobowiązań typowych dla umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin. W obu przypadkach pracodawca musi zapewnić pracownikowi warunki pracy zgodne z Kodeksem pracy, co wiąże się między innymi z:
- podpisaniem umowy o pracę na część etatu,
- skierowaniem pracownika na badania lekarskie,
- szkoleniem BHP,
- odprowadzaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
- zapewnieniem urlopu wypoczynkowego, rodzicielskiego i wychowawczego,
- prowadzeniem ewidencji czasu pracy,
- wypłacaniem ustalonej pensji, zgodnej z minimalnym wynagrodzeniem,
- wypłacaniem wynagrodzenia za ewentualne nadgodziny,
- wypłacaniem zasiłku chorobowego.
W związku z faktem, iż pracownik zatrudniony na część etatu przepracowuje mniejszą liczbę godzin w miesiącu, pracodawca ponosi niższe koszty jego zatrudnienia.
Obowiązki pracownika a praca na część etatu
Osoby, które decydują się na pracę na część etatu, mają możliwość lepszego połączenia życia prywatnego z obowiązkami zawodowymi. To korzystne rozwiązanie, które nie sprawia jednak, że osoba zatrudniona ponosi mniejszą odpowiedzialność za swoją pracę. Podobnie jak zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy, również pracownicy niepełnoetatowi są zobowiązani do:
- przestrzegania zasad umowy,
- rzetelnego wykonywania powierzonych obowiązków,
- dbania o mienie pracodawcy,
- przestrzegania tajemnicy służbowej,
- zgłaszania nieobecności,
- przestrzegania przepisów BHP.
Obowiązki nakładane na pracodawców i pracowników przy umowie na część etatu mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa obu stronom. Ich przestrzeganie korzystnie wpływa na harmonię w przedsiębiorstwie oraz podnosi efektywność pracy.
Udostępnij