Podczas przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci skupiają się przeważnie tylko na prezentacji swojego doświadczenia oraz umiejętności. To błąd, ponieważ równie ważną częścią spotkania rekrutacyjnego są pytania zadawane przez osobę ubiegającą się o dane stanowisko. Jest to szansa na poznanie kultury organizacyjnej firmy oraz przekonanie się, czy oferta pracy jest zgodna z oczekiwaniami. Dlatego, aby uniknąć niedomówień i niezręcznej ciszy, przeczytaj ten poradnik i dowiedz się, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Dlaczego zawsze warto zadawać pytania?

„Czy ma Pani/Pan jakieś pytania?” – zwykle takie zdanie wypowiada rekruter na koniec spotkania. Odpowiedź „Nie” jest najgorszą z możliwych. Może zostać odczytana jako brak zaangażowania lub wręcz lekceważenie ze strony kandydata. Zadając przemyślane pytania przyszłemu pracodawcy, pokażesz swoje zainteresowanie stanowiskiem pracy, będziesz mógł rozwiać wątpliwości dotyczące swojej kandydatury, a także sprawdzisz, czy pasujesz do tej firmy.

O co pytać rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pytania do rekrutera o pracę

 1. Jak wygląda zwykły dzień pracy?

Najłatwiej zacząć od tego, co jest głównym tematem rozmowy, czyli o pracy na danym stanowisku. Zadając takie pytanie będziesz mógł pozyskać wiedzę na temat przyszłych obowiązków.

 1. Z jakim największym wyzwaniem mierzy się zespół, do którego rekrutujecie? Jak będę mógł/mogła pomóc?
  To pytanie nie tylko uzmysłowi Ci, z czym przyjdzie się mierzyć w pracy, ale także nakłoni rekrutera do zwizualizowania sobie Ciebie pracującego w firmie.
 2. Co stanowi o sukcesie na tym stanowisku i w firmie?

Dzięki tak zadanemu pytaniu dajesz do zrozumienia, że jesteś nastawiony/a na sukces, a odpowiedź będzie wskazówką, co zrobić, by zabłysnąć.

Pytania o firmę i kulturę organizacyjną

 1. Jak wiele zmieniło się w tej firmie odkąd Pan/Pani tutaj pracuje?

Jakie pytania kierować do rekrutera? O jego własne przemyślenia! Powyższe pytanie zmusi go do otworzenia się i opisania firmy z perspektywy swoich doświadczeń. Jest to świetna okazja , by nieco bliżej przyjrzeć się samej organizacji.

 1. Kto poprzednio pracował na tym stanowisku?

Dzięki temu dowiesz się, czy osoba, którą masz zastąpić została zwolniona, awansowana, czy sama odeszła. Odpowiedź może stanowić kopalnię wiedzy na temat samej firmy: czy pracownicy mają szansę na rozwój kariery, czy są zadowoleni, czy w przedsiębiorstwie panuje chaos.

 1. Czy zapewniają Państwo profesjonalne szkolenia dla pracowników?

Zadając takie pytanie pokażesz się jako osoba nastawiona na rozwój i chętna do dalszego doskonalenia swoich umiejętności.

Pytania o zespół

 1. Może mi Pan/Pani coś powiedzieć na temat zespołu, z którym będę pracował/a?

To sprytne pytanie, gdyż zakłada, że zostałeś już przyjęty do pracy. Poza tym, daje Ci dużą dawkę wiedzy na temat przyszłych współpracowników. Warto się uważnie wsłuchać w odpowiedź.

 1. Czy jest w zespole osoba, z którą moja współpraca będzie szczególnie istotna czy raczej każdy w teamie odpowiada indywidualnie za swoje zadania?
  Pytanie świadczyć będzie o tym, że chcesz „grać zespołowo” i wiesz, na czym polega praca w grupie. Odpowiedź natomiast stanowić będzie krótki opis struktury organizacyjnej w firmie.

Pytania do rekrutera o dalszy etap rekrutacji

 1. Jaki będzie następny krok?

Jest to niezwykle ważne pytanie, które pokazuje, że jesteś gotowy na kolejne wyzwania. Przy okazji dowiesz się, ilu kandydatów walczy o to stanowisko.

 1. Czy ma Pan/ Pani jeszcze jakieś pytania odnośnie moich umiejętności, doświadczenia, etc.?

To szansa dla Ciebie, aby rozwiać wątpliwości rekrutera i silniej przekonać go do swojej kandydatury.

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej rekruterowi? Tych pytań lepiej NIE zadawać…

Zdecydowanie lepiej wstrzymać się od zadawania pytań, które mogłyby świadczyć o braku przygotowania  lub o lekceważącym stosunku do obowiązków. A zatem, pytania „Czym zajmuje się Państwa firma” lub „Od kiedy przysługują mi pierwsze dni wolne?” nie powinny paść na rozmowie o pracę. W złym tonie jest również dociekać, jaki jest jej wynik.

 

Zdolność słuchania, wyrażania myśli i wątpliwości oraz zadawanie celnych pytań są niezbędne właściwie w każdym zawodzie. Dlatego zanim przystąpisz do rozmowy o pracę, zastanów się, jakie pytania zadać rekruterowi. Dzięki temu zaprezentujesz się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.