Jeżeli właśnie aktywnie szukasz pracy, na pewno miałeś okazję dostrzec pewien trend: mniej firm obecnie wymaga od kandydatów tradycyjnych dokumentów aplikacyjnych. Coraz częściej natomiast można spotkać nowoczesne rekrutacje, w których pierwszy etap opiera się np. na testach osobowościowych. Czy zatem list motywacyjny to przeżytek, którym nie warto zawracać sobie głowy? Po co w ogóle tworzyć tego rodzaju dokument?

Czemu ma służyć list motywacyjny?

W CV zamieszczamy krótkie informacje o doświadczeniu zawodowym, osiągnięciach, edukacji i kompetencjach, którymi chcemy wyróżnić naszą kandydaturę. Nie ma tam miejsca na dłuższe przedstawienie swojej sylwetki jako pracownika. Dlatego, jeżeli chcesz uzupełnić CV o opis motywacji i umiejętności wpisujących się w potrzeby firmy, zrób to w liście motywacyjnym. To dobry sposób, aby ”sprzedać” swoją kandydaturę i wyróżnić się na tle innych osób ubiegających się o to stanowisko.

Kiedy warto napisać list motywacyjny?

Pierwszą sytuacją, w której bezwzględnie należy wysłać list motywacyjny do potencjalnego pracodawcy jest oczywiście stosowny wymóg w ofercie pracy. Jeśli zignorujesz go i dostarczysz rekruterowi jedynie CV możesz być niemal pewny, że Twoja kandydatura zostanie odrzucona. Pracodawca potraktuje takie zachowanie jako brak wystarczającej motywacji do zdobycia pracy lub przejaw problemów z czytaniem ze zrozumieniem.

Napisanie listu motywacyjnego będzie również zasadne w sytuacji, gdy chcesz podjąć pracę w firmie, która aktualnie nie prowadzi rekrutacji. Być może marzysz o dołączeniu do tego zespołu ze względu na profil działalności, specyfikę rynku lub osobowość i dokonania osoby zarządzającej przedsiębiorstwem. W takim przypadku, do maila z CV dołącz również list motywacyjny, w którym opiszesz swoje motywacje, pożądane obszary rozwoju zawodowego oraz stanowisko, na którym chciałbyś pracować.

Kiedy NIE wysyłać listu motywacyjnego?

Dostarczenie pracodawcy tego dokumentu nie będzie mile widziane, gdy rekrutacja odbywa się na innych, niż te tradycyjne, zasadach. Zatem jeżeli jako kandydat jesteś poproszony o wypełnienie ankiety i/lub testu osobowościowego, nie wykazuj się nadgorliwością. Wypełnij kwestionariusze i czekaj na wynik tego etapu rekrutacji. Poprzez wysłanie listu motywacyjnego do firmy zakomunikujesz, że masz trudności z zaakceptowaniem wyznaczonych procedur.

Jak napisać list motywacyjny – 4 zasady

  • W treści listu zawrzyj inne informacje niż te z CV. Opisz swoje motywacje i talenty, które wpisują się w potrzeby firmy. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na otrzymanie oferty zatrudnienia.
  • Dostosuj treść do ogłoszenia: wpisz nazwę firmy, do której aplikujesz i odpowiedz na zawarte w ofercie wymagania.
  • Uspójnij wygląd CV i listu motywacyjnego – zastosuj tę samą czcionkę i szatę graficzną.
  • Zadbaj o stronę formalną dokumentu. Treść powinna składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Używaj zwrotów grzecznościowych, sprawdź pisownię i stylistykę. Zapisz dokument w formacie pdf.

Podsumowanie

Choć powoli praktyka selekcji kandydatów poprzez listy motywacyjne powoli odchodzi do lamusa, nadal wiele firm z niej korzysta. Dlatego warto wiedzieć, czemu ma służyć taki dokument i jak go stworzyć, by zabłysnąć w oczach rekrutera. Opanowanie tej umiejętności z pewnością ułatwi pozyskanie nowej pracy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Wyksztłcenie w CV – jak opisać swoją edukację
Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – wzór e-maila do rekrutera

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.