Infograficzne CV – dobre praktyki

Szukasz sposobu na wyróżnienie swojego CV? Lubisz tworzyć grafiki, jesteś kreatywny/kreatywna i chcesz dać temu wyraz? Być może stworzenie życiorysu w formie wizualizacji danych będzie dobrym rozwiązaniem. Poznaj zasady tworzenia CV z infografiką, zalety tej formy przedstawienia informacji, a także pułapki, których warto się wystrzegać.

Co to jest infografika?

Infografika to czytelna forma wizualizowania danych i informacji, wykorzystująca takie elementy, jak:

  • ikony,
  • grafy,
  • wypunktowania,
  • diagramy,
  • tabele,
  • mapy,
  • rysunki i obrazki,
  • fonty,
  • kolory.

Projektowanie infografik umożliwia zebranie dużej ilości danych przy zachowaniu przejrzystości.

Infografiki świetnie sprawdzą się w edukacji, marketingu czy rekrutacji – informacje przekazane w formie wizualnej są łatwiej przyswajalne – nasz mózg przetwarza je nawet 60 000 razy szybciej niż tekst.

CV z infografiką – nie w każdej branży

Życiorys przedstawiony w formie graficznej z pewnością będzie wyróżniał się spośród innych aplikacji i może zwiększyć szansę na zatrudnienie, jednak nie w każdej branży. Tego typu rozwiązanie warto zastosować w rekrutacjach dotyczących stanowisk, gdzie niezbędna jest kreatywność pracownika, np. graphic designer, content writer, specjalista ds. PR itp. Infografika nie sprawdzi się natomiast w branży medycznej, prawnej, finansowej, wszędzie tam, gdzie położony jest nacisk na profesjonalizm i przestrzeganie formalnych reguł.

Tworzenie infografiki z CV – dobre praktyki

1. Koncepcja

Zanim przystąpisz do tworzenia infografiki, pogrupuj informacje i stwórz koncepcję całego dokumentu. Będzie to dobrą podstawą, aby ten podział zaznaczyć wizualnie, np. w formie bloków, etapów.

2. Treści

Infografiki są bardziej do „oglądania” niż „czytania”, dlatego skracaj niepotrzebne treści. Używaj nagłówków – pomagają one odbiorcy w nawigacji po materiale.
Używaj ciekawych porównań, np. „Nasz post promocyjny stał się viralem – udostępniło go 60 tys. osób. To tyle, ile pojemność Stadionu Narodowego w Warszawie”.

3. Układ

Infografika powinna mieć układ pionowy. To bardzo ważne, aby odbiorca czytając podpisy pod wykresami, belki z poziomem umiejętności czy zdarzenia na osi czasu, nie musiał przekręcać głowy to w jedną, to w drugą stronę.

4. Urozmaicone narzędzia wizualizacji danych

Zastosuj różne sposoby prezentowania informacji. W sekcji z edukacją możesz użyć osi czasu, do ukazania doświadczenia zawodowego – infografiki pokazujące proces lub graf. Umiejętności zaprezentuj poprzez belki z osiągniętym poziomem, a zainteresowania – za pomocą ikon.

 5. Fonty i kolory

Różnicuj nasycenie barw oraz wielkość fontu tak, aby podkreślić najważniejsze informacje, a mniej istotne umieścić „w kontekście”. Używaj kilku wybranych barw oraz jednego, najwyżej dwóch krojów czcionek.

 6. Tło

Kolor tła infografiki powinien być kontrastujący w stosunku do elementów graficznych i tekstu. Najbezpieczniejsze będzie tło białe, szare lub beżowe.

Podsumowanie

Tworzenie infografiki przedstawiającej życiorys to zadanie dla osób kreatywnych i obytych z narzędziami dedykowanymi projektowaniu graficznemu. Jeśli należysz do tego grona i chcesz zaaplikować na stanowisko, gdzie kreatywność i niekonwencjonalne podejście do zadań jest niezwykle cenne, CV infograficzne będzie świetnym wyborem. Badania wykazały, że ludzie zapamiętują 10% informacji z przeczytanego tekstu. Infografika pozwala podnieść ten wynik do 90%.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Mail z CV – co napisać?
Działalność dodatkowa w CV – czy i jak ją opisać?

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.