Czy wiesz, że na analizę życiorysu zawodowego kandydata rekruterzy poświęcają średnio od 6 do 10 sekund (badanie przeprowadzone przez ekspertów z University of Arizona)? Jeśli chcesz, by Twoje CV zostało pozytywnie ocenione przez potencjalnego pracodawcę, przeczytaj ten poradnik. Wyjaśniamy w nim, jak najlepiej opisać doświadczenie zawodowe w cv  oraz przytaczamy kilka przykładów. Dzięki tym wskazówkom nie popełnisz błędów , które mogą zaprzepaścić Twoją szansę na wymarzoną pracę!

Gdzie umieścić informacje o dotychczasowym zatrudnieniu?

Aby ułatwić rekruterom szybkie skanowanie dokumentów aplikacyjnych, należy treść życiorysu podzielić na sekcje: podsumowanie zawodowe, doświadczenie, kursy i szkolenia, umiejętności, zainteresowania. Przytoczona tu kolejność nie jest przypadkowa. Akapit z doświadczeniem umieszczamy u góry strony, zaraz pod kilkoma zdaniami z podsumowaniem i celami zawodowymi. Są to dane najważniejsze, kluczowe dla każdego pracodawcy. Dzięki nim rekruter będzie mógł zaopiniować, czy Twoja kandydatura okaże się odpowiednia na dane stanowisko. Z kolei Ty, za sprawą umiejętnie przedstawionych kompetencji i obowiązków, które pełniłeś/pełniłaś dotychczas, dostaniesz zaproszenie na rozmowę o pracę!

Jakie doświadczenie wpisać w cv?

Główną zasadą tworzenia CV jest dostosowanie treści dokumentu do konkretnego ogłoszenia. Zatem jeśli posiadasz bogate doświadczenie zawodowe, w swoim życiorysie zaprezentuj tylko te etapy zatrudnienia, w których realizowałeś obowiązki zbliżone do tych opisanych w ofercie pracy. Wyjątkiem może być sytuacja, w której minęło sporo czasu, odkąd miałeś/miałaś okazję pracować w zbliżonym zawodzie.

A co w sytuacji, gdy dopiero rozpoczynasz swoją karierę i nie posiadasz doświadczenia? W takim przypadku opisz swoją działalność w kołach naukowych, wolontariacie, stażach i praktykach.

Może Cię zainteresować: Jak dostać pracę bez doświadczenia?

CV doświadczenie zawodowe – w jakiej kolejności?

Informacje o dotychczasowym zatrudnieniu wpisujemy w porządku odwrotnej chronologii, czyli od najświeższych doświadczeń po najstarsze. Znów wyjątkiem będzie sytuacja, gdy Twoja praca sprzed lat ma więcej wspólnego z upragnionym stanowiskiem niż najnowsze doświadczenie. Wtedy całą sekcję podziel na „Doświadczenie branżowe” (jako pierwsze) oraz „Pozostałe stanowiska”.

CV doświadczenie zawodowe – przykłady

Uporządkuj poszczególne etapy zatrudnienia w następujący sposób:

 • Miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia pracy na danym stanowisku
 • Nazwa firmy
 • Nazwa stanowiska
 • Kluczowe obowiązki i zakres odpowiedzialności (od 3 do 6 punktów)
 • Największe osiągnięcia – Twój wkład w rozwój firmy.

Oto przykład doświadczenia zawodowego w CV dla handlowca:

02.2018 – obecnie, Firma XYZ, Starszy specjalista ds. sprzedaży

 • buduję i utrzymuję relacje biznesowe z klientami, z nakierowaniem na ich retencję;
 • skutecznie pozyskuję nowych klientów, prowadzę aktywną sprzedaż;
 • prowadzę negocjacje, ustalam warunki kontraktu;
 • reprezentuję firmę na wydarzeniach branżowych;
 • na bieżąco monitoruję rynek, przygotowuję raporty z podejmowanych działań;

Osiągnięcia:

Realizacja planu sprzedażowego w 140% w 2019 r.

 

Doświadczenie zawodowe w CV dla księgowej/księgowego – przykład:

04.2017 – 07.2021, Firma ABC, Samodzielna Księgowa

 • prowadziłam/em księgi przychodów i rozchodów dla 10 klientów firmy;
 • prawidłowo i terminowo sporządzałam deklaracje  PIT, CIT i VAT, ZUS, GUS;
 • zapewniałam obsługę kadrowo-płacową dla 6 klientów firmy;
 • zarządzałam pracą sekretariatu oraz nadzorowałam pracę 2 młodszych księgowych;

Osiągnięcia:

Awans na stanowisko Samodzielnej Księgowej po 5 miesiącach pracy w firmie.

 

Podsumowanie

Doświadczenie zawodowe w CV to najważniejsza część całego dokumentu aplikacyjnego. Aby odpowiednio je opisać, należy wybrać najważniejsze informacje, spójne z ogłoszeniem rekrutacyjnym. Następnie, zapisujemy je w kolejności odwrotnej chronologii, z wyszczególnieniem najważniejszych osiągnięć. To one mogą okazać się asem w rękawie Twojej kandydatury.

 

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.