Czwarta dekada życia to dla wielu osób okres, w którym zebrane doświadczenia poddaje się refleksji. Czterdziestolatkowie chętnie podsumowują swoje osiągnięcia, myślą o kolejnych celach i zmianach, które chcieliby wprowadzić do swojej codzienności. Bardzo często ustatkowane życie rodzinne pozwala poświęcić większą uwagę obszarowi związanemu z karierą. Jeśli należysz do grona ludzi, którzy chcą zmienić pracę po 40, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Mamy nadzieję, że pomoże Ci on podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję!

Rewolucja czy zmiana wprowadzana małymi krokami?

Potrzeba rozwoju, odczuwalny brak satysfakcji z pracy, zmęczenie dotychczasowym zajęciem, wypalenie czy głód osiągnięć zawodowych – każdy z tych symptomów może być dobrym powodem, by rozważyć zmianę. Pytanie jednak brzmi – jaką metodą? Czy jesteś gotowy/gotowa na rewolucję? A może bezpieczniej się poczujesz realizując drobne kroki na drodze do nowego celu? Czy chcesz całkowicie zmienić zawód, czy tylko warunki pracy?

Który z poniższych scenariuszy najlepiej spełni Twoje oczekiwania?

 • zmiana stanowiska w obrębie obecnej firmy, na nowych warunkach
 • zmiana firmy działającej w tej samej branży i praca na podobnym stanowisku, choć na innych warunkach niż dotychczas
 • zmiana zawodu – nowy start

Jak zmienić pracę po 40 pozostając w obecnej firmie?

W scenariuszu, w którym nie decydujesz się na rewolucję, czyli pozostajesz u obecnego pracodawcy,  warto rozważyć dwie możliwości zmiany: awans i podwyżka lub przejście do innego działu, na nowe stanowisko.

Nowe warunki zatrudnienia tam, gdzie pracujesz

Jeśli nie doskwiera Ci wypalenie zawodowe, odpowiada Ci miejsce, w którym jesteś, lubisz to, co robisz, dobrze dogadujesz się ze współpracownikami i przełożonymi, a mimo to czujesz potrzebę zmiany, być może to najwyższy czas, by postarać się o awans i podwyżkę. Nie zawsze te kwestie muszą być inicjatywą pracodawcy. Czasem po prostu wystarczy merytoryczna rozmowa z managerem, by dostać nowy zakres obowiązków i ofertę lepszego wynagrodzenia.
Zanim przystąpisz do negocjacji:

 • przeanalizuj, jakie są Twoje kluczowe umiejętności, które przydadzą się na wyższym stanowisku,
 • przygotuj argumenty, które pokażą, że świetnie sprawdziłaś/sprawdziłeś się w pracy na obecnym stanowisku,
 • podsumuj osiągnięcia w dotychczasowych działaniach,
 • przemyśl, jaką wartość wniesiesz, jaki problem będziesz w stanie rozwiązać na nowym stanowisku,
 • określ swoje oczekiwania finansowe: ustal niższą wartość widełek powiększając swoje minimalne oczekiwania o 10-15%, uzasadnij swoje maksimum oczekiwań konkretnymi argumentami.

Zmiana pracy po 40 poprzez rekrutację wewnętrzną

Być może myślisz o zmianie zawodu na inny, ale nie chcesz podejmować radykalnych kroków. W takiej sytuacji warto zorientować się, czy firma, w której pracujesz, nie poszukuje kandydatów na interesujące Cię stanowisko. Np. jeśli jesteś specjalistką/specjalistą ds. PR lub marketingu przejście do działu HR na stanowisko związane z Employer Brandingiem nie powinno być problematyczne. Na pewno spełniasz większość wymagań stawianych kandydatom, a brak doświadczenia w branży zrekompensują lata przepracowane w firmie. Przełożeni będą mieli pewność, że przyjmując Cię do nowego działu, mogą liczyć na lojalność, sumienność, świetne dopasowanie do kultury organizacyjnej. Z pewnością Twoja kandydatura przeważy nad aplikacjami od nieznanych pracodawcy osób.

