Szukasz sposobu, by wyróżnić swoją kandydaturę i przykuć uwagę rekruterów? Zastanawiasz się, czy nagranie życiorysu zawodowego w formie filmiku to dobry pomysł? Chciałbyś/chciałabyś poznać kilka trików dotyczących tej forma dokumentu aplikacyjnego? Ten poradnik pomoże Ci podjąć decyzję, czy wideo CV jest dla Ciebie i podda kilka trików pomocnych przy nagrywaniu.

Kiedy warto wysłać do potencjalnego pracodawcy wideo CV?

Jeszcze kilka lat temu specjaliści ds. HR wieszczyli, że wideoprezentacja stanie się wiodącą formą aplikacji rekrutacyjnych. Tak się jednak nie stało i nic nie zapowiada, że w najbliższym czasie filmiki będą wymagane przy ubieganiu się o pracę. Rekruterzy mają niewiele czasu na analizę dokumentów przesyłanych przez kandydatów, a oglądanie kilkuminutowych filmików znacznie wydłużyłoby to zadanie. Z kolei z punktu widzenia kandydatów, stworzenie profesjonalnego nagrania nie jest sprawą prostą i wymaga znacznie więcej wysiłku niż przygotowanie tradycyjnej wersji CV.

Są jednak pewne sytuacje i branże, w których osoba prezentująca swój życiorys zawodowy w formie nagrania wideo znacznie zwiększy swoje szanse na zatrudnienie. Oto kilka przykładów, kiedy warto podjąć takie wyzwanie:

• w ogłoszeniu rekrutacyjnym zaznaczono takie wymaganie,
• ubiegasz się o pracę związaną z aktorstwem, nagrywaniem lub montowaniem filmików, współpracą z Youtuberami itp.
• kandydujesz na stanowisko kreatywne np. w agencji interaktywnej,
• chcesz dostać pracę jako szkoleniowiec,
• na Twoje wymarzone stanowisko nie jest prowadzona aktualnie rekrutacja, a firma, do której aplikujesz to niewielkie przedsiębiorstwo.

Zaznaczmy, że do wideoprezentacji zawsze warto dołączyć również papierową wersję CV.

Czy to oznacza, że z wideo CV mogą skorzystać tylko nieliczni? Absolutnie nie! Taka prezentacja swojej sylwetki zawodowej znakomicie sprawdzi się w social mediach. Jeśli tylko czujesz się na siłach, by stworzyć filmik z informacjami na temat swojej drogi zawodowej, nie wahaj się dłużej. Materiał zamieszczony np. na portalu LinkedIn będzie doskonałą wizytówką i sposobem na przyciągnięcie uwagi rekruterów.

CV w formie wideo – jak to zrobić?

Planując nagranie swojego życiorysu zawodowego w formie filmiku, weź pod uwagę tych 5 aspektów:

Scenariusz

Zanim włączysz kamerę, wypisz na kartce to, co chcesz przekazać. Zwróć szczególną uwagę na osiągnięcia, znajdź konkretne przykłady, najlepiej poparte liczbami. Jeśli podczas filmiku będziesz czytał/czytała z kartki lub recytował/recytowała kwestie z pamięci, nie zrobisz dobrego wrażenia. Twoje notatki mają Ci pomóc zebrać myśli tak, abyś mógł/mogła mówić swobodnie, jak podczas rozmowy z rekruterem.

Odpowiednia prezencja

Zadbaj o schludny wygląd. Mimo, że filmik prawdopodobnie będziesz tworzyć w domu, ubierz się jak na rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki temu podkreślisz swój profesjonalny wizerunek.

Jakość nagrania

Nowsze modele smartfonów posiadają kamery wysokiej jakości i mogą zastąpić aparat (choć nie zawsze!). Warto natomiast zaopatrzyć się w dodatkowy mikrofon, który zarejestruje dźwięk lepiej niż zwykły telefon, ogniskując rejestrator na Twojej mowie i odsiewając większość dźwięków z otoczenia.
Niezwykle istotne jest również odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Jeżeli nie posiadasz w pomieszczeniu odpowiedniej ilości dziennego światła, skorzystaj z lamp fotograficznych.

Montaż

Wideo CV nie powinno być dłuższe niż 3-4 minuty. Z nagranego materiału wytnij niepotrzebne pauzy, zdania, które niewiele wniosły do przekazu i nieudane ujęcia.

Wielkość pliku

Filmik zapisz w formacie mp4 lub innym, który pozwoli na zmniejszenie wagi pliku, w przeciwnym razie nie będziesz mógł/mogła wysłać go mailem. Dobrym pomysłem może być również zamieszczenie wideo CV na swoim kanale na Youtubie lub LinkedIn, a następnie przesłanie linku rekruterowi.

Podsumowanie

Wideoprezentacja niewątpliwie jest ciekawą formą przedstawienia życiorysu zawodowego i w określonych przypadkach może zapewnić sukces w rekrutacji. To również niebanalny sposób na promocję swojej kandydatury w social mediach. Tam bowiem format wideo sprawdzi się najlepiej, będzie miał szansę dotrzeć do szerokiego grona i przykuje uwagę rekruterów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

7 najczęściej popełnianych błędów w CV
Jak przygotować się do wideo rozmowy rekrutacyjnej?

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.