Wiele osób rozpoczynających swoją drogę zawodową opisuje pewien paradoks. Jak znaleźć pracę bez doświadczenia, jeśli w celu zdobycia umiejętności w danym zawodzie, trzeba najpierw dostać pracę? W tym poradniku pokazujemy, jak w 6 krokach pokonać niemoc i rozpocząć karierę z przytupem.

#1 Zadbaj o umiejętności, czyli jak dostać pracę bez doświadczenia

Zainwestuj czas i energię, aby zdobyć nowe umiejętności oraz wiedzę związaną z zawodem, do którego aspirujesz. Poszukaj darmowych lub płatnych kursów, webinarów, słuchaj podcastów i czytaj literaturę branżową. Ugruntowane informacje nie tylko pomogą Ci bardziej świadomie wybrać oferty pracy, ale również przygotują do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jeszcze się wahasz, które umiejętności zacząć szlifować, postaw na języki obce. Rozpoczęcie kariery w firmach z branży nowoczesnych usług dla biznesu bardzo często nie wymaga od kandydatów dodatkowych kwalifikacji poza lingwistycznymi. Ponadto, nawet osoby bez doświadczenia, za to płynnie władające językami obcymi, mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Na przykład, znajomość języka niemieckiego na poziomie B2 gwarantuje pensję na poziomie średnio od 4200 do 5000 zł.

Może Cię zainteresować:

Jakich języków obcych warto się uczyć? Sposób na dobrze płatną pracę

#2 Poszukaj ofert dotyczących praktyk lub stażu

Perspektywa zaangażowania się w projekt za niewielkie pieniądze może nie być zbyt atrakcyjna , ale to jeden z lepszych sposobów, aby dojść do celu! Po pierwsze, oferując swoje zaangażowanie i talenty firmie, która przyjęła Cię na praktyki, zdobywasz doświadczenie (i wpis do CV). Ponadto, masz okazję zaprezentować się od najlepszej strony, a gdy pracodawca to dostrzeże, możliwe, że zaoferuje Ci stałe zatrudnienie. Kolejna korzyść to kontakty. W rozwoju kariery nic nie pomaga tak, jak sieć znajomych działających w branży. Polecenia i wsparcie bardziej doświadczonych kolegów znacznie przyspieszą rozwój Twojej kariery.

#3 Bierz udział w targach pracy, np. Absolvent Talent Days

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Bądź tam, gdzie bywają Twoi potencjalni pracodawcy. Udaj się w swoim mieście na targi pracy, gdzie będziesz miał/a możliwość porozmawiać z przedstawicielami firm w nieformalnej atmosferze i przekazać im swoje CV. Bardzo często na tego typu eventach odbywają się również szkolenia i warsztaty, które uzbroją Cię w wiedzę dotyczącą skutecznego zdobywania zatrudnienia. Nawiązując relacje z uczestnikami takich spotkań będziesz miał/a szansę wsłuchać się w potrzeby firm, poznać ich wymagania i śledzić na bieżąco nowinki z branży. To kolejny sposób na zdobycie wartościowych kontaktów i zyskanie nowego doświadczenia.

#4 Stwórz profesjonalne CV

Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, popracuj nad CV. Dołóż wszelkich starań, aby dokument aplikacyjny zawierał dane kontaktowe oraz wszelkie niezbędne informacje o Twoim wykształceniu i dotychczasowym zaangażowaniu w rozwój zawodowy. W sekcji związanej z doświadczeniem skup się na swojej działalności w kołach naukowych, wolontariacie, stażach i praktykach.

Może Cię zainteresować:

Jak napisać CV? Podstawowe informacje i kilka wskazówek

#5 Uzupełnij swoje portfolio

Portfolio to zbiór wykonanych prac, które prezentują umiejętności i talent kandydata. Jeśli jesteś grafikiem i właśnie szukasz swojej pierwszej pracy, stwórz parę projektów na wybrany przez siebie temat. Nie muszą być to realne zlecenia od klienta. Podobnie rzecz się ma z kandydatami chcącymi spróbować swoich sił w branży marketingowej, IT, dziennikarskiej i wielu innych. W przedstawieniu swojego dorobku bardzo pomaga prowadzenie bloga bądź vloga. Oprócz internetowego portfolio zyskujesz nowe doświadczenie i potencjalnie duże zasięgi!

#6 Zadbaj o swoje profile społecznościowe

Czy wiesz, że co trzeci rekruter sprawdza konta społecznościowe i inne dostępne w Internecie informacje na temat kandydatów? Uporządkuj zatem swoje profile tak, by prezentowały Twój wizerunek jako osoby wiarygodnej. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta na LinkedInie, najwyższa pora go założyć. Aktywność za pośrednictwem tego medium pozwala zdobywać wartościowe kontakty i podnieść swoją wartość na rynku pracy.

Jak zdobyć pracę bez doświadczenia? Uzbrój się w cierpliwość

Zdobycie pracy bez doświadczenia nie jest zadaniem łatwym. Wymaga dużej cierpliwości, a przede wszystkim – praktyki! Rzadko zdarza się, że kandydat dostaje posadę w firmie po odbyciu swojej pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej w życiu. Z reguły szukanie pracy wiąże się z wieloma małymi porażkami. Uzbrój się w cierpliwość i przygotuj na to, że zdobywanie zatrudnienia to proces. Czasem możesz czuć się zmęczony/a i zniechęcony/a, ale jeśli stanowisko, o które się starasz jest tym, co naprawdę chcesz robić w życiu, nie poddawaj się!

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.