Pandemia odcisnęła piętno na życiu zawodowym każdego z nas, choć w różnym stopniu. Konieczność pracy w trybie home office, zaadoptowania się do wymuszonych przez covid zmian w funkcjonowaniu firmy lub nawet poszukiwanie nowego zatrudnienia – to wyzwania, z którymi wielu pracownikom przyszło się zmierzyć. W związku z tym, rekruterzy często sięgają po pytania, które mogą im pokazać, jak kandydat zaadoptował się do nowej, kryzysowej sytuacji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej związane z pandemią mogą się pojawić i co warto uwzględnić w odpowiedziach.

Dlaczego możesz się spodziewać pytań o pandemię na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rekruterzy mogą chcieć sprawdzić, czy umiesz zaadoptować się do zmiany (np. warunków pracy), jak radzisz sobie z trudnościami, czy wykazujesz się elastycznością w planowaniu i realizowaniu zadań. Umiejętność adaptacji do nowej sytuacji to pożądana cecha na rynku pracy, bez względu na rzeczywistość epidemiczną.

Jest jeszcze aspekt dotyczący empatii i relacji międzyludzkich. Wydaje się, że uważność na stan psychiczny i emocjonalny ludzi, którymi się otaczamy, również współpracowników, gotowość niesienia pomocy w obecnych czasach jest szczególnie istotna.
I właśnie o te dwa obszary – umiejętność wzięcia na siebie odpowiedzialności oraz łatwość adaptacji do nowych okoliczności – możesz zostać zapytany/zapytana na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pytania o pandemię na rozmowie rekrutacyjnej – przykłady

• Jak się czujesz?
• Jak sytuacja epidemiczna wpłynęła na Twoje plany zawodowe?
• Jakie dostrzegasz zalety obecnej sytuacji?
• Czego najbardziej Ci brakuje?
• Czego nauczyłeś/nauczyłaś się o sobie samym w czasie pandemii?

Powyższe pytania, dotykając kwestii zdrowia psychicznego i nastroju, są papierkiem lakmusowym, który pozwoli rekruterowi sprawdzić, jakie pierwsze reakcje budzi w Tobie obecna sytuacja. Spróbuj wyważyć odpowiedź i pokazać, że mimo trudności odnajdujesz się w niej i potrafisz dostrzec pozytywne zmiany. W wypowiedzi możesz również zaprezentować, w jaki sposób wykorzystujesz, a nawet kreujesz nowe możliwości.

Oto kilka przykładów:
Dzięki większej ilości czasu, który spędzam w domu, mogę realizować kurs online z interesującej mnie dziedziny.
Nowy sposób pracy pomógł mi odnaleźć work life balance.
Sytuacja epidemiczna stała się dla mnie katalizatorem, by zawalczyć o lepszą pracę.
Przekonałem/przekonałam się, że trudności napędzają mnie do walki o polepszenie sytuacji i sprawiają, że czuję się silniejszy/silniejsza.

Pytania o pracę zdalną na rekrutacji

• Czy przed pandemią pracowałeś/pracowałaś w trybie home office?
• Który rodzaj pracy – stacjonarny czy zdalny – jest dla Ciebie lepszy?
• Jak organizujesz sobie czas w trakcie pracy zdalnej?
• Jakimi narzędziami posługujesz się podczas home office?

W odpowiedzi bądź szczery/szczera. Jeśli praca w domowych pieleszach sprawia Ci wiele trudności , a w biurowym kieracie czujesz się jak ryba w wodzie, nie ma sensu zakłamywać rzeczywistości. Z drugiej strony, jeżeli firma, do której aplikujesz działa w większości na home office, zgłoszone przez Ciebie obiekcje mogą zniechęcić rekrutera do Twojej kandydatury. Dlatego spróbuj wyważyć wypowiedź. Określ, jak długo wykonywałeś obowiązki zdalnie i jakich zmian w zachowaniu to od Ciebie wymagało. Jeżeli najlepiej odpowiadałby Ci tryb hybrydowy, z możliwością pracy w biurze np. przez 2-3 dni w tygodniu, nie wahaj się również o tym wspomnieć.

Oto kilka przykładów odpowiedzi:
Praca w trybie home office była dla mnie nowym doświadczeniem, do którego jednak szybko przywykłam/przywykłem.
Na początku mierzyłem/mierzyłam się z trudnością w skupieniu uwagi, często kończyłem/kończyłam pracę dopiero wieczorem. Dzięki wypracowaniu odpowiedniego rytmu dnia, korzystaniu z aplikacji do mierzenia czasu pracy, działam teraz o wiele efektywniej.
W pracy zdalnej najbardziej brakuje mi kontaktu ze współpracownikami. Dlatego kilka razy zorganizowałem/zorganizowałam po godzinach zdalne spotkanie, na którym mogliśmy porozmawiać na tematy pozazawodowe.

Podsumowanie

Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej warto pomyśleć również o pytaniach rekrutera, które będą dotyczyć pandemii. Prywatne opinie o koronawirusie i obostrzeniach dobrze zachować dla siebie. W wypowiedziach przedstaw siebie jako osobę elastyczną, świadomą zmian, jakie nieuchronnie zachodzą w świecie i gotową podjąć nowe wyzwania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Przerwa w zatrudnieniu – jak o niej mówić na rozmowie o pracę?

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.