Rozmowy o pieniądzach często bywają niekomfortowe, zwłaszcza gdy odbywają się z nieznajomą osobą, w warunkach dalekich od luźnej pogawędki. Do takiej sytuacji należy spotkanie rekrutacyjne, podczas którego niemal zawsze pada pytanie o oczekiwania finansowe kandydata. Jeśli starający się o zatrudnienie nie przygotuje sobie wcześniej odpowiedzi, bardzo możliwe, że  jego dalsza droga w rekrutacji stanie pod znakiem zapytania. Zobacz, co odpowiedzieć na pytanie „ile chciałby pan zarabiać/ile chciałaby pani zarabiać?”, aby wynegocjować dla siebie jak najkorzystniejsze rozwiązanie i jednocześnie uzyskać zaproszenie do kolejnych etapów rekrutacji.

Dlaczego pracodawca pyta o oczekiwania finansowe na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zazwyczaj firma ma przeznaczony określony budżet na dane stanowisko. Poprzez sondowanie wśród kandydatów oczekiwań finansowych chce:

  • skonfrontować wymagania zarobkowe poszczególnych kandydatów z możliwościami firmy,
  • sprawdzić założenia budżetowe – czy mają one rację bytu w obecnych warunkach rynkowych,
  • porównać, ile może „kosztować” kandydat o najwyższych wymaganiach oraz o najniższych, o podobnych kwalifikacjach.

W przypadku, gdy pracodawca nie ma jeszcze wypracowanych założeń finansowych związanych z danym stanowiskiem, odpowiedzi kandydatów umożliwiają ustalenie średniej i zaproponowanie tej stawki wybranej osobie.

Przygotuj się na pytanie o finanse przed rozmową kwalifikacyjną

Aby uniknąć skrępowania czy pochopnych deklaracji, gdy padnie pytanie „jakie są twoje oczekiwania finansowe?”, postaraj się przemyśleć swoją odpowiedź wcześniej.

Po pierwsze, sprawdź, jaka jest średnia płaca na podobnym stanowisku osób posiadających zbliżone do Twoich kwalifikacje. Takie informacje znajdziesz w porównywarkach internetowych oraz raportach płacowych.

Po drugie, określ swoje oczekiwania.
Warto zastanowić się, jakie zarobki pokryją wszystkie opłaty i zobowiązania, zapewnią odpowiednią stopę życiową. Ustal wymagania zarobkowe w postaci widełek. Niech niższa wartość będzie o 10-15% wyższa niż Twoje minimalne oczekiwania. Nie określaj zbyt szerokiego przedziału.

Po trzecie, uzbrój się w argumenty. Jak odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe? W rozmowie z potencjalnym pracodawcą, oprócz widełek finansowych, przydadzą się merytoryczne argumenty  przemawiające za tym, że Twoja kandydatura jest warta więcej. Pomyśl o swoich mocnych stronach, sytuacjach, w których wykazałaś się/wykazałeś się zdolnościami, które również przydadzą się na nowym stanowisku, osiągnięciach zawodowych (np. zwiększenie sprzedaży o 30% w ciągu półrocza itp.). Dzięki takiej liście pracodawca zyska przekonanie, że warto wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom,

Negocjuj nie tylko warunki finansowe

Czasem może się okazać, że firma, do której aplikujesz, nie jest w stanie zapewnić Ci wynagrodzenia na poziomie Twoich oczekiwań. Jeśli nie chcesz rezygnować z rekrutacji, możesz podjąć negocjacje warunków zatrudnienia, np.

  • elastyczne godziny pracy/praca zdalna,
  • prywatna opieka medyczna/ubezpieczenie na życie,
  • służbowy samochód również do użytku prywatnego,
  • dofinansowanie do szkoleń lub studiów,

itd.

Oczekiwania finansowe w rekrutacji – tego unikaj

Oczekiwania finansowe w CV

Opisanie oczekiwanego wynagrodzenia w CV lub liście motywacyjnym nie będzie dobrym posunięciem. Taka adnotacja może zasugerować, że zarobki to jedyna motywacja kandydata do pracy.

Może Cię zainteresować: Jak napisać CV? Porady eksperta

Nie mów o swoich zobowiązaniach

Gdy rekruter zada pytania o zarobki, powinnaś/powinieneś przedstawić widełki finansowe oraz opisać, jaką wartość wniesiesz do firmy, jaki problem będziesz w stanie rozwiązać. Mówienie o swoich zobowiązaniach, np. kredycie hipotecznym, będzie dużym faux pas i spowoduje, że dalsza rozmowa będzie krępująca dla obu stron.

Oczekiwania finansowe brutto czy netto?

Swoje wymagania zarobkowe określaj w kwotach brutto. Pracodawca nie zawsze będzie się orientował, z jakich ulg podatkowych korzystasz lub jakie są Twoje koszty uzyskania przychodu, dlatego kwoty netto nie będą precyzyjnym wskazaniem. Możesz skorzystać ze specjalnych kalkulatorów internetowych przeliczających wynagrodzenie brutto na netto.

Nie udzielaj wymijających odpowiedzi

Brak konkretnej odpowiedzi na pytanie o oczekiwania zarobkowe będzie działało na Twoją niekorzyść. Rekruter może wyciągnąć wniosek, że nie przygotowałaś/przygotowałeś się do spotkania lub jesteś niekompetentny bądź lekceważąco podchodzisz do spraw zawodowych.

 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

„Gdzie widzisz siebie za 5 lat” – jak odpowiedzieć na to pytanie?
Jak przekonać pracodawcę do zatrudnienia podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.