Pojęcie wampira energetycznego wydaje się abstrakcyjne, ale doskonale opisuje zbiór cech i zachowań typowych dla osób, które negatywnie wpływają na samopoczucie i motywację otoczenia. Wyjaśniamy, kim dokładnie jest wampir energetyczny i dlaczego taka osoba może utrudniać innym pracę.

Wampir energetyczny w pracy — kim jest i jak go rozpoznać?

Mianem wampira energetycznego określa się osoby ze „złą energią”, która w praktyce jest po prostu zbiorem cech i zachowań należących do osoby negatywnym nastawieniem do świata i ludzi. Wampir emocjonalny nie tylko emanuje uciążliwymi cechami, ale także zabiera energię, motywację i siłę do działania innym ludziom. Brzmi nierealnie? Nic bardziej mylnego.

Wampir energetyczny często nieświadomie „wysysa” z ludzi energię. Takie osoby nieustannie walczą o uwagę, a gdy ją uzyskają, dzielą się wyłącznie negatywnymi myślami. Bombardowanie problemami, krytycznymi uwagami, narzekaniem oraz licznymi prośbami o wsparcie drenuje osoby, które mają nieszczęście przebywać w pobliżu emocjonalnego wampira.

Jak rozpoznać wampira energetycznego w pracy?

 • Lubi być w centrum uwagi, wręcz walczy o zainteresowanie.
 • Nieustannie narzeka, wykazuje pesymistyczną postawę.
 • Szuka okazji do plotek i dramatów, chętnie podsyca kłótnie.
 • Uważa się za osobę najbardziej wykwalifikowaną, ale nie jest efektywnym pracownikiem.
 • Stawia się w roli ofiary, nie zauważa swojej winy w żadnej sytuacji.
 • Nie lubi zmian, dlatego krytykuje wszystkie pomysły.
 • Obarcza innych swoimi problemami.
 • Manipuluje innymi osobami, by osiągać swoje cele.

Jaki wpływ na pracowników ma wampir energetyczny?

Wampir energetyczny w pracy zwiększa zmęczenie i obniża nastrój współpracowników, a do tego negatywnie wpływa na jakość ich pracy. Co gorsza, nie wszyscy mają świadomość, że toksyczne osoby realnie wpływają na samopoczucie i produktywność innych. W związku z tym ludzie nie podejmują kroków uwolnienia się spod wpływu wampira emocjonalnego.

W jaki sposób wampir emocjonalny w pracy obniża efektywność innych pracowników?

 • Kontakt z wampirem energetycznym powoduje zmęczenie, zniechęcenie i uczucie wypalenia.
 • Krytyczne i pesymistyczne uwagi wampirów emocjonalnych demotywują pracowników i zniechęcają do dzielenia się pomysłami.
 • Wampiry energetyczne w pracy odwracają uwagę od zajęć, utrudniają skupienie na pracy.
 • Obecność wampira energetycznego sprzyja konfliktom, co może prowadzić do podziałów w zespole.
 • Dłuższa rozmowa z wampirem emocjonalnym wyczerpuje i dekoncentruje.

Jak sobie radzić z wampirem energetycznym w pracy?

Radzenie sobie z wampirem energetycznym staje się prostsze, gdy uświadomimy sobie, że mamy z nim do czynienia. W środowisku pracy nie da się uniknąć kontaktu z wampirem emocjonalnym, ale znajomość problemu pozwala na stawianie granic, dzięki którym uchronimy się przed negatywnym wpływem drugiej osoby.

Wampiry energetyczne w pracy najchętniej rozmawiają z osobami mało asertywnymi. Wybierają także osoby wrażliwe i skłonne do kłótni. Uparte okazywanie braku zainteresowania rewelacjami toksycznej osoby ostatecznie zniechęci ją do zaczepek. Warto przy tym zachować uprzejmość, by nie prowokować kłótni.

Pamiętajmy, że wampir energetyczny często nie zdaje sobie sprawy ze swoich toksycznych zachowań, dlatego szczera rozmowa także będzie pomocna. Uprzejme uświadomienie pracownika o istnieniu problemu może zachęcić go do większej uważności i pracy nad sobą.

 

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.