Nawet dla najbardziej doświadczonych rozmowa rekrutacyjna potrafi przysporzyć sporo stresu. Są jednak sposoby, aby ograniczyć tremę i w trakcie spotkania poczuć się nieco swobodniej. Jak to osiągnąć? Przygotowanie to podstawa! Z tego artykułu dowiesz się, co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną i jak zwiększyć szansę, by wszystko przebiegło po Twojej myśli.

Rozmowa kwalifikacyjna – co zabrać?

Najważniejszym etapem przygotowań do spotkania z rekruterem jest research na temat działalności firmy, do której aplikujemy oraz przećwiczenie odpowiedzi na pytanie: „Czy może nam pan/pani opowiedzieć o sobie?”. Ważne jest też przygotowanie odpowiedniego stroju i opracowanie trasy dotarcia do siedziby firmy.

Dowiedz się więcej: Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?

Niemniej istotne wydaje się przygotowanie odpowiednich rzeczy, które sprawią, że spotkanie rekrutacyjne przebiegnie bez niepotrzebnych wpadek. Zatem co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Kilka kopii CV

Najprawdopodobniej pracownik działu HR będzie miał ze sobą Twoje CV. Jednak czasem coś może pójść nie tak (choćby awaria drukarki). Weź ze sobą kilka kopii dokumentów aplikacyjnych, aby w razie potrzeby rozdać je rekruterom. Przydadzą Ci się również przed samym spotkaniem, kiedy trema weźmie górę. Zawsze będziesz mógł spojrzeć do treści i uporządkować informacje o kwalifikacjach zawodowych oraz doświadczeniu.

Lista osiągnięć

Podczas przygotowań do spotkania spisz na kartce, co udało Ci się zrealizować z sukcesem w poprzedniej pracy, z czego jesteś szczególnie dumna/dumny, a następnie zabierz te notatki na spotkanie. Jeżeli rekruter zapyta Cię o zakres obowiązków u poprzedniego pracodawcy lub o rodzaj działań, będziesz mógł/mogła szybko znaleźć odpowiednie przykłady i pochwalić się ich pozytywnymi rezultatami.

Lista pytań

„Czy ma pani/pan jakieś pytania?” – to pytanie niemal zawsze pojawia się na rozmowie o pracę. Znacznie łatwiej opanujesz stres, jeśli wcześniej zastanowisz się, czego chciałbyś się dowiedzieć od rekrutera, a spisane pomysły weźmiesz ze sobą na rozmowę. Dzięki odpowiednim pytaniom zaprezentujesz się jako osoba szczerze zainteresowana stanowiskiem pracy, będziesz mógł/mogła rozwiać wątpliwości dotyczące swojej kandydatury, a także sprawdzisz, czy pasujesz do tej firmy.

Dowiedz się więcej: O co pytać rekrutera na rozmowie o pracę?

Czyste kartki i długopis

Pakując swoje rzeczy na spotkanie rekrutacyjne, do teczki z listą osiągnięć i listą pytań, włóż również czyste kartki oraz długopis. Podczas gdy potencjalny pracodawca będzie opowiadał Ci o specyfice pracy w firmie lub warunkach zatrudnienia, w Twojej głowie mogą pojawić się jakieś pytania. Zamiast przerywać rekruterowi lub odkładać je w głowie na później, zapisz wątpliwości na kartce. Gdy przyjdzie właściwa pora, będziesz mógł przedstawić swoje pytania bez obaw, że coś Ci umknęło.

Portfolio

Podczas rekrutacji na niektóre stanowiska (np. grafik komputerowy), pracodawcy największą uwagę zwracają na portfolio. Jeżeli posiadasz ukończone prace, którymi chciałbyś/chciałabyś się pochwalić bądź wiesz, że na pewno zostaniesz o nie zapytany, zabierz je na spotkanie.
Dzięki nim, rekruter będzie mógł lepiej ocenić Twoje umiejętności i określić, czy spełniasz wymagania stawiane na danym stanowisku.

Referencje

Poproś swojego wcześniejszego szefa, aby wystawił Ci referencje i weź je ze sobą na rozmowę. Taki dokument to jeden z mocniejszych argumentów, który będzie przemawiał za Twoją kandydaturą.

Chusteczki

To drobnostka, jednak może Cię uratować z wielu opresji. Jeśli ubrudzisz się czymś w drodze na spotkanie, będziesz mieć katar lub wylejesz na siebie trochę wody, dobrze mieć ze sobą chusteczki higieniczne.

Czego nie brać na rozmowę kwalifikacyjną?

– napojów i jedzenia,
– gumy do żucia,
– włączonego telefonu komórkowego,
– okrycia wierzchniego, toreb z zakupami.

Podsumowanie

Jak widzisz, tych kilka drobnych rzeczy, które warto zabrać na rozmowę kwalifikacyjną, zabezpieczą Cię przed trudnymi sytuacjami. Przygotowane wcześniej listy z pytaniami i osiągnięciami sprawią, że zamiast poddać się tremie, sprawnie odpowiesz na pytania. Portfolio czy referencje pomogą zabłysnąć, a środki higieniczne uchronią przed wizerunkową katastrofą.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.