Czy można rekrutować efektywnie i szybko? Jeżeli dobrze zaprojektujemy procesy pozyskiwania pracowników, skorzystamy z odpowiednich narzędzi, takie podejście jest całkowicie możliwe, a wręcz konieczne, jeżeli chcemy zawalczyć o odpowiednie talenty na rynku pracy. W tym artykule opiszemy sposoby na przyspieszenie procesu rekrutacji, które możesz wdrożyć od razu.

Recepta na przyspieszenie procesu rekrutacji

1. Skorzystaj ze sztucznej inteligencji

Po kilku dniach od opublikowania ogłoszenia rekrutacyjnego Twoja skrzynka mailowa wypełniona jest aplikacjami kandydatów. Poświęcasz wiele godzinach na analizę CV i dochodzisz do wniosku, że większość aplikacji jest niedopasowana do wymagań, które Twoja firma stawia przyszłym pracownikom. Co powiesz na to, aby etap selekcji kandydatur wykonała za Ciebie sztuczna inteligencja?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które w znaczny sposób wpływają na przyspieszenie procesu rekrutacji. Specjalne algorytmy, przy wykorzystaniu analizy danych i technologii Machine Learning „nauczą się”, jakie kwalifikacje będą kluczowe na danych stanowiskach i na podstawie zatrudnionych wcześniej pracownikach dokonają wstępnej selekcji aplikacji.  To jednak nie wszystko. Takie systemy automatyzacji procesów rekrutacji, jak SmartRecruiters czy Traffit pozwalają również na automatyzację komunikacji z kandydatami, skomplikowane analizy, a także koordynację onboardingu.

2. Sprawdzaj kompetencje dzięki testom online

Chyba każdy rekruter zgodzi się ze stwierdzeniem, że nic nie zastąpi spotkania na żywo z kandydatem. Dzięki takim doświadczeniom możemy zdobyć o wiele więcej informacji o osobie starającej się o posadę w naszej firmie niż podczas rozmowy online. Jednak video wywiad sprawdzi się doskonale jako wstępny etap rekrutacji.

Może Cię zainteresować:
Rekrutacja zdalna, czyli pozyskiwanie pracowników w czasach pandemii

Warto rozważyć również stosowanie testów kompetencji online czy testów językowych jako metody rekrutacji w pierwszych etapach. Największą ich zaletą jest to, że nie wymagają od rekrutera zaangażowania czasowego.

3. Sposoby na przyspieszenie procesu rekrutacji angażujące pracowników

Jedną z najskuteczniejszych metod szybkiego powiększenia zespołu w firmie jest zaangażowanie samych pracowników. Programy referencyjne wykazują wysoką skuteczność z kilku powodów:

  • umożliwiają dotarcie do osób, które z większym prawdopodobieństwem będą pasować do kultury organizacyjnej firmy niż kandydaci zgłaszający się z ogłoszenia
  • według badań, zatrudnieni dzięki poleceniom są bardziej efektywni i dłużej pozostają w firmie
  • rekrutacja osób z polecenia jest znacznie krótsza niż tradycyjny proces pozyskiwania pracowników

    4. Outsourcing rekrutacji

Jeśli firma nie posiada rozbudowanej struktury działu HR lub odpowiednich procedur pozwalających na efektywne pozyskiwanie pracowników, rekrutacja specjalistów będzie dla przedsiębiorstwa bardzo kosztowna. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może okazać się nawiązanie współpracy z agencją rekrutacyjną.

Firma specjalizująca się w pozyskiwaniu talentów dysponuje zaawansowanymi (często płatnymi) narzędziami, unikalnymi źródłami dotarcia do kandydatów oraz sporym doświadczeniem. Są to argumenty, które decydują o tym, że rekrutacja jest szybka i efektywna, a zleceniodawca oszczędza sporo czasu oraz energii, które mogą być spożytkowany w innych, kluczowych dla przedsiębiorstwa działaniach.

Może Cię zainteresować:
4 kroki do efektywnej współpracy z agencją rekrutacyjną

Przyspieszenie procesu rekrutacji – otwórz się na nowe rozwiązania

Pozyskiwanie pracowników to proces , który można zoptymalizować na wiele sposobów. Warto zaprzęgnąć do tego działania nowe technologie: sztuczną inteligencję czy Internet, umożliwiający przeprowadzenie video rozmowy czy testu online. Dobrym pomysłem będzie również zmotywowanie pracowników do zaangażowania się w rozwój personalny firmy lub nawiązanie współpracy z agencją rekrutacyjną.

Sales HR to agencja zatrudnienia specjalizująca się w rekrutacjach na stanowiska sprzedażowe. Obsługujemy również cały sektor SSC/BPO, dostarczając doskonale dopasowanych kandydatów. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.