Pandemia covid-19 odcisnęła swoje piętno na rynku pracy. Rekruterzy zmuszeni zostali całkowicie przenieść proces pozyskiwania pracowników do wirtualnej rzeczywistości. W tym artykule chcemy przekonać Cię, że rekrutacja zdalna niewiele różni się od tradycyjnej, wręcz daje nowe możliwości i korzyści. Wystarczy jedynie dobrze się do niej przygotować.

Rekrutacja zdalna – od czego zacząć?

Znalezienie odpowiednich kandydatów na dane stanowisko w przypadku rekrutacji 100% online bazuje na tych samych kanałach, co w przypadku tradycyjnego procesu. Wyłączone będą jedynie bezpośrednie kanały dotarcia – eventy, konferencje, networkingi, choć można nabyte wcześniej kontakty wykorzystać i teraz.

Warto zatem nie skupiać się wyłącznie na ogłoszeniach, lecz poszukać talentów za pośrednictwem social mediów, stron branżowych. Istotnym elementem komunikacji na tym etapie jest podkreślenie, że proces przeprowadzony będzie zdalnie.

Rekrutacja zdalna – jak przeprowadzić rozmowę?

01 Przekaż kandydatowi niezbędne informacje

W mailu odpowiadającym na aplikację, opisz kandydatowi, co będzie potrzebne, aby bez problemów mógł przejść przez kolejny krok rekrutacji. Jakich narzędzi powinien użyć – smartfonu czy komputera? Czy potrzebna będzie instalacja dodatkowej aplikacji? Prześlij też instrukcję, która umożliwi dołączenie do danego wydarza, najważniejsze wskazówki oraz informacje o konieczności użycia kamerki.

Rekrutacja online powinna przebiegać z użyciem video.

02. Wybierz miejsce spotkania

W celu zniwelowania ewentualnych problemów technicznych, do przeprowadzenia rozmowy o pracę zdalnie wybierz pomieszczenie, w którym jest cicho. Zadbaj o tło – niech nie prezentuje zbędnych przedmiotów i domowych pieleszy.

Warto jest też wybrać stanowisko dobrze doświetlone (jednak nie tak, aby słońce padało prosto na twarz) i wygodne. Pamiętaj, że postawa ciała jest tak samo ważna jak to, co mówisz.

03. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej zdalnej

Ten etap jest taki sam w przypadku spotkań online i offline. Przeanalizuj ponownie CV kandydata, ewentualne odpowiedzi na zadania rekrutacyjne, przygotuj pytania i zadania, które ocenią kompetencje potencjalnego pracownika.

04. Przeprowadź rozmowę

Rozmowa o pracę zdalna nie wiele różni się od tej przeprowadzonej na żywo. Etapy spotkania są takie same:

  • przywitanie kandydata, przedstawienie agendy
  • pytania o doświadczenia zawodowe kandydata oraz sprawdzające jego kompetencje, ewentualnie krótkie zadanie rekrutacyjne
  • odpowiedzi na pytania kandydata, przedstawienie dalszych kroków w procesie rekrutacyjnym
  • podziękowanie za spotkanie i pożegnanie

Jeżeli kandydat dostaje zadanie, którego wynik powinien być przedstawiony w formie pisemnej, warto skorzystać z funkcji dzielenia ekranu.

Czy rekrutacja zdalna stanie się bardziej powszechna?

Wyjątkowe okoliczności związane z pandemią mogą mieć duży wpływ na przyszłe funkcjonowanie przedsiębiorstw, jak również poszczególne ich procesy. Bardzo możliwe, że rekrutacja zdalna (jak również praca w trybie home office) stanie się znacznie powszechniejsza. Zwłaszcza, że ma ona wiele korzyści:

  • Oszczędność czasu – kandydat nie musi tracić czasu na dojazd, a rekruter oszczędza go na etapie przygotowań do rozmowy
  • Wyjście naprzeciw oczekiwaniom kandydatów – coraz więcej kandydatów widzi w rozmowach rekrutacyjnych online więcej korzyści niż w przypadku spotkania face to face.
  • Elastyczność – niezależnie, czy kandydat obecnie przebywa w bliskiej okolicy, czy na drugim końcu świata – istnieje możliwość przeprowadzenia rozmowy. Natomiast w przypadku rekrutera, jeśli jest taka potrzeba, może on odbyć rozmowę nawet późnym popołudniem z domu.
  • Możliwość sprawdzenia zdolności komunikacyjnych kandydata – oficjalne rozmowy online wymagają od jej uczestników samodyscypliny, dobrego przygotowania, co w konsekwencji utrudnia prowadzenie small talk’u.

W dzisiejszych czasach, prowadzenie rozmów o pracę zdalnie stało się koniecznością, a w przyszłości pewnie będzie coraz częstszą praktyką. Choć pierwsze spotkania online mogą być stresujące (dla obu stron!), to wraz z nabywaniem doświadczenia, staną się rutynowym zadaniem rekrutera. Całe szczęście, rynek oferuje wiele narzędzi, wspierających prowadzenie zdalnych spotkań, dlatego bariery techniczne przestały mieć znaczenie.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.