Historie wielu biznesowych sukcesów pokazały, że to od ludzi zależy przyszłość, możliwości rozwoju czy reputacja danego przedsiębiorstwa. Nawet najbardziej błyskotliwe strategie, innowacyjne technologie nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeżeli firma borykać się będzie z dużą rotacją pracowników, obniżoną motywacją zespołów czy wakatami trudnymi do zapełnienia. Całością zagadnień związanych z doborem i rozwojem pracowników zajmuje się doradztwo personalne.

Doradztwo personalne – definicja

Uproszczona definicja doradztwa personalnego zakłada, że jest to całokształt usług mających na celu pozyskanie i zatrzymanie pracownika. W praktyce jednak to o wiele szersze zagadnienie. Działania agencji doradztwa personalnego rozpoczynają się jeszcze przed zaplanowaną rekrutacją i trwają do momentu, gdy w firmie zostanie z sukcesem wdrożona strategia zarządzania ludźmi, odpowiedzialna za „integrację” pracownika z wartościami firmy. Jest ona odpowiedzią na takie problemy, jak: braki kadrowe, nieefektywne rekrutacje, rotacja pracowników, obniżona motywacja załogi czy negatywny wizerunek firmy jako pracodawcy.

Jakie usługi wchodzą w zakres doradztwa personalnego?

Zakres kompetencji agencji doradztwa personalnego może różnić się w szczegółach, jednak istnieją trzy główne obszary, które znajdą się w niemal każdej ofercie.

REKRUTACJA

Pozyskanie dla firmy kandydatów dopasowanych do wymagań stanowiska pracy i kultury organizacyjnej jest zadaniem, które warto zlecić profesjonalistom. Doświadczona agencja posiada bowiem niezbędne narzędzia i know-how, pozwalające z niezwykłą precyzją dotrzeć do odpowiednich kandydatów, a także wnikliwie sprawdzić ich kompetencje, predyspozycje oraz doświadczenie pod kątem danego stanowiska pracy. Przewagą outsourcingu rekrutacji nad naborem prowadzonym przez firmy jest krótki czas całego procesu oraz określone z góry i często niższe koszty.

USŁUGI DORADCZE

Zadaniem doradcy jest zintegrowanie pracowników z ideą firmy po to, by na dłużej związali z nią swoją karierę. Chodzi tu o stworzenie środowiska, w którym zatrudniony będzie mógł rozwijać się zawodowo, czerpać satysfakcję z wykonywanych obowiązków i cieszyć się pozytywną atmosferą w firmie. Środkiem do osiągnięcia takiego celu jest wdrożenie odpowiedniej polityki zarządzania ludźmi, włączając w to kwestie Employer Brandingu, onboardingu, systemu benefitów pozapłacowych i budowania ścieżek kariery.

SZKOLENIA

Doradztwo personalne to również szkolenia. Dla pracowników – aby podnieść ich kompetencje w wybranym zakresie lub motywację całego zespołu oraz dla kadry zarządzającej, by podnieść efektywność procesów w firmie. Doradca personalny może stworzyć dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa program szkoleń zewnętrznych.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na współpracę z agencją doradztwa personalnego?

Przedstawiony wyżej opis pokazuje, jak bardzo złożony i dynamiczny jest proces doradztwa personalnego. Dlatego powinien być powierzony osobie (przedstawicielowi agencji), która posiada odpowiednie doświadczenie i kompetencje, zarówno miękkie (m.in. komunikatywność, proaktywność, umiejętność pracy pod presją czasu), jak i twarde (np. znajomość języków obcych, rozległa wiedza biznesowa).
Ważna jest także odpowiedzialność i sumienność. Od dobrej agencji doradztwa personalnego możesz oczekiwać kontaktu jeszcze w dniu wysłania zapytania. Jeżeli jednak dostaniesz ofertę bez wcześniejszego zbadania Twoich potrzeb przez przedstawiciela agencji lub umowę do podpisania już po pierwszym kontakcie, będzie to sygnał alarmujący.

Sales HR – agencja doradztwa personalnego, której możesz zaufać

Zapraszamy Cię do współpracy. Przeprowadzamy szybkie i skuteczne rekrutacje, pomagamy także w rozwijaniu firm. Świadczymy, przy współudziale naszych partnerów, wyspecjalizowane usługi HR na podstawie najlepszej wiedzy i świadomości rynku pracy. Sprawdź nas! Zapraszamy na niezobowiązujące spotkanie.