Infograficzne CV – dobre praktyki
Szukasz sposobu na wyróżnienie swojego CV? Lubisz tworzyć grafiki, jesteś kreatywny/kreatywna i chcesz dać temu wyraz? Być może stworzenie życiorysu w formie wizualizacji danych będzie dobrym rozwiązaniem. Poznaj zasady tworzenia CV z infografiką, zalety tej formy przedstawienia informacji, a także pułapki, których warto się wystrzegać.
Co to jest infografika?
Infografika to czytelna forma wizualizowania danych i informacji, wykorzystująca takie elementy, jak:
- ikony,
- grafy,
- wypunktowania,
- diagramy,
- tabele,
- mapy,
- rysunki i obrazki,
- fonty,
- kolory.
Projektowanie infografik umożliwia zebranie dużej ilości danych przy zachowaniu przejrzystości.
Infografiki świetnie sprawdzą się w edukacji, marketingu czy rekrutacji – informacje przekazane w formie wizualnej są łatwiej przyswajalne – nasz mózg przetwarza je nawet 60 000 razy szybciej niż tekst.
CV z infografiką – nie w każdej branży
Życiorys przedstawiony w formie graficznej z pewnością będzie wyróżniał się spośród innych aplikacji i może zwiększyć szansę na zatrudnienie, jednak nie w każdej branży. Tego typu rozwiązanie warto zastosować w rekrutacjach dotyczących stanowisk, gdzie niezbędna jest kreatywność pracownika, np. graphic designer, content writer, specjalista ds. PR itp. Infografika nie sprawdzi się natomiast w branży medycznej, prawnej, finansowej, wszędzie tam, gdzie położony jest nacisk na profesjonalizm i przestrzeganie formalnych reguł.
Tworzenie infografiki z CV – dobre praktyki
1. Koncepcja
Zanim przystąpisz do tworzenia infografiki, pogrupuj informacje i stwórz koncepcję całego dokumentu. Będzie to dobrą podstawą, aby ten podział zaznaczyć wizualnie, np. w formie bloków, etapów.
2. Treści
Infografiki są bardziej do „oglądania” niż „czytania”, dlatego skracaj niepotrzebne treści. Używaj nagłówków – pomagają one odbiorcy w nawigacji po materiale.
Używaj ciekawych porównań, np. „Nasz post promocyjny stał się viralem – udostępniło go 60 tys. osób. To tyle, ile pojemność Stadionu Narodowego w Warszawie”.
3. Układ
Infografika powinna mieć układ pionowy. To bardzo ważne, aby odbiorca czytając podpisy pod wykresami, belki z poziomem umiejętności czy zdarzenia na osi czasu, nie musiał przekręcać głowy to w jedną, to w drugą stronę.
4. Urozmaicone narzędzia wizualizacji danych
Zastosuj różne sposoby prezentowania informacji. W sekcji z edukacją możesz użyć osi czasu, do ukazania doświadczenia zawodowego – infografiki pokazujące proces lub graf. Umiejętności zaprezentuj poprzez belki z osiągniętym poziomem, a zainteresowania – za pomocą ikon.
5. Fonty i kolory
Różnicuj nasycenie barw oraz wielkość fontu tak, aby podkreślić najważniejsze informacje, a mniej istotne umieścić „w kontekście”. Używaj kilku wybranych barw oraz jednego, najwyżej dwóch krojów czcionek.
6. Tło
Kolor tła infografiki powinien być kontrastujący w stosunku do elementów graficznych i tekstu. Najbezpieczniejsze będzie tło białe, szare lub beżowe.
Podsumowanie
Tworzenie infografiki przedstawiającej życiorys to zadanie dla osób kreatywnych i obytych z narzędziami dedykowanymi projektowaniu graficznemu. Jeśli należysz do tego grona i chcesz zaaplikować na stanowisko, gdzie kreatywność i niekonwencjonalne podejście do zadań jest niezwykle cenne, CV infograficzne będzie świetnym wyborem. Badania wykazały, że ludzie zapamiętują 10% informacji z przeczytanego tekstu. Infografika pozwala podnieść ten wynik do 90%.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Mail z CV – co napisać?
Działalność dodatkowa w CV – czy i jak ją opisać?
Udostępnij