Jak zmienić pracę po 40, przechodząc do innej firmy?

Jeśli od dawna nie brałaś/brałeś udziału w rekrutacjach, być może trudno Ci odnaleźć się na rynku pracy. Jednak w sytuacji, w której źle się czujesz w obecnych realiach firmowych, nie dogadujesz się ze współpracownikami lub obecny pracodawca nie zapewnia Ci dostatecznych możliwości rozwoju, zmiana pracy jest koniecznością. Stagnacja bądź trwanie w toksycznym środowisku może szybko doprowadzić Cię do wypalenia.

Pierwszym krokiem, jaki powinnaś/powinieneś wykonać, jest poszukanie ciekawych ofert. Nie ograniczaj się do jednego źródła. Ogłoszenia rekrutacyjne znajdziesz w dedykowanych serwisach, na stronach agencji zatrudnienia, a także w zakładkach ‘Kariera’ na stronach internetowych firm.

Następnie, przygotuj dokumenty aplikacyjne. Warto podkreślić w nich swoje mocne strony, motywacje i talenty wpisujące się w oczekiwania wybranych pracodawców. Zamiast obowiązków na poprzednim stanowisku, zamieść w CV swoje osiągnięcia i postępy w pracy.

W kolejnym kroku roześlij dokumenty odpowiadając na interesujące Cię oferty. Nie ograniczaj się jednak do kilku czy kilkunastu.

Teraz zostało już tylko przygotowanie do rozmowy.

Na pewno szybko przekonasz się, że zmiana pracy po 40 nie jest trudniejsze od takiego działania podejmowanego przez młodszych pracowników.

Zmiana zawodu po 40 – jak zacząć od zera?

Być może po zebraniu określonych doświadczeń doszłaś/doszedłeś do wniosku, ze obrana ścieżka kariery nie jest już dla Ciebie. Jeśli masz w sobie dużo samozaparcia, rewolucja życiowa, jaką jest zmiana zawodu, pomoże Ci osiągnąć większą satysfakcję na tym polu. Jak się przebranżowić?

 • Uzbrój się w cierpliwość. Zmiana zawodu wymaga wielu poświęceń, pracy i przetasowań w życiu prywatnym. Warto jednak mieć na względzie, że to tymczasowe.
 • Stwórz plan działania. Zanim zrezygnujesz z dotychczasowej pracy podejmij kroki, które umożliwią Ci zmianę zawodu: ukończ stosowne kursy, szkolenia. Musisz wykazać się konsekwencją w działaniu i samozaparciem. Realizuj swoje założenia, nie poddając się przeciwnościom.
 • Aktywnie działaj w obrębie siatki zawodowych znajomości. Osoby pracujące w branży, do której chcesz trafić, będą dla Ciebie cennym źródłem informacji o możliwościach i perspektywach rozwoju. Z pewnością przyda Ci się też merytoryczne wsparcie w procesie przechodzenia przez zmianę.
 • Bądź zdeterminowana/zdeterminowany. Na drodze do Twojego celu mogą pojawić się porażki, np. niezdany egzamin czy nieudana rozmowa rekrutacyjna. To normalne, że czasem coś pójdzie nie tak. Ważne, aby po niepowodzeniu powrócić do realizacji celu i nie stracić wiary w siebie.

Podsumowanie

Zmiana pracy po 40 nie musi oznaczać trzęsienia ziemi w Twoim życiu, jeśli dobrze się do całego procesu przygotujesz, nawet, jeśli zdecydujesz się na zmianę zawodu.  Wnikliwa analiza swoich potrzeb, możliwości i talentów będzie najlepszym działaniem, aby postawić pierwszy krok na drodze do upragnionej zmiany.

 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Przerwa w zatrudnieniu – jak o niej mówić na rozmowie o pracę?
Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.