Przebieg danej rekrutacji uzależniony jest od wielu czynników , takich jak rodzaj stanowiska, kultura organizacyjna firmy czy doświadczenie kandydata. Jednak można wyszczególnić grupę pytań, które niemal na pewno zostaną zadane osobie ubiegającej się o pracę. Oto najczęściej pojawiające się pytania na rozmowie rekrutacyjnej. Sprawdź, czy umiesz odpowiedzieć na każde z nich!
Pytania na rekrutacji i ich znaczenie
Czy umiesz się zaprezentować? Jakie robisz pierwsze wrażenie?
• Proszę opowiedzieć nam coś o sobie
Najprawdopodobniej od takiej kwestii rekruter rozpocznie spotkanie. Wbrew pozorom nie jest to grzecznościowy zwrot lecz pytanie, które sprawdzi Twoje umiejętności autoprezentacji. Ważna jest tu zatem nie tylko sama treść, ale i forma. Postaraj się odpowiedź zamknąć w 3-4 zdaniach. Odnieś się do następujących kwestii:
o W jakiej dziedzinie się specjalizujesz i jakie masz doświadczenie?
o Jakie było Twoje największe osiągnięcie?
o Co lubisz robić w czasie wolnym od pracy?
Warto wcześniej przygotować sobie odpowiedź na to pytanie, gdyż zostanie ono zadane jako pierwsze, a Ty na początku spotkania możesz mierzyć się z tremą. Dzięki ułożonej wcześniej wypowiedzi będziesz w stanie dobrze się zaprezentować oraz z większą pewnością podejdziesz do kolejnych pytań.
Jakim jesteś pracownikiem? Jakie masz doświadczenie?
Pewne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej będą dotyczyć tego, co robiłaś/robiłeś w poprzednim miejscu pracy. Oto kilka przykładów:
• Które zadania lubił/a Pan/i wykonywać najbardziej?
• Co przysparzało Panu/Pani trudności?
• Jak radził/a sobie Pan/i w obliczu tych trudności?
• Proszę opisać swój największy sukces i porażkę
• Jaki jest Pana/Pani styl zarządzania?
• Jak ocenia Pan/i współpracę w zespole i relacje z przełożonym?
Co rekruter sprawdza zadając te pytania na rozmowie o pracę? Twoje odpowiedzi będą dla niego informacją, jak podchodzisz do przeciwności, czym jest dla ciebie porażka, a czym sukces, jak działasz pod presją. Przyszły pracodawca dowie się również, czy jesteś samodzielny/a w działaniu oraz jak radzisz sobie w relacjach ze współpracownikami.
Opisując swoje doświadczenia posiłkuj się konkretnymi przykładami, nie wchodząc jednak w zbyt duże szczegóły. Swoje osiągnięcia popieraj liczbami i powstrzymaj się od wydawania opinii na temat byłych współpracowników.
Jaka jest Twoja motywacja do pracy?
Kolejna grupa pytań będzie miała na celu sprawdzić Twoją motywację do pracy. Oto kilka przykładów:
• Gdzie widzi siebie Pan/i za 5 lat?
• Dlaczego wybrał/a Pan/i naszą firmę?
• Jakie jest Pana/Pani marzenie zawodowe?
• W jakim obszarze chciałby/aby się Pan/i rozwijać?
W swoich odpowiedziach objaśnij, dlaczego ta, a nie inna firma zyskała Twoje zainteresowanie. Możesz powołać się np. na konkretny projekt lub kulturę organizacyjną. Pokaż swoje ambicje dotyczące rozwoju zawodowego, chęć nabywania nowych doświadczeń, nauki i poszerzania kompetencji.
Nie wspominaj o tym, że jednocześnie aplikujesz do innych firm (chyba, że zostaniesz o to zapytany/a), zmieniasz pracę z powodu niskiego wynagrodzenia czy problematycznego szefa w poprzednim miejscu zatrudnienia.
Jaka jest Twoja osobowość?
Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem? Osobą odporną na stres, a może wysoko wrażliwą? Aby Cię bliżej poznać rekruter może zadać takie pytania:
• Preferuje Pan/i pracę samodzielną czy zespołową?
• Jakie czynniki wpływają na obniżenie Pana/i motywacji do pracy?
• Jaki jest Pana/i największy atut?
• Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał/a Pan/i poradzić sobie ze zdenerwowanym klientem. Jak zachował/a się Pan/i w tej sytuacji? Jak zakończyła się ta sytuacja?
• Proszę opisać sytuację, w której Pan/i musiał/a podjąć decyzję bez kompletnych informacji. Jak rozwinęła się sytuacja? Jak Pan/i postąpił/a?
Pamiętaj, że nie warto na rozmowie o pracę kreować nieprawdziwego wizerunku własnej osoby. Rekruter bardzo łatwo Cię zdemaskuje. Przedstaw swoje cechy i postępowanie rzetelnie, bez angażowania niepotrzebnych emocji.
Oczekiwania względem pracodawcy
Na koniec rozmowy kwalifikacyjnej rekruter będzie się chciał dowiedzieć, jakie masz oczekiwania względem nowego miejsca pracy. Prawdopodobnie zada Ci takie pytanie:
• Czy ma Pan/i jakieś pytania?
• Jakie są Pana/i oczekiwania finansowe?
W przygotowaniu odpowiedzi na te pytania mogą Ci pomóc nasze wcześniejsze artykuły:
O co pytać rekrutera na rozmowie o pracę?
Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie o pracę?
Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej – podsumowanie
Choć podczas spotkania rekrutacyjnego liczy się autentyczność, a najważniejszym argumentem przemawiającym za kandydatem jest jego doświadczenie i wiedza, to wcześniejsze przygotowanie do rozmowy jest niezbędne. Ułożenie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania pomoże w pokonaniu tremy i w ustrukturyzowaniu informacji, które chcemy przekazać.
Udostępnij