Dostałaś/dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Teraz gorączkowo zbierasz informacje o firmie, starasz się przygotować odpowiedzi na pytania, które może zadać rekruter. Czytasz poradniki o tym, jak konstruować swoje wypowiedzi, by zwiększyć szansę na zdobycie pracy. Może się jednak zdarzyć, że w sytuacji stresowej powiesz spontanicznie coś, co je zaprzepaści. Dowiedz się, czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej i czym najlepiej zastąpić niefortunne stwierdzenia.

Czego nie mówić na rozmowie rekrutacyjnej

Brak czasu lub okazanie lekceważenia

To jasne, że poszukując nowego miejsca zatrudnienia wysłałaś/wysłałeś swoje dokumenty w do wielu, różnych firm. Jednak nie powinnaś/powinieneś sygnalizować tego na rozmowie o pracę. Pracodawca oczekuje, że zgłosiłaś/zgłosiłeś się , ponieważ zainteresowała Cię ta, konkretna oferta, kultura organizacyjna firmy lub zakres obowiązków na danym stanowisku. Zwroty, które położą się cieniem na Twojej kandydaturze to:

„Spieszę się, bo za chwilę mam kolejne spotkanie rekrutacyjne.”

„Szukam jakiejkolwiek pracy.”

„Potrzebuję pracy, bo mam do spłaty kredyt.”

„Jestem tu, bo nie udało się z zatrudnieniem w innych firmach.”

Firmy stawiają na kandydatów, którzy świadomie wybierają potencjalnych pracodawców, są zdeterminowani, by dostać pracę na stanowisku o konkretnym profilu. Postawa w stylu „byle tylko wynagrodzenie się zgadzało” na pewno nie przysporzy Ci poparcia. Pamiętaj, że przed udaniem się na spotkanie rekrutacyjne warto zebrać informacje o firmie, profilu jej działalności, kluczowych klientach. Im lepiej się przygotujesz, tym większe będą Twoje szanse na sukces.

Negatywne opinie na temat byłego pracodawcy i współpracowników

Bardzo prawdopodobne, że podczas rozmowy rekrutacyjnej zostaniesz zapytany o powody odejścia z poprzedniej firmy. Pamiętaj, że nawet jeśli Twoje doświadczenia lub odczucia względem tamtego pracodawcy są negatywne, nie warto dzielić się nimi z rekruterem.

Może Cię zainteresować: Jak mówić o byłym pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej?

Unikaj takich stwierdzeń, jak:

„Powiem Pani/Panu w sekrecie, że w mojej poprzedniej pracy…”

„Często wchodziłam/wchodziłem w konflikt z moim poprzednim szefem.”

„Organizacja pracy w poprzednim miejscu była beznadziejna.”

Rzadko zdarzają się konfliktowe sytuacje, w których tylko jedna strona jest winna. Zatem wypowiadając powyższe kwestie stawiasz się w nienajlepszym świetle. Powstrzymaj się też od narzekania na poprzedniego pracodawcę  czy zdradzania firmowych tajemnic. Takie zachowanie będzie sygnałem alarmującym dla rekrutera, wszak jego zadaniem jest znaleźć pracownika lojalnego, dyskretnego, umiejącego radzić sobie w sytuacjach konfliktowych.

Cytowanie CV lub nikła znajomość jego treści

Kandydaci, którzy na rozmowie w sprawie pracy cytują swoje CV, sprawiają wrażenie nieprzygotowanych, niepamiętających, o czym chcieli powiedzieć. Brak świadomości tego, co się w tym dokumencie znajduje to również bardzo negatywny sygnał dla rekrutera. Zatem użycie poniższych zwrotów z pewnością będzie źle odebrane:

„Tak, jak napisałam/napisałem w CV…”

„Naprawdę tak napisałam/napisałem w CV?”

Jeżeli dostajesz pytanie, które wynika z Twojego życiorysu, powinnaś/powinieneś umieć na nie odpowiedzieć w wyczerpujący sposób. Chodzi tu o przedstawienie argumentów podkreślających Twoją wartość jako pracownika, przywołanie konkretnych sytuacji z życia, poparcie opinii twardymi liczbami.

Uzewnętrznianie silnych emocji, dzielenie się informacjami z życia prywatnego

Rozmowa z rekruterem to sytuacja formalna, obie strony powinny zachować się jak najbardziej profesjonalnie. Dlatego też pokazywanie silnych emocji, zwierzanie się ze swoich problemów, opowiadanie szczegółów dotyczących życia prywatnego nie będzie pozytywnie odebrane. Unikaj wypowiedzi w stylu:

„Moje wynagrodzenie nie może być niższe niż …, ponieważ staram się o kredyt na mieszkanie”

„Musicie rozważyć moją kandydaturę! Jestem w złej sytuacji finansowej, bardzo potrzebuję tej pracy!”

„Po doświadczeniach w poprzedniej pracy jestem wyczerpana/wyczerpany psychicznie, liczę na to, że u Was będzie inaczej”.

Szczerość, naturalność nie może przeważyć nad zdystansowanym profesjonalizmem. Podczas spotkania rekrutacyjnego staraj się trzymać emocje na wodzy i skupiaj się w swoich wypowiedziach na dokonaniach oraz doświadczeniach zawodowych.

Czego nie robić na rozmowie o pracę?

Jakie jeszcze zachowanie może zaprzepaścić Twoje szanse na dostanie propozycji zatrudnienia? Na pewno warto zachować umiar w przedstawianiu swoich mocnych stron.  Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykażesz się zbyt dużą pewnością siebie, dasz do zrozumienia, że pominięcie Twojej kandydatury to powód do żałowania, nie zostaniesz oceniona/oceniony pozytywnie. Pewność siebie jest bardzo ważna, jednak powinna być doprawiona szczyptą pokory.

Komplementowanie rekrutera również należy do zachowań, których należy się wystrzegać. Nie rób zatem uwag dotyczących wyglądu czy zachowania osoby, z którą rozmawiasz, skup się na celu spotkania.

Podsumowanie

Zanim przystąpisz do rekrutacji, zastanów się, jakimi informacjami możesz podzielić się z rekruterem, a co powinnaś/powinieneś zachować dla siebie. W trakcie rozmowy przyjmij profesjonalną postawę, staraj się skupić na celu spotkania i unikaj kwestii nacechowanych silnymi emocjami, brakiem dyskrecji czy ignorancją.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.