Wyczerpujące odpowiedzi na pytania rekrutera mogą nie wystarczyć, aby zapewnić Ci angaż na interesujące Cię stanowisko. Istnieje jeszcze kilka niuansów, które mogą zaważyć na Twojej kandydaturze. Sprawdź, jak rozmawiać na rozmowie o pracę, co wpływa na wartość kandydata podczas spotkania rekrutacyjnego oraz poznaj kilka trików, które pozwolą Ci zabłysnąć.

Spotkanie rekrutacyjne od innej strony, czyli jak przekonać do siebie pracodawcę

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że rozmowa kwalifikacyjna to swoistego rodzaju wywiad, podczas którego potencjalny pracodawca stara się bliżej poznać kandydata. To tylko część prawdy. Bardzo ważne, abyś pomyślała/pomyślał o spotkaniu rekrutacyjnym jak o negocjacjach. Twoją rolą jest nie tylko odpowiedzieć na pytania, ale również odpowiednio się zaprezentować oraz dowiedzieć się, czy będziesz chciała/chciał z danym pracodawcą współpracować.

W negocjacjach najwięcej wygrywa ten, kto przygotował najsolidniejsze argumenty. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie do rozmowy i budowanie swojej wartości jako kandydata już od samego początku aktywności na rynku pracy.

Jak rozmawiać w sprawie pracy? Pokaż swoją wartość zawodową!

Poniżej znajdziesz czynniki wpływające na to, jak pracodawca oceni Twoją wartość jako kandydata:

  • Kompetencje poparte przykładami

Wspominając o swoich kwalifikacjach i umiejętnościach (np. umiejętności interpersonalne) nie zapomnij pokazać, w jaki sposób z nich korzystasz oraz  co dzięki nimi osiągnęłaś/osiągnąłeś. Dzięki temu rekruter będzie mógł dostrzec Twoją wyjątkowość.

  • Sukcesy i osiągnięcia

Pracodawca poszukuje nowego pracownika, który pomoże rozwiązać istotny dla firmy lub działu problem (np. zbyt niska sprzedaż, mało skuteczny marketing itp.). Twoim zadaniem jest zatem takie przedstawienie swoich dotychczasowych osiągnięć oraz sukcesów, aby rekruter mógł zwizualizować sobie te rozwiązania, a Ciebie – jako ich autora.

  • Doświadczenie

Kandydaci mogący pochwalić się bogatym doświadczeniem będą lepiej postrzegani niż osoby, które dopiero startują na rynku pracy. Lata przepracowane w branży są bezcennym źródłem wiedzy, pozwalającej pracownikowi lepiej radzić sobie z trudnościami i szybciej realizować kolejne projekty.

  • Szczere zainteresowanie pracą

Jak przekonać pracodawcę do zatrudnienia? W odpowiedzi na pytanie: „dlaczego mamy Panią/Pana zatrudnić” warto zawrzeć szczery entuzjazm względem nowych obowiązków, zainteresowanie marką i działaniami firmy, a także argumenty świadczące o dopasowaniu do kultury organizacyjnej. Z kolei odpowiedzi takie jak: „zależy mi na tej pracy” czy „nie mogę już wytrzymać w poprzednim miejscu pracy” będą ocenione negatywnie.

  • Liczba osób, które podlegały Ci na poprzednim stanowisku

Nadzorowanie i organizowanie pracy innych osób wymaga od pracownika zdolności zarządczych, odpowiedzialności oraz rozwiniętych kompetencji miękkich. Są to atuty, które będą przemawiały za Twoją kandydaturą, nawet jeśli nie aplikujesz obecnie na stanowisko menedżerskie.

  • Pozycja rynkowa poprzednich pracodawców

Wpis dotyczący zatrudnienia w firmach z dobrą renomą, rozpoznawalną marką, zawsze doskonale prezentuje się w CV. Przedsiębiorstwa z dużymi sukcesami na rynku najprawdopodobniej osiągnęły je dzięki zdolnym ludziom pracującym na ich rzecz. Dlatego jeśli byłaś/byłeś członkiem takiego zespołu, Twoja wartość zawodowa jest wyższa. Gdy usłyszysz pytanie rekrutera o doświadczenia z poprzednimi pracodawcami pamiętaj, aby nie dzielić się negatywnymi opiniami, żalami czy emocjami. Staraj się raczej przedstawić pozytywne aspekty dotychczasowych etapów Twojego życia zawodowego.

  • Referencje i rekomendacje

Jeśli nie jesteś pewna/pewien, jak przekonać pracodawcę do siebie, poproś o opinię swoich byłych współpracowników. Na pewno pomogą Ci dostrzec Twoje mocne strony oraz atuty, których do końca nie byłaś/byłeś świadomy. A jeśli uda Ci się uzyskać pisemne rekomendacje od pracodawcy, klientów czy współpracowników, zyskasz nie tylko ważny argument podczas rozmowy z rekruterem, ale i możliwość uwiarygodnienia swojej kandydatury w oczach przyszłego pracodawcy.

  • Negocjacje finansowe

Podczas większości rozmów kwalifikacyjnych rekruter porusza kwestie finansowe. Jeśli wypowiadanie się na ten temat jest dla Ciebie problematyczne, zastanawiasz się, jak zapytać o płacę, aby nie popełnić faux pas, postaraj się wcześniej do tego tematu przygotować. Określ swoje oczekiwania finansowe ustalając niższą wartość widełek jako kwotę o 10-15% większą od minimalnych oczekiwań, a maksimum oczekiwań uzasadnij konkretnymi argumentami.

Podsumowanie

Umiejętne zaprezentowanie swojej kandydatury podczas spotkania rekrutacyjnego może wiele zmienić. Nawet jeśli pracodawca dostał kilka zbliżonych do Twojej aplikacji, nie będzie miał wątpliwości, kogo wybrać. Wystarczy, że będziesz pamiętała/pamiętał o wskazówkach opisanych powyżej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Referencje – czym są i jak je uzyskać?
O czym nie mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.