Zamieszczenie hobby w CV nie jest obowiązkowe. To Twoje kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe zaważą na tym, czy rekruter zdecyduje się zaprosić Cię na rozmowę. Jednak opis zainteresowań w CV, jeżeli zostanie zredagowany w odpowiedni sposób, może wyróżnić Twoją kandydaturę na tle innych i przyciągnąć uwagę osoby dokonującej selekcji dokumentów aplikacyjnych. Podczas rekrutacji pracodawcy otrzymują dziesiątki, a nawet setki zgłoszeń, dlatego też warto zrobić wszystko, aby zostać zauważonym. Dowiedz się, jak opisać swoje zainteresowania, o czym warto wspomnieć, a czego lepiej unikać.
Jakie hobby wpisać do CV?
Oczywiście najcenniejszymi zainteresowaniami będą te, które licują z obowiązkami przypisanymi do stanowiska, na które aplikujesz. Zatem jeżeli ubiegasz się o posadę w dziale marketingu, prowadzenie bloga lub komercyjnego profilu na Instagramie bądź słuchanie podcastów tematycznych będzie sporym atutem. Dla Key Account Managera lub Event Managera bezcennym hobby będzie udzielanie się jako wolontariusz przy organizacji konferencji, koncertów czy konferencji. Skojarzenie zainteresowań z branżą czy stanowiskiem pokazują, że praca jest dla Ciebie nie tylko obowiązkiem, ale również źródłem pasji i przyjemności.
Jednak nie tylko ‘branżowe’ zainteresowania mogą się pojawić w CV. Nawet hobby, które z pozoru może wydawać się mało ciekawe czy nieatrakcyjne, ma potencjał, by przyciągnąć uwagę rekrutera. Wystarczy, że ukazywać będą Twoje pozytywne cechy charakteru, pożądane dla danego stanowiska. Na przykład, zamiłowanie do gier planszowych sugeruje, że posiadasz zdolności analityczne i umiejętności planowania. Dzierganie na drutach czy szydełkiem z kolei udowadnia, że umiesz wykazać się dużą cierpliwością, skrupulatnością, przywiązujesz wagę do szczegółów. Trenowanie sportów ekstremalnych definitywnie wymaga dużej odporności na stres, a gry drużynowe pokazują, że umiesz współdziałać w zespole. Dbanie o dom czy prowadzenie grupy tematycznej na Facebooku mogą z kolei pokazywać, że świetnie nadajesz się do pracy biurowej, w której cenna jest umiejętność koordynacji wielu dziedzin.
Czego unikać wpisując zainteresowania w CV – przykłady
-
Brak konkretów, posługiwanie się ogólnikami
„Muzyka, książki, podróże” – oto przykładowe zainteresowania w CV, które nie mówią nic konkretnego o Tobie jako kandydacie. Podobnymi pasjami pewnie może wykazać się zdecydowana większość osób ubiegających się o dane stanowisko, a poza tym w tak sformułowanym wpisie brakuje uszczegółowienia. Kto nie lubi pojechać w ciekawe miejsce na wakacje, przeczytać od czasu do czasu kryminalnej lub miłosnej historii czy posłuchać ulubionego zespołu muzycznego?
Jeśli faktycznie interesują Cię te obszary, lepiej zapisać je w CV w bardziej szczegółowy sposób:
Muzyka – „kolekcjonowanie płyt winylowych”, „historia muzyki średniowiecznej”, „gra na gitarze basowej” itp.
Książki – „powieść iberoamerykańska”, „reportaż literacki” itp.
Podróże – „poznawanie kultury i języka włoskiego”, „zdobywanie szczytów górskich”, „kontemplacja przyrody podczas niespiesznych spacerów” itp.
-
Mijanie się z prawdą
Musisz liczyć się z tym, że rekruter będzie chciał wypytać o szczegóły zapisów zawartych w CV, również hobby. Jeśli więc napiszesz o zainteresowaniu psychologią psów czy kinem noir, musisz liczyć się z tym, że osoba przeprowadzająca rozmowę będzie chciała dowiedzieć się czegoś więcej o wspomnianych dziedzinach, dlaczego właśnie to Cię pasjonuje i co ciekawego możesz powiedzieć na ten temat.
Posługiwanie się nieprawdą czy naginanie rzeczywistości może wpędzić Cię w niemałe tarapaty. Skutkiem może być zaprzepaszczona wiarygodność Twojej kandydatury, a tym samym utracenie szansy na zatrudnienie.
-
Kontrowersyjne hobby
Nie wpisuj do CV zainteresowań, które mogą budzić kontrowersje i zaważyć na Twoim wizerunku, jako profesjonalisty. Nie każdą pasją warto się pochwalić w CV, np. polowania czy kolekcjonowanie broni może od razu skreślić Cię z procesu rekrutacji. Zanim wpiszesz do życiorysu hobby zastanów się, co ono mówi o Tobie jako pracowniku?
Gdzie wpisać hobby w CV
Konstruując CV należy pamiętać o uporządkowaniu informacji według stopnia ważności. Dokument podziel na sekcje: dane kontaktowe, podsumowanie zawodowe, doświadczenie, umiejętności oraz wykształcenie. Na końcu możesz umieścić swoje zainteresowania (nad klauzulą zawierającą zgodę na przetwarzanie danych osobowych). Tymi samymi zasadami kieruj się tworząc CV po angielsku.
Podsumowanie
Czy wpisywać zainteresowania w CV? Na pewno warto zdecydować się na ten krok. Twoje pasje zaprezentują Cię jako barwną osobę, która dzięki pasji rozwija się nie tylko zawodowo, a w dodatku może pochwalić się cechami, które przydadzą się na nowym stanowisku.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Referencje – czym są i jak je uzyskać?
Działalność dodatkowa w CV – czy i jak ją opisać?
Udostępnij