Postęp technologiczny, a przede wszystkim pandemia mocno zmieniły realia rynku pracy. Jedna z zauważalnych zmian dotyczy sposobu pracy – firmy całkowicie lub częściowo przeniosły swoje procesy do świata wirtualnego. Dotyczy to również rekrutacji, dlatego możesz się spodziewać, że coraz częściej będziesz otrzymywać zaproszenie na spotkania kwalifikacyjne online. O czym należy pamiętać podczas wideo rozmowy rekrutacyjnej oraz jak się do niej przygotować?
Zdalna rozmowa kwalifikacyjna
Przygotowanie do wideo rozmowy rekrutacyjnej w dużej mierze powinno być takie samo, jak w przypadku zwykłego spotkania z rekruterem. Należy więc pamiętać o zgromadzeniu informacji o firmie (jakie prowadzi projekty, kim są jej klienci itp.) czy opracowaniu zwięzłej wypowiedzi o dotychczasowym doświadczeniu zawodowym. Przyda się także lista pytań, które zechcesz zadać przyszłemu pracodawcy.
Dowiedz się więcej: Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?
Jednak zdalna rozmowa kwalifikacyjna rządzi się swoimi prawami, dlatego upewnij się, że zadbałeś/zadbałaś o takie aspekty jak:
• Odpowiedni kadr i brak rozpraszaczy
Z pewnością zależy Ci, aby wywrzeć na specjaliście ds. HR jak najlepsze wrażenie. Widok suszarki z praniem czy blatu kuchennego z brudnymi naczyniami w tle w tym nie pomoże. Zadbaj więc o odpowiedni kadr. Niech Twoje stanowisko będzie dobrze doświetlone i wygodne. Ważne jest też wyeliminowanie wszelkich rozpraszaczy i źródeł niepożądanego hałasu.
• Sprzęt działający bez zarzutu
Sprawdź łącze internetowe oraz działanie sprzętu. Przetestuj obraz, dźwięk, zapoznaj się z komunikatorem, za pośrednictwem którego odbędzie się wideo rozmowa rekrutacyjna. Oczywiście nawet najbardziej skrupulatne przygotowania mogą nie uchronić Cię przed zdarzeniami losowymi, jak nagły brak prądu czy Internetu. Jeśli w dniu spotkania kwalifikacyjnego napotkasz na takie trudności – jak najszybciej poinformuj o tym rekrutera. Zawsze możesz poprosić o inny termin i nie będzie to świadczyć o Twojej niekompetencji.
• Strój formalny
Wideo rozmowa rekrutacyjna nie zwalnia Cię z obowiązku ubrania się w sposób formalny. O ile na stopach możesz mieć swoje ulubione kapcie, których nikt za pośrednictwem kamerki nie zauważy, tak założenie eleganckiej koszuli oraz spodni lub spódnicy jest w tej sytuacji konieczne.
• Próba generalna
Aby zmniejszyć tremę i obawy, że podczas wideo rozmowy rekrutacyjnej możesz napotkać na jakieś trudności, poproś znajomego o przeprowadzenie z Tobą próby. Chodzi tu nie tylko o sprawdzenie poprawnego działania sprzętu, ale również oswojenie się z kamerą. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rekruterem w trakcie zdalnego spotkania będzie utrudnione, gdyż naturalnie wzrok kieruje się na twarz widoczną na monitorze. Spróbuj przyzwyczaić się do utrzymywania wzroku na wysokości kamery.
• Dokumenty aplikacyjne pod ręką
Tak jak w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej na żywo, tak i teraz miej pod ręką dokumenty aplikacyjne: CV, list motywacyjny, portfolio czy referencje. Dzięki temu będziesz mógł szybko odnieść się do pytań rekrutera. Z pewnością przydadzą Ci się również czyste kartki, abyś mógł/mogła zanotować ważniejsze informacje i pytania, które nasuną Ci się w trakcie słuchania wypowiedzi rekrutera. Zamiast później szukać ich w pamięci, zadasz je od razu, gdy przyjdzie na to pora.
Podsumowanie
Choć wideo rozmowa rekrutacyjna może być powodem dodatkowego stresu, warto mieć na uwadze jej pozytywne aspekty. Nie musisz się przejmować spóźnieniem z powodu korków na drodze czy trudnościami ze znalezieniem miejsca parkingowego. Możesz samodzielnie wybrać miejsce rozmowy, w którym na dodatek czujesz się zupełnie komfortowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować małą ściągę np. z wypunktowanymi największymi osiągnięciami.
Artykuły , które mogą Cię zainteresować:
O co pytać rekrutera na rozmowie o pracę?
Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – wzór e-maila do rekrutera
A na koniec mała ściąga – jak opanować mowę ciała, by jak najlepiej wypaść na rozmowie o pracę, również tej w formie online.
Udostępnij