Zarządzanie dużymi projektami wymaga czasu, zaangażowania i umiejętności, dlatego coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie profesjonalnych project managerów. Dowiedz się, jakie obowiązki wchodzą w skład zadań project managera i jakie są wymagania dla osób ubiegających się o pracę na tym stanowisku.

Project manager — kto to jest i czym się zajmuje?

Project manager (kierownik projektu) to osoba odpowiedzialna za zarządzanie projektem od początku do końca. Jego głównym zadaniem jest osiągnięcie celów projektu w odpowiednim czasie i z wykorzystaniem określonych zasobów.

W praktyce project manager zajmuje się planowaniem, koordynacją zasobów ludzkich i materialnych, monitorowaniem postępu prac, rozwiązywaniem problemów oraz komunikacją z interesariuszami projektu. Do zadań osoby zatrudnionej na stanowisku project managera należy między innymi tworzenie harmonogramów, przydział zadań, zarządzanie budżetem, rozwiązywanie konfliktów oraz raportowanie postępów projektu.

Junior Project Manager

 • Junior Project Manager to osoba z mniejszym doświadczeniem w pracy na stanowisku, podlegająca bardziej doświadczonym osobom w hierarchii organizacyjnej.
 • Może brać udział w procesie podejmowania decyzji, ale zwykle ma mniej autonomii w porównaniu do Senior Project Managera.
 • Zazwyczaj odpowiedzialny za wykonywanie konkretnych zadań w ramach projektu, takich jak monitorowanie postępów, aktualizacja harmonogramów, czy prowadzenie spotkań.

Senior Project Manager

 • Senior Project Manager ma znaczne doświadczenie w zarządzaniu projektami i może mieć bogate portfolio zrealizowanych projektów.
 • Posiada szerszy zakres odpowiedzialności, który obejmuje m.in. strategiczne planowanie projektów, budżetowanie, negocjacje i zarządzanie ryzykiem.
 • Stanowisko seniora zapewnia także większą autonomię w podejmowaniu decyzji dotyczących projektu oraz większą zdolność do podejmowania decyzji na poziomie strategicznym.
 • Starszy Kierownik Projektu często pełni funkcję mentora dla mniej doświadczonych pracowników na stanowisku project managera, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Project manager: opis stanowiska i wymagania

Obowiązki project managera koncentrują się wokół zarządzania zespołem i projektami w taki sposób, by wszystkie etapy pracy zostały ukończone w terminie i spełniały wymogi firmy zlecającej projekt.

Jak zostać project managerem? Wybór kierunków kształcenia jest szeroki, a jedną z najpopularniejszych opcji jest ukończenie studiów wyższych z zarządzania. Szansę na zatrudnienie zwiększają również certyfikaty, na przykład PMP, PRINCE2 czy AgilePM. Ponadto project manager powinien również wyróżniać się określonymi cechami i umiejętnościami pozwalającymi na bezbłędne wykonywanie obowiązków zawodowych. To między innymi:

 • wysokie umiejętności komunikacyjne,
 • umiejętność efektywnego zarządzania czasem,
 • znajomość narzędzi i technik zarządzania projektami,
 • zdolność analitycznego myślenia,
 • cechy przywódcze,
 • wysoka odporność na stres,
 • doświadczenie zawodowe.

Zarobki project managera

Doświadczony project manager może liczyć na wysokie wynagrodzenie, sięgające nawet 25000 zł brutto. Przeciętne zarobki na tym stanowisku wynoszą jednak około 9000 zł brutto.

Certyfikowany project manager z doświadczeniem ma szansę na bardzo dobre zarobki, co nie oznacza, że oferty dla początkujących są nieatrakcyjne. Co istotne, praca project managera daje duże możliwości rozwoju zawodowego, a do tego bywa ciekawa, różnorodna i inspirująca.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.