Coraz częściej kandydaci, zainteresowani danym ogłoszeniem rekrutacyjnym, mogą wysłać swoje dokumenty aplikacyjne poprzez dedykowany system, bez konieczności logowania się do skrzynki pocztowej. Nadal jednak zdarzają się sytuacje, w których wysłanie spersonalizowanego maila z CV jest konieczne, chociażby bezpośrednio odpowiadając na ogłoszenie zamieszczone w zakładce „Kariera”, na stronie internetowej pracodawcy. Z tego artykułu dowiesz się, jak zatytułować maila z CV, co wpisać w jego treści oraz czego unikać.

Tytuł maila z CV

W niektórych ogłoszeniach o pracę można znaleźć wskazanie, co należy wpisać w temacie wiadomości. Najczęściej jest to nazwa stanowiska oraz numer referencyjny. Jeżeli pracodawca nie udzielił takich wskazówek, należy zadbać, aby temat e-maila w sprawie pracy zawierał wszystkie niezbędne dla rekrutera informacje. Liczy się tu nie kreatywność, a konkret. Najlepszym rozwiązaniem będzie podanie imienia i nazwisko oraz nazwy stanowiska. Możesz zatem wpisać:

Jerzy Kwiatkowski, Młodszy Specjalista ds. Kontaktów z Klientem

Barbara Kowalczyk, aplikacja na stanowisko Asystentki Zarządu

Jak wysłać CV mailem – treść wiadomości

Wysłanie maila z załącznikiem i tematem, ale bez treści, to duży błąd. Najprawdopodobniej rekruter zignoruje taką wiadomość konstatując, że kandydat, któremu nie chciało się zredagować kilku zdań w związku z rekrutacją, nie będzie sumiennym pracownikiem. Dlatego wysyłając swoje zgłoszenie napisz pracodawcy krótką wiadomość. Powinna się ona składać z takich elementów, jak:

  • Powitanie. Wystarczy „Szanowni Państwo” lub „Dzień dobry”.
  • Nawiązanie do ogłoszenia. Napisz, w związku z jakim ogłoszeniem zgłaszasz swoją kandydaturę i, ewentualnie, gdzie ogłoszenie było opublikowane.
  • Rozwinięcie. Jest to przestrzeń na przedstawienie siebie w kilku zdaniach: kilka zawodowych atutów lub powody, dla których zdecydowałaś/zdecydowałeś się aplikować. Chodzi o przekonanie rekrutera, że warto otworzyć załącznik z Twoim CV.
  • Zakończenie. Podziękuj za poświęcony czas, wyraź chęć wzięcia udziału w spotkaniu rekrutacyjnym oraz gotowość odpowiedzi na wszelkie pytania.
  • Podpis. Na sam koniec zawrzyj zwrot Z poważaniem lub Pozdrawiam serdecznie, swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe.

E-mail do pracodawcy w sprawie pracy powinien być napisany językiem formalnym, poprawnym pod kątem stylistycznym, interpunkcyjnym oraz ortograficznym.

Może Cię zainteresować: Jak pisać oficjalne maile krok po kroku – tajniki służbowej korespondencji.

Mail w sprawie pracy – nazwa pliku z CV

Warto również zadbać o odpowiednią nazwę pliku z CV, który chcemy wysłać do pracodawcy. Niestaranny lub niewłaściwy tytuł może skutecznie zrazić rekrutera do analizy samego życiorysu.

Jakie nazwy będą niewłaściwe?

CV2

CV-firma-nowe

CV-ostateczna

agatarosapoprawionecv

Najlepiej zatytułuj plik według poniższego wzoru:

Imię-Nazwisko-CV

Jak napisać e-mail do pracodawcy – wzór wiadomości

Poniżej znajdziesz przykładową wiadomość do pracodawcy, którą, po zmodyfikowaniu pod swoje potrzeby, możesz wykorzystać w rekrutacji.

Temat:

Elżbieta Rojek, aplikacja na stanowisko Starszy Specjalista Obsługi Klienta

Treść:

Szanowni Państwo,

piszę w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne, które zostało opublikowane na stronie xyz.pl, dotyczące pracy na stanowisku Starszego Specjalisty ds. Obsługi Klienta.

Zainteresowała mnie Państwa oferta, ponieważ chciałabym pracować w nowoczesnej firmie, oferującej klientom usługi najwyższej jakości. Ważna jest dla mnie również kultura organizacyjna, otwarta na indywidualności. Jestem przekonana, że moje doświadczenie oraz zdolności sprzedażowe pozwolą mi osiągać wysokie wyniki, przynosząc firmie realne zyski, a praca w Państwa organizacji będzie dla mnie doskonałą możliwością rozwoju.

W załączniku przesyłam swoje CV, w którym znajduje się więcej informacji dotyczących mojego doświadczenia zawodowego.

Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie tej wiadomości i uprzejmie proszę o zapoznanie się z moją aplikacją. Z przyjemnością zaprezentuję dokładniej swoją kandydaturę podczas bezpośredniej rozmowy oraz odpowiem na wszelkie pytania.

Pozdrawiam serdecznie,

Elżbieta Rojek
Tel: 523-874-963
Mail:
elzbieta.rojek@zxy.pl

Podsumowanie

Mail do pracodawcy z CV powinien być dopracowany w każdym szczególe. Popełnienie błędu ortograficznego lub niedbałe potraktowanie sprawy może zaprzepaścić szanse na zdobycie uwagi rekrutera. Przygotowując zatem wiadomość postaraj się, aby miała ona odpowiednią formę. Właściwa treść może odzwierciedlać skróconą wersją listu motywacyjnego. Nie zapomnij o podaniu na końcu imienia, nazwiska oraz danych kontaktowych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Działalność dodatkowa w CV – czy i jak ją opisać?
Doświadczenie zawodowe w CV – co wpisać? (Przykłady)

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.