Podczas tworzenia dokumentów aplikacyjnych dobrze jest stosować pewne reguły. Dzięki nim CV będzie lepiej odbierane przez rekruterów, a tym samym – bardziej skuteczne. Jak dobrze opisać edukację i wykształcenie w CV? W poniższym artykule zebraliśmy kilka dobrych praktyk oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania – zajrzyj zanim skontaktujesz się z firmą, do której chcesz aplikować!

Edukacja w CV – złote zasady

1. Umiejscowienie

Informacje o edukacji nie należą do najważniejszych. Rekruter skupia swoją uwagę przede wszystkim na sekcji Doświadczenie zawodowe oraz Osiągnięcia. Większość pracodawców zdaje sobie bowiem sprawę, że uczelnia wyższa nie przygotowuje do wyzwań, z jakimi musi sobie radzić pracownik na co dzień (z wyjątkiem takich zawodów, jak lekarz, prawnik, architekt czy farmaceuta). Dlatego też informacje o wykształceniu umieść poniżej kluczowych sekcji. W przypadku dwustronicowego CV może to być nawet druga strona.

2. Wykształcenie w CV – tylko najważniejsze informacje

Twoje CV powinno być jak najbardziej zwarte i treściwe. Odsiej zatem niepotrzebne dane, by przekazać jak najwięcej treści w możliwie najkrótszej formie.

  • Umieść w CV tylko ostatni etap edukacji (szkołę lub uczelnię);
  • Stosuj skróty nazw uczelni lub szkół (np. AGH zamiast Akademia Górniczo-Hutnicza);
  • Nazwy wydziału czy opis trybu studiów (np. studia licencjackie I stopnia) są niepotrzebne! Zamiast tego napisz, jaki tytuł uzyskałaś/eś;
  • Przedział czasowy zamknij w skróconych datach (miesiąc + rok lub tylko rok)

Prawidłowo zapisana informacja na temat studiów powinna wyglądać tak:
2002-2007 – UJ , Filologia Germańska, uzyskany tytuł magistra

3. Bądź szczery

Nie ubarwiaj faktów o wykształceniu w CV. Nie udało Ci się uzyskać dyplomu? Zapisz, w jakim czasie zdobywałaś/eś wykształcenie, pomijając informację o tytule. Jeżeli zostaniesz o niego zapytany na rozmowie kwalifikacyjnej, w sposób ogólny wyjaśnij, jak skończyłaś/eś ten etap edukacji.
Przerwa w edukacji lub wydłużony okres studiów to kolejna informacja, której nie warto tuszować. Rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę, że życie pisze różne scenariusze i nie każdy ma możliwość podążania modelową ścieżką edukacji. W dużych kłopotach znajdziesz się dopiero wtedy, gdy zostaniesz przyłapana/y na kłamstwie.

Wykształcenie w CV – studia/szkoła to nie wszystko

Jeżeli ukończyłaś/eś kursy lub szkolenia, które są zbieżne z pracą, o którą się starasz, koniecznie umieść je w swoim CV. Dobrym miejscem na tego rodzaju informacje będzie sekcja Wykształcenie. W przypadku, gdy możesz pochwalić się dużą ilością szkoleń – rozważ stworzenie osobnej sekcji, np. Kursy i szkolenia. Poszczególne kursy zapisz w odwrotnej kolejności chronologicznej, czyli zacznij od tego, który ukończyłaś/es jako ostatni. Pamiętaj, że informacje o tego rodzaju aktywnościach przemawiają na Twoją korzyść!

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

Jeśli jesteś świeżo upieczoną absolwentką lub absolwentem i właśnie starasz się o swoją pierwszą pracę, Twoje CV powinno wyglądać nieco inaczej. Obszar związany z edukacją opisz w sposób podany powyżej. W sekcji związanej z doświadczeniem skup się na swojej działalności w kołach naukowych, wolontariacie, stażach i praktykach. Jeżeli brałaś/eś udział w studenckiej wymianie zagranicznej – również wspomnij o tym w swoich dokumentach aplikacyjnych. Dzięki temu rekruter dowie się, że:

  • Chętnie podejmujesz nowe wyzwania
  • Zdobyłaś/eś pierwsze doświadczenia w środowisku wielokulturowym
  • Jesteś ambitna/y i proaktywna/y

Wykształcenie w CV – Q&A

Ukończyłam/em kilka kierunków studiów – jak zapisać je w CV?

Dla Twojego przyszłego pracodawcy istotna będzie jedynie informacja o kierunkach wiążących się ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeżeli Twoje specjalizacje odpowiadają oczekiwaniom stawianym kandydatom – opisz je wszystkie w odwrotnej kolejności chronologicznej.

Czy wpisywać do CV średnią ze studiów?

Jest to raczej niewskazane. Jedynym wyjątkiem będzie sytuacja, gdy nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, praktyk, ani staży. W takiej sytuacji, jeżeli chcesz, możesz taką informację zamieścić w sekcji Edukacja w CV.

Czy wpisywać temat pracy dyplomowej do CV?

To również nie będzie mile widziane, choć istnieje pewien wyjątek. Są firmy i zawody, w których specjalistyczna wiedza i wykształcenie kierunkowe to kluczowy czynnik przy naborze kandydatów. Informacje o takich wymaganiach zawsze znajdują się w ogłoszeniu rekrutacyjnym. W opisanym przypadku, jeżeli nie posiadasz wieloletniego doświadczenia zawodowego, możesz temat pracy dyplomowej umieścić w CV, a najlepiej w liście motywacyjnym.

Czy licencjat to wykształcenie wyższe?

Tak, absolwent studiów licencjackich posiada wyższe wykształcenie.

Jakie wykształcenie zdobywa się po technikum?

Po ukończeniu technikum i zdaniu egzaminu zawodowego otrzymuje się wykształcenie średnie.

Wykształcenie w CV – podsumowanie

Podczas analizy CV rekruter zwraca szczególną uwagę na informacje dotyczące doświadczenia zawodowego. To one najwięcej mówią o kandydacie i jego możliwościach odnalezienia się na nowym stanowisku pracy. Dlatego dane o wykształceniu powinny być jak najbardziej zwięzłe i zajmować miejsce pod sekcją Doświadczenie. Wykształcenie w CV uzupełnia profil kandydata i ukazuje podjęty przez niego kierunek rozwoju.Morze Cię zainteresować:

Jak napisać CV? Podstawowe zasady i kilka wskazówek

Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – wzór e-maila do rekrutera

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.