Po pewnym czasie pracy w firmie, w której nie czujesz się dobrze, postanawiasz poszukać zatrudnienia gdzie indziej. Jednak na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter chce sprawdzić powody Twojego odejścia, a potem nowy szef podpytuje o byłego pracodawcę. Jak zachować się w takiej sytuacji? Czego nie mówić na spotkaniu rekrutacyjnym, aby nie zaszkodzić swojemu wizerunkowi? Sprawdź!
Bądź dyplomatą, czyli jak mówić o byłym pracodawcy
Pytania o powód Twojej decyzji związanej ze zmianą miejsca zatrudnienia i odczucia względem poprzedniego miejsca pracy są niemal pewne. Dlatego zanim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj sobie konkretną odpowiedź. Oto 4 zasady, które pomogą Ci stworzyć wypowiedź dyplomatyczną i bezpieczną.
1. Krytyczne uwagi zostaw sobie
Unikaj oceniania i osądzania swojego byłego pracodawcy zwłaszcza, gdy nie masz o nim najlepszego zdania. Taka postawa nie będzie działać na Twoją korzyść. Niepochlebne wypowiedzi mogą zostać odebrane przez rekrutera jako postawa roszczeniowa. Zatrudnienie pracownika, który w niedyskretny, krytyczny sposób opowiada o byłej firmie to ryzyko, że kiedyś ta osoba zachowa się podobnie w stosunku do nowego pracodawcy. Pamiętaj, że każda firma ceni lojalnych pracowników, dlatego krytykowanie poprzedniej organizacji zawsze będzie robić złe wrażenie.
2. Nie kłam
Mijanie się z prawdą na rozmowie rekrutacyjnej to zawsze złe rozwiązanie, również w kwestii pytań o powody odejścia z poprzedniej pracy. Z dużym prawdopodobieństwem kłamstwo zostanie zdemaskowane, a Ty zaprzepaścisz szansę na zatrudnienie. Dlatego nie oczerniaj byłego pracodawcy, ani nie mów o nim w samych superlatywach, jeżeli masz o nim nienajlepsze zdanie.
3. Nie wdawaj się w szczegóły i pokaż swoje zalety
W takim razie, co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o byłym pracodawcy? W swojej wypowiedzi posługuj się ogólnymi stwierdzeniami, a uwagę rekrutera przekieruj na swoje zalety jako pracownika. Twój przełożony niezbyt dobrze organizował pracę? Opowiedz o tym, jak świetnie radzisz sobie z organizacją zadań, podaj przykład projektu, w którym mogłaś/mogłeś wykazać się zmysłem koordynatorskim. Zmieniasz pracę, ponieważ Twój szef był nadmiernie kontrolujący? Opowiedz o tym w kontekście swojej potrzeby rozwoju zawodowego, chęci zdobywania nowych kompetencji. Podkreśl, że dla Ciebie kluczowe jest branie udziału w ciekawych projektach i chciałabyś/chciałbyś w nowej firmie mieć taką możliwość.
4. Opowiedz, jakiego pracodawcy szukasz
Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja, w której z jednej strony pracodawca weryfikuje, czy byłabyś/byłbyś dobrym pracownikiem w jego firmie, z drugiej – to Twoja możliwość sprawdzenia, czy odnajdziesz się w tej, konkretnej organizacji. Dobrą strategią związaną z pytaniami o byłego pracodawcę będzie przedstawienie swoich oczekiwań względem nowego miejsca pracy. Możesz wspomnieć o tym, że doskonale radzisz sobie w zadaniach kreatywnych, dlatego chciałabyś/chciałbyś pracować w firmie, w której docenia się samodzielność pracowników. Nie musisz tu dodawać, że Twój były szef nie miał zupełnie zaufania do swoich podwładnych i paraliżował pracę, kontrolując wszystkich na każdym kroku.
Podsumowanie
O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli padnie pytanie o byłego pracodawcę? Konstruując swoją wypowiedź postaraj się odciąć od emocji i wejść w rolę dyplomaty. Nie krytykuj, nie oceniaj i wykorzystaj tę okazję do zaprezentowania swoich atutów oraz oczekiwań względem nowego pracodawcy. Pozytywny entuzjazm będzie przez rekrutera dużo lepiej oceniony niż malkontenctwo.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie kwalifikacyjnej?
Doświadczenie zawodowe w CV – co wpisać? (Przykłady)
Udostępnij