Zastanawiasz się, dlaczego mimo wysłania swoich dokumentów aplikacyjnych do wielu firm, Twój telefon milczy? Możliwe, że nieświadomie popełniłeś/popełniłaś jakieś błędy w CV, które skutecznie przekonują rekruterów, aby odrzucić Twoją kandydaturę. Zobacz, jak stworzyć swój życiorys, który zaprezentuje Cię w jak najlepszym świetle.

7 częstych błędów w CV

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że na jedno ogłoszenie rekrutacyjne firma otrzymuje co najmniej kilkaset zgłoszeń. Zatem, jeśli chcesz dostać nową pracę, Twoje CV musi być perfekcyjne! Dokument aplikacyjny nie może zawierać błędów ortograficznych i stylistycznych. Jego szata graficzna powinna być stonowana, a rozmieszczenie treści przejrzyste. Wystrzegaj się stosowania zdjęć z wakacji czy fantazyjnych czcionek. Jakie jeszcze inne błędy w CV mogą zrujnować szanse na przejście do kolejnego etapu rekrutacyjnego?

1. Brak słów kluczowych

Coraz więcej firm i w zasadzie niemal wszystkie agencje rekrutacyjne na wstępnym etapie selekcji kandydatów korzystają z rozwiązań typu ATS (ang. Applicant Tracking System). Są to programy, które skanują nadesłane dokumenty aplikacyjne poszukując w nich informacji o określonym doświadczeniu zawodowym czy umiejętnościach związanych z branżą. Tak zwane słowa kluczowe muszą znaleźć się w CV, aby program pozytywnie ocenił stopień dopasowania kandydata do danego stanowiska.

Dlatego koniecznie zamieść w życiorysie sformułowania i frazy charakterystyczne dla Twojego zawodu. Najlepszą podpowiedzią, jakich zwrotów i słów kluczowych użyć, będzie samo ogłoszenie o pracę. Przeczytaj go wnikliwie i zwróć uwagę na słownictwo, jakim posłużono się, by stworzyć opis stanowiska czy wymagania.

2. Brak podsumowania zawodowego

Podsumowanie zawodowe to najlepszy sposób na rozpoczęcie życiorysu i zwrócenie uwagi rekrutera. Ten niezbyt długi akapit powinien zawierać informację, jakim stanowiskiem jesteś zainteresowany/zainteresowana, w jaki sposób chciałbyś/chciałabyś realizować swoje cele zawodowe oraz do czego dążysz w pracy. Warto też wymienić swoje największe sukcesy lub kluczowe umiejętności – to pokaże pracodawcy co zyska, jeśli Cię zatrudni.

3. Mało konkretów, dużo frazesów

Najczęstsze błędy w CV dotyczą treści, która niewiele wnosi do portretu zawodowego kandydata. Chodzi tu o używanie utartych fraz lub mało precyzyjnych sformułowań. Dlatego opisując swoje doświadczenie zawodowe używaj konkretów i liczb, które najlepiej pokażą, na czym polegała Twoja praca. Do sekcji z umiejętnościami wybierz tylko te, które odpowiadają wymaganiom stanowiska.

Wyróżnisz się, wpisując swoje talenty w nieco bardziej rozwiniętej formie, np. zamiast słowa kreatywność użyj frazy: twórcze rozwiązywanie problemów w kontaktach z klientami.

4. Brak osiągnięć w CV

Wyróżnisz swoje curriculum vitae, gdy obok obowiązków zawodowych zaprezentujesz osiągnięcia. Chodzi tu o sukcesy i pozytywne efekty Twojej pracy. Do ich przedstawienia używaj liczb i precyzyjnego języka, np. stworzona przeze mnie kampania w social mediach zwiększyła liczbę obserwatorów o 23%.

5. Dużo niepotrzebnych informacji

Dane dotyczące wykształcenia w kierunku, który nie jest zbieżny z Twoją obecną ścieżką zawodową czy tytuł pracy dyplomowej to informacje zupełnie zbędne. Nie przyda się również szczegółowy opis stanowiska sprzed kilku lat, dokładny adres czy dawne szkolenia i konferencje niezwiązane z Twoim stanowiskiem pracy.

6. Brak sekcji z zainteresowaniami

Wbrew pozorom, krótki opis Twojego hobby może zapewnić Ci kilka korzyści w trakcie rekrutacji. Jakich? Po pierwsze, zainteresowania wiele mówią o osobowości, charakterze, sprawiają, że postać opisana w CV staje się bardziej „ludzka”. W związku z tym, rekruter z pewnością zwróci uwagę, co lubisz robić w wolnym czasie i być może lepiej zapamięta Twoją aplikację. Po drugie, bardzo możliwe, że w trakcie spotkania kwalifikacyjnego rozmowa zahaczy o ten właśnie wątek, a to oznacza dla Ciebie przynajmniej jedno łatwe pytanie.

7. Brak linku do profilu na LinkedIn

Zdecydowana większość rekruterów sprawdza kandydatów na LinkedInie. Posiadanie profilu w tym medium społecznościowym to dziś nie tyle zaleta, co standard. Błędem w CV będzie zatem nie zamieszczenie linku do profilu w sekcji z danymi kontaktowymi. Jeżeli Twoja aktywność na portalu prezentuje Cię jako zaangażowanego, ciekawego nowinek z branży pracownika, masz szansę się wyróżnić i zwiększyć szansę na zatrudnienie.

Podsumowanie

Przedstawione w tym artykule najczęstsze błędy w CV mogą zrujnować Twoje szanse na dostanie wymarzonej pracy. Dlatego zwróć uwagę na każdy szczegół swojego życiorysu zawodowego, aby wyeliminować literówki czy nieścisłości. Używaj precyzyjnego języka, posługuj się konkretami. Nie wysyłaj tych samych dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na każdą ofertę rekrutacyjną. Zamiast tego, postaraj się maksymalnie dopasować CV do wymagań i języka użytego w konkretnym ogłoszeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Umiejętności miękkie w CV – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.