Programista – zakres obowiązków, wymagania i zarobki
Zawód programisty często postrzegany jest jako lukratywna i dostępna tylko dla uzdolnionych profesja. Czy tak jest w rzeczywistości? Jakie kompetencje pożądane są na stanowisku inżyniera oprogramowania, jakie wymagania musi spełnić kandydat chcący zdobyć pracę w tym zawodzie i, w końcu, na jakie zarobki może liczyć inżynier oprogramowania?
Czym zajmuje się programista? Specjalizacje
Osoba pracująca na stanowisku programisty zajmuje się tworzeniem bądź rozwijaniem kodu, na podstawie których powstają programy komputerowe, strony internetowe, aplikacje mobilne desktopowe i webowe, a także gry komputerowe czy środowiska testowe. W tym celu posługuje się specjalnymi językami programowania:
W związku z tym, wyszczególnić możemy różne specjalizacje tego zawodu:
- Python developer,
- Java developer
- programista JavaScript
- programista PHP,
- programista C/C++,
W zależności od obszaru, w którym programista pracuje możemy wyróżnić następujące specjalizacje:
- Backend developer
- Frontend developer
- Full stack developer
- Developer baz danych
- Game developer
- Software developer
- DevOps
- Web developer
Technik programista wymagania
Firmy rekrutujące programistów rzadko wymagają od kandydatów ukończonych studiów wyższych na kierunku związanym z informatyką (choć z pewnością stanowią one solidną podstawę kariery w tym zawodzie). W dzisiejszych czasach, z racji dostępności profesjonalnych materiałów szkoleniowych w Internecie, programowania można nauczyć się nawet samodzielnie, online. Innym sposobem jest wzięcie udziału w bootcampach lub zapisanie się do szkoły programowania.
To, o co z pewnością będą pytać kandydatów rekruterzy firm IT, to zrealizowane projekty oraz doświadczenie w pracy na danym stanowisku. Dlatego warto już od początku swojej drogi zawodowej kompletować portfolio.
W zawodzie programisty wymagana jest również znajomość języka angielskiego oraz zdolność ciągłego uczenia się – wszak dziedzina IT rozwija się błyskawicznie i pozyskiwanie nowej wiedzy jest częścią zawodu programisty.
Dobry technik programista odznacza się ponadto zdolnością logicznego myślenia, umiejętnościami analitycznymi, sumiennością i wytrwałością.
Obowiązki programisty
Choć zakres obowiązków programisty różni się od specjalizacji, stopnia zaawansowania oraz doświadczenia danego pracownika, to ogólne zadania można ująć w następujący sposób:
- Tworzenie oprogramowania przy zachowaniu odpowiednich standardów jakości kodu,
- Rozwijanie systemów operacyjnych,
- Analiza, wyszukiwanie oraz usuwanie błędów powstałych podczas pisania kodu,
- Testowanie oprogramowania,
- Współpraca z innymi programistami,
- Kontakt z klientami i analiza ich wymagań.
Programista zarobki
Bez wątpienia zawód programisty jest jednym z najlepiej wynagradzanych. Warto jednak zauważyć, że zarobki pracowników z branży IT zależą od wielu czynników:
- doświadczenia pracownika,
- specjalizacji,
- firmy zatrudniającej,
- lokalizacji,
- rodzaju umowy.
Mimo wszystko, można w przybliżeniu podać średnie wyliczenia, według danych zebranych w raportach płacowych.
Ile zarabia początkujący programista (np. Junior Java Developer)?
Mediana na tym stanowisku wynosi 6 090 PLN brutto. Co drugi junior developer otrzymuje pensję od 5 100 PLN do 7 830 PLN brutto. 25% najgorzej wynagradzanych programistów zarabia poniżej 5 100 PLN brutto. Na zarobki powyżej 7 830 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych programistów na stanowisku juniorskim.
Jak wyglądają zarobki programistów na poziomie regular (mid)?
Mediana miesięcznego wynagrodzenia wynosi 9 310 PLN brutto. Co drugi programista otrzymuje pensję od 7 480 PLN do 11 820 PLN brutto. Na zarobki powyżej 11 820 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych programistów na stanowisku regulara.
Ile zarabia starszy specjalista ds. oprogramowania?
Programiści z dużym doświadczeniem, pracujący na stanowiskach seniorskich, mogą liczyć na miesięczną pensję w wysokości od 10 450 PLN do 17 500 PLN brutto. Na zarobki powyżej 17 500 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych senior developerów.
Podsumowanie
Praca jako programista może być satysfakcjonująca nie tylko ze względu na wysokie zarobki. Osoby odznaczające się zdolnościami analitycznymi, myśleniem logicznym oraz chęcią nieustannego poszerzania swojej wiedzy znajdą w codziennych zadaniach na omawianym stanowisku wiele rozwijających wyzwań. Warto też nadmienić, iż programiści o długim stażu mogą pokierować swoją dalszą karierę w kierunku menadżerskim (np. Team Lead) lub eksperckim (np. Architekt Oprogramowania).
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Oczekiwania finansowe – jak powinno się odpowiedzieć na tego typu pytanie?
Jak zmienić swoje życie zawodowe po 40. roku życia?
Udostępnij