Kompetencje związane z radzeniem sobie ze stresem, osiąganiem celów czy komunikacją są w wielu zawodach niemal tak samo ważne jak wykształcenie czy kwalifikacje. Warto więc uwzględnić je w dokumentach aplikacyjnych. W tym artykule odpowiemy na częste pytanie: jak wpisać umiejętności miękkie w CV, aby uniknąć sztampy i zainteresować rekrutera? Jak zabłysnąć dzięki nim na rozmowie o pracę?

Umiejętności miękkie i twarde – jaka jest między nimi różnica?

Kompetencje twarde nabywamy w procesie uczenia się. To np. znajomość języka obcego, umiejętność obsługi programów graficznych czy wykształcenie. W większości przypadków są one potwierdzone różnego rodzaju certyfikatami, dyplomami czy portfolio. Z kolei umiejętności miękkich trudno się nauczyć, choć można je rozwijać. Są to m.in. predyspozycje, zdolności związane z charakterem, inteligencją emocjonalną i życiem w społeczeństwie. Należą do nich między innymi umiejętność pracy w zespole, zdolności organizacyjne czy umiejętność negocjacji. W przeciwieństwie do kompetencji twardych, podlegają subiektywnej ocenie i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej niełatwo je udowodnić. Choć jest na to pewien sposób. Opisujemy go poniżej.

Jak wpisać umiejętności miękkie w CV?

Oto kilka zasad, którymi warto się kierować:

  • Dopasuj listę umiejętności do wymagań stanowiska. Informację, jakich kompetencji oczekuje od kandydata pracodawca, znajdziesz w ogłoszeniu o pracę. Dzięki takiemu przygotowaniu pokażesz rekruterowi, że nie wysyłasz masowo CV i uważnie przeanalizowałeś ofertę.
  • Wytypuj te umiejętności, które powiązane są z Twoim doświadczeniem zawodowym i osiągnięciami.
  • Umieść listę kompetencji miękkich na pierwszej stronie CV.
  • Używaj konkretnych , precyzyjnych określeń. Kreatywność czy zdolności komunikacyjne to oklepane frazesy, które znajdują się na większości dokumentów aplikacyjnych. Wyróżnisz się, wpisując swoje talenty w nieco bardziej rozwiniętej formie, np. twórcze rozwiązywanie problemów w kontaktach z klientami.

Umiejętności miękkie w CV – jak je udowodnić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Oto trzy przykłady, które pokazują, jak mówić o kompetencjach miękkich, aby zdobyć dodatkowe punkty podczas rekrutacji.

  • Umiejętność pracy w zespole. Zdolność do pracy grupowej jest wysoko ceniona przez większość pracodawców. O ile nie aplikujesz na samodzielne stanowisko eksperckie, tej kompetencji będziesz potrzebował niemal codziennie. Aby pokazać rekruterowi, że umiesz pracować zespołowo, opisz jak radziłeś sobie w projektach tego typu do tej pory. Może to być doświadczenie zawodowe, ale również działalność w wolontariacie czy organizacja imprezy kulturalnej. Podkreśl, jak radziłeś sobie w kontaktach ze współpracownikami i opisz efekt całego przedsięwzięcia.
  • Innowacyjność. To ładne słowo, które jednak warto poprzeć konkretną historią. Jeśli np. udało Ci się stworzyć kampanię reklamową, która stała się viralem, opracowałeś system obiegu dokumentów w biurze, który wniósł nową jakość – koniecznie się tym pochwal.
  • Odporność na stres. Niewątpliwie ta umiejętność może stanowić o Twojej przewadze nad innymi kandydatami. Jeżeli z dużą dozą empatii i kulturą osobistą potrafisz radzić sobie z trudnymi klientami, z sukcesem występowałeś przed dużą publicznością, bądź podjąłeś trafną decyzję będąc pod presją – masz w ręku asa.

Podsumowanie

Bardzo prawdopodobne, że rekruter zwróci uwagę na Twoje umiejętności miękkie w CV i zechce o nich porozmawiać na spotkaniu kwalifikacyjnym. Dlatego warto z rozmysłem wybrać te kompetencje, które faktycznie są Twoją mocną stroną, a następnie przygotować przykłady sytuacji, w których miałeś okazję się nimi wykazać.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Wyksztłcenie w CV – jak opisać swoją edukację
Jak zapytać o wynik rekrutacji? Wzór wiadomości e-mail

I jeszcze bonus: infografika o tym, jakich błędów unikać wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną:

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